Treća sreća: Hrvatska slomila svjetske prvake!

Hrvatski vaterpolisti pobjedom su startali na 14. izdanju FINA kupa koji je danas počeo u rumunjskoj Oradei. Naša je reprezentacija bila bolja od svjetskih prvaka Srba s 10-8 (2-2, 1-1, 3-2, 4-3)...

Treći su se put u manje dva tjedna izabranici Ratka Rudića našli u bazenu s reprezentativcima Srbije i napokon su došli do pobjede. Srbi su, podsjetimo, na nedavnom završnom turniru Svjetske lige u Nišu najprije bili bolji u skupini, a potom i u polufinalu.

U Oradei je, međutim, Hrvatska u 1. kolu skupine B napokon pronašla rješenje za srpsku igru i u završnici slomila otpor izabranika Dejana Udovičića koji ni u jednom trenutku nisu imali vodstvo. Naši su vaterpolisti od prvog pogotka Mihe Boškovića imali prednost jednog gola, koju su Srbi stalno dostizali, ali do vodstva nisu uspijevali doći.

Tek je u posljednjoj četvrtini, nakon što je Bošković iskoristio peterac, Hrvatska povela s dva pogotka razlike (9-7), a s takvom je prednošću za našu vrstu utakmica i završena (10-8).

U Rudićevoj je momčadi briljirao Sandro Sukno s četiri pogotka, dva je dodao Bošković, a po jedan Damir Burić, Nikša Dobud, Maro Joković i Igor Hinić. Važno je istaknuti i sjajnu igru hrvatskog vratara Josipa Pavića koji je obranio i peterac Filipu Filipoviću u prvoj četvrtini. Spomenuti Filipović i Vanja Udovičić su s dva gola bili najefikasniji u srpskoj reprezentaciji.

Hrvatska u srijedu u 14.30 sati u 2. kolu igra protiv Kine, a spomenimo i da će se u četvrtfinale plasirati sve četiri reprezentacije iz skupina, te potom u nokaut-fazi razigravati za pobjednika.