Klose je stigao do 14 gola na SP-ima, te se izjednačio s legendarnim Gerdom Müllerom!

Australija, Engleska pa Argentina! Sve su tri reprezentacije od nikad efikasnijega njemačkog "mannschafta" na Svjetskom prvenstvu inkasirale po četiri pogotka. S gol-razlikom 13-2 Nijemci su zasad uvjerljivo najučinkovitija nacija na južnoafričkom Mundijalu.

Reprezentacija Joachima Löwa povela je već u trećoj minuti nakon što je Thomas Müller glavom u mrežu proslijedio nabacivanje Sebastiana Schweinsteigera iz slobodnog udarca s lijeve strane. Loše je reagirao argentinski goman Sergio Romero, koji se unaprijed pripremio da će lopta pasti u njegovo naručje. Iako ju Müller nije zahvatio dobro, Romera je lopta pogodila u ruku i odbila se u mrežu.

Bio je to Müllerov četvrti pogodak na SP-u, te 200. pogodak Nijemaca na Svjetskim prvenstvima generalno.

Nijemci su igrali dobro u prvoj polovini prvog poluvremena. Sjajnu je prigodu za 2-0 u 24. minuti imao Miroslav Klose, ali je sjajno povratno dodavanje Thomasa Müllera napadač Bayerna nogom prebacio preko grede.

Klose je u svojoj stotoj utakmici za Njemačku došao do 14. gola na Svjetskim prvenstvima, čime se izjednačio s Gerdom Müllerom, vodeći je Ronaldo s 15 golova

U tom su trenutku igru u potpunosti preuzeli Argentinci dominirajući travnjakom. Nijemci, čak i kada su to pokušavali, nisu uspijevali izaći iz svoje polovice terena. Trajala je opsada, premda jalova, gola njemačkog vratara Manuela Neuera do sredine drugog poluvremena, kada je Njemačka opet ubojito napala. Nakon sjajnoga dodavanja Thomasa Müllera sa zemlje, iz ležećeg položaja, u prostor za Podolskog, nogometaš Kölna pronašao je paralelno po liniji peterca pred golom Klosea kojem nije bilo teško povisiti na 2-0.

U tom se trenutku igra Argentinaca raspala. Arne Friedrich proslijedio je loptu u gol nakon senzacionalnog soloprodora Sebastiana Schweinsteigra po lijevoj strani argentinskoga kaznenog prostora u 74. minuti, da bi na 4-0, na asistenciju sjajnog dodavača Mesuta Özila, povisio Klose minutu prije kraja.

Nijemci su tako igrače Diega Maradone deklasirali unutar samo 20-ak minuta, a Miroslav Klose u svojoj je stotoj utakmici za reprezentaciju Njemačke došao do 14. gola na Svjetskim prvenstvima, čime se izjednačio s Gerdom Müllerom, vodeći je Ronaldo s 15 golova. Klose je prestigao Justa Fontainea koji ih je zabio 13.

Pogledajte sažetak utakmice

Nijemci su tako dokopali svog 12. polufinala u Svjetskih prvenstava. Za finale će se sljedeće srijede boriti protiv boljeg iz sraza Španjolske i Paragvaja. Na njihovu žalost, igrat će u tom dvoboju bez ponajboljeg igrača Thomasa Müllera, koji je zaradio drugi žuti karton.

Nakon ove utakmice Maradona bi trebao upamtiti Müllera kojeg je u ožujku ove godine posprdno nazvao skupljačem lopti.