VIDEO Povijesni preokret: Stigli nemoguće!

Hokejaši Philadelphije u sedmoj su utakmici polufinala Istočne konferencije NHL lige zaključili pothvat protiv Bostona, postavši tek treća momčad u povijesti koja se vratila nakon zaostatka 0-3 u seriji...

No, nije to bio jedini zaostatak 0-3 koji su Flyersi morali nadoknaditi. Naime, nakon manje od 15 minuta odlučujuće utakmice protiv Bruinsa gubili su upravo tim rezultatom i činilo se da od senzacionalnog preokreta neće biti ništa.

No, Philadelphia je još jednom odlučila pokazati koliko je karakterna momčad. James van Riemsdyk je započeto preokret još u prvoj trećini, a zaključio ga je u posljednjoj dionici Simon Gagne koji se, zanimljivo, vratio nakon ozljede nožnog prsta upravo u četvrtoj utakmici kad je i krenula serija Flyersa. U tom je dvoboju 30-godišnji Kanađanin bio strijelac pogotka u produžetku kojim se Philadelphia vratila u život, a na kraju je postigao i odlučujući gol u cijeloj seriji.

Boston je u petak u svome TD Gardenu poveo u šestoj minuti pogotkom Michaela Rydera, a Bruinse je pred vrata konferencijskog finala dvama pogocima, u desetoj i 15. minuti, doveo Milan Lucic. Van Riemsdyk je smanjio tri minute kasnije, a Scott Hartnell i Danny Briere su u drugoj trećini u potpunosti nadoknadili zaostatak. Boston je u posljednjoj trećini napravio veliku pogrešku kad je zbog viška igrača na ledu zaradio isključenje. Prednost je 18 sekundi prije isteka kazne iskoristio Gagne nakon dodavanja Mikea Richardsa.

Flyersi su na taj način ponovili dosege Toronta iz 1942. (protiv Detroita) i New York Islandersa iz 1975. godine (protiv Pittsburgha). Svih ostalih 159 momčadi koje su u doigravanju povele s 3-0 svoju su prednost znale zadržati.

Finale Istoka ove će sezone tako biti ono koje je bilo apsolutno najmanje izgledno, u njemu će igrati sedmoplasirana i osmoplasirana momčad nakon osnovnog dijela lige, a Philadelphia će u seriji protiv Montreala imati prednost domaćeg terena. Zanimljivo, finale Zapada će biti potpuno suprotno, u njemu će igrati dvije najbolje momčadi osnovnog dijela, San Jose i Chicago.