Srušen svjetski rekord legendarnog Kipketera na 800 metara!

Nakon 13 godina Danac kenijskog podrijetla Wilson Kipketer više nije vlasnik svjetskog rekorda na 800 metara. U nedjelju ga je u Berlinu nadmašio 21-godišnji kenijski atletičar David Rudisha...

Mladi je srednjoprugaš otrčao 800-metarsku dionicu za minutu, 41 sekundu i devet stotinki, čime je za dvije stotinke nadmašio Kipketerov rezultat (1:41.11) iz Kölna 1997. godine.

Zahvaljujem svim Berlinčanima što su me ovako dočekali

Bivši svjetski juniorski prvak i aktualni prvak Afrike, inače pripadnik plemena Maasai, ranije je ove sezone otrčao svoj osobni rekord (1:41.51).

Svjetski je rekord srušio na legendarnoj stazi u Berlinu, na tartanu duboko-plave boje, gdje se prošle godine nije uspio plasirati u finale Svjetskog prvenstva.

Na 69. izdanju berlinskoga atletskog mitinga pod nazivom ISTAF (Internationales Stadionfest) nastupila je i Caster Semenya, koja je na istoj dionici prošle godine osvojila naslov svjetske prvakinje. Južnoafrička je 19-godišnja srednjoprugašica pobijedila u utrci atletičarki na 800 metara s rezultatom 1:59.90, čime je prvi put od povratka poslije jednogodišnje pauze otrčala utrku ispod dvije minute.

'Zahvaljujem svim Berlinčanima što su me ovako lijepo dočekali', rekla je nakon utrke ushićena Južnoafrikanka, koja je u srpnju otrčala dvije povratničke utrke u Finskoj.

Ariane Friedrich pobijedila je u ženskom skoku u vis preskočivši visinu od 197 centimetara. Tri je puta rušila na dva metra. S istom visinom Talijanka Antonietta di Martino zauzela je drugo mjesto, dok je Španjolka Ruth Beitia završila treća s preskočenih 193 centimetra.

Na istom je mitingu lani Friedrich preskočila osobni i njemački rekord od 206 centimetara.