Maroko je u šesnaestini Svjetskog prvenstva slavio protiv Nizozemske boljim izvođenjem jedanaesteraca te će u osmini finala igrati protiv Kanade. Nakon 120 minuta bilo je 1-1 da bi u raspucavanju Maroko slavio sa 3-2.
Tri vijesti o kojima se priča
Dvoboj Nizozemske i Maroka označen je kao jedan od šlagera šesnaestine finala te je donio izjednačenu igru u kojoj se sretnijom i spretnijom momčadi pokazao afrički predstavnik.
Iako je Nizozemska imala više loptu u nogama u početku dvoboja, nije niti jednom ozbiljnije zaprijetila Maroku, dok je Maroko sredinom prvog poluvremena stvorio dvije lijepe prilike, ali u oba navrata odlično je reagirao vratar Verbruggen.
Nizozemski čuvar mreže je u 20. minuti zaustavio pokušaj glavom El Aynaouija nakon kornera, da bi samo minutu kasnije obranio i pokušaj Hakimija sa 20-ak metara.
Maroko je još jednom zaprijetio na samom isteku prvog poluvremena, ali Saibari nije uspio dohvatiti odličan ubačaj Hakimija. Početkom nastavka Hakimi je još jednom zaprijetio, u 56. minuti je utrčao u kazneni prostor, ali Van de Ven je idealno tempirao klizeći start i otklonio opasnost.
Gakpo zabio, Diop poravnao
Nizozemska je do prednosti stigla zahvaljujući brzonogim Summervilleu i Gakpu. Summerville je dobio loptu u for, utrčao u kazneni prostor te s tla okruženom dvojicom suparnika proslijedio za Gakpa koji je reagirao brže od Bounoua i Mazraouija i zabio gol. Nizozemski napadač očekivano je emotivno doživio taj gol jer je prije dva dana izgubio nerođeno dijete.
Susret je otišao u produžetak nakon što je visoki marokanski stoper Diop početkom sudačke nadoknade otišao u suparnički kazneni prostor gdje je nadskočio Van Dijka te glavom u mrežu proslijedio ubačaj Talbija.
Nevjerojatno je što je nizozemski vratar Verbruggen obranio Rahimiju u 96. minuti. Marokanski napadač se sjajno oslobodio čuvara i uputio jak udarac sa 10-ak metara, ali Verbruggen se raskrilio te i rukom i nogom uspio odbiti loptu u korner.
U ostatku produžetka se igral vrlo oprezno, kao da su obje momčadi odlučile da će pobjednika odlučiti udarci si bijele točke.
Penali donijeli novu dramu
Raspucavanje je donijelo novu veliku dramu, u prve četiri serije po dva igrača sa svake strane nisu pogodila gol, El Aynaoui je promašio, a Hakimi pogodio vratnicu kod Maroka, dok je Kluivert pogodio vratnicu, a Timber promašio kod Nizozemske.
U petoj seriji prvi je za Nizozemsku pucao Summerville, a njegov udarac obranio je Bounou, da bi potom Saibari iskoristio priliku da odvede Maroko u osminu finala.
Osim Nizozemske u šesnaestini finala ispala je i moćna Njemačka, i to nakon penala protiv Paragvaja!
