Furija je u finalu SP-a svladala Nizozemsku 1:0 nakon produžetaka, za prvu titulu u povijesti zemlje!

Španjolci su se uspješno popeli na krov svijeta! Del Bosqueovi igrači četvrtu utakmicu zaredom pobijedili su rezultatom 1:0 i tako stigli do titule svjetskog prvaka, prvog u povijesti nacije!

Nakon velikih uspjeha na klupi Real Madrida, Vicente Del Bosque odveo je i Španjolsku do kraja. Veliki trener nastavio je Aragonesovu tradiciju i Furija je ujedinila naslove europskog i svjetskog prvaka te tako dokazala da je trenutno najjača na svijetu.

U Johannesburgu na Soccer City stadionu vidjeli smo jednu nervoznu finalnu utakmicu prepunu žutih kartona i promašenih prilika, a na golovima reprezentacija briljirali su Casillas i Stekelenburg.

Španjolska je dominirala na terenu od prve do posljednje minute i imala bolje prilike, no Arjen Robben mogao je svojoj izabranoj vrsti donijeti titulu da je zabio jednu od dvije prilike u kojima je izašao sam pred Casillasa. S druge su se pak strane promašajima istakli Fabregas i Villa.

Nakon 0:0 u regularnom dijelu, dvoboj je ušao u produžetke, u kojima je briljirao Anders Iniesta. Izborio je čitav niz prekršaja u opasnoj zoni, a jedan takav rezultirao je i drugim žutim kartonom Heitinge u 109. minuti. Furija je igrača više iskoristila u 116. minuti, kada je Iniesta na asistenciju Fabregasa fantastično zabio s desne strane u suprotni kut, gol koji je Španjolskoj donio prvi naslov prvaka svijeta.

Nizozemcima tako ostaje čekanje na naslov svjetskog prvaka. Nakon ulazaka u finala i poraza u tim ogledima 1974. i 1978. godine, uslijedilo je ovo novo razočarenje.

Pogledajte sažetak utakmice

Pobjedom u finalu svjetskog nogometnog prvenstva Španjolska je postala osma zemlja koja se može pohvaliti naslovom svjetskog prvaka.

Prije Furije naslove svjetskog nogometnog prvaka osvajali su i Brazil i to rekordnih pet puta, Italija četiri puta, Njemačka tri, Argentina i Urugvaj po dva puta, te Francuska i Engleska.