ATP Challenger Blumenau

Antonio Veić osvojio prvi turnir u karijeri

Hrvatski tenisač Antonio Veić osvojio je u nedjelju, u brazilskom Blumenau, svoj prvi ATP Challenger naslov u karijeri. U finalu mu je Čileanac Paul Capdeville predao meč na samom kraju...

Naime, Veić je vodio 3-6, 6-4, 5-2 kada je suparnik, koji je inače 121. tenisač na svijetu, odlučio prekinuti meč i tako ubrzati svoj put u poraz. Inače, bila je ovo Veićeva slatka "osveta" jer je protiv istog igrača nedavno igrao finale Challengera u Santiagu. Tada je Čileanac na svom terenu pobijedio u tri seta.

I ovaj nedjeljni finale je bolje otvorio Capdeville koji je, kontroliravši situaciju u prvom setu, dobio tu dionicu sa 6-3. No, u drugom se setu počelo mijenjati stanje snaga na terenu. Veić je zaigrao daleko čvršće na svom servisu (pet aseva u drugom setu), te je lakše dolazio do "svojih" gemova, a usporedno je sve jače stiskao suparnika.

U drugom je setu Veić napravio tri "breaka", a u trećem nova dva s kojima se odvojio na velikih 5-2 kada je Capdeville odlučio predati meč.

Za Veića, 150. tenisača na svijetu, ovo je bila nova potvrda dobre forme na zemljanim terenima ove godine, a samo dan kasnije očekuje i znatan pomak na ATP ljestvici.

ATP Houston: Monacu drugi turnir sezone i renking karijere

Argentinac Juan Monaco pobjednik je ATP turnira iz serije 250 na zemljanom terenu Houstona. Četvrti nositelj turnira s pozivnicom slavio je protiv Amerikanca Johna Isnera sa 6-2, 3-6, 6-3.

Bila je to prva pobjeda Monaca u trećem međusobnom susretu protiv Isnera, prvom na zemljanoj podlozi. Mora se reći da je Argentinac sasvim zasluženo uzeo svoj peti ATP naslov u karijeri, drugi ove sezone nakon Vina del Mara.

U meču koji je trajao malo manje od od dva i pol sata Monaco je realizirao tri od 15 break-lopti koliko je izborio protiv 206 centimetara visokog Isnera. Amerikanac je s druge strane realizirao tek jednu priliku od devet izborenih. Osvojio je Argentinac u konačnici 11 poena više (99-88) od Isnera.

S dva breaka u prvom setu Monaco je poveo 1-0 u setovima, ali je na samom početku drugoga ispustio početni udarac i Isner je odjurio do 3-0. Imao je Monaco čak devet break-lopti u drugoj dionici za oduzimanje servisa Amerikancu, ali je ovaj sve uspio spasiti i odvesti meč u treći set.

Argentinac je ključni i jedini break trećeg seta napravio u osmom gemu, nakon što je pri rezultatu 2-2 spasio 15-40 na svom servisu. Spomenimo i da je Monaco prekinuo Isnerov niz od 44 uzastopno osvojena gema u Houstonu na svom servisu.

Argentinac će osvojenim turnirom skočiti na 13. mjesto svjetskog poretka, dok je Isner propustio priliku da od ponedjeljka bude osmi igrač ATP-jeve ljestvice.

ATP Casablanca: Andujar dobio španjolski finale

Pablo Andujar dobio je španjolski finale na ATP turniru u Casablanci, na zemljanoj podlozi. Nakon jednog sata i 46 minuta je pobijedio Alberta Ramosa 6-1, 7-6(5).

Meč je nekoliko puta prekidala kiša, pa se cijeli ogled prilično odužio, no unatoč tome je Andujar ostao miran u svakom trenutku susreta, te je proslavio drugu ATP pobjedu u karijeri. Ramos, pak, i dalje mora čekati na premijerno slavlje.

Inače, što na ATP turnirima, što na ATP Challenger turnirima, ovo je bio osmi međusobni meč ova dva tenisača, te 26-godišnji Andujar sada ima čak 7-1.

U prvom setu Ramos nije imao nikakve šanse, osvojio je samo osam poena, te je tri puta ostajao bez svog servisa. Na servis suparnika je osvojio samo - tri poena!

No, u drugoj se dionici situacija promijenila, pa je tako Ramos imao više break-prilika od suparnika (4-1), ali su obojica tek jednom uzeli početni udarac drugome. Na kraju se sve odlučivalo u tie-breaku gdje je Andujar bio bolji i na kraju dugog dana u Casablanci podigao ruke u znak pobjede. (TS)