SP u odbojci: U polufinalu Italija - Brazil i Srbija - Kuba

Nakon srijede su poznati polufinalni parovi na Svjetskom odbojkaškom prvenstvu, kojem je domaćin Italija. Sastaju se Italija i Brazil, odnosno, Srbija i Kuba...

Prvi su prolaz među posljednja četiri izborili odbojkaši Srbije, još u utorak. Dan kasnije su saznali suparnika, a bit će to reprezentacija Kube. U krajnje dramatičnom ogledu je Kuba s 3-2 (22-25, 25-23, 26-28, 30-28, 15-11) pobijedila Bugarsku, u meču gdje je svaka dionica odlučena u detaljima.

Bugarska je veliku šansu propustila u četvrtom setu, kada su neiskorištene ostale i neke meč-lopte. Nakon toga su u petoj dionici Bugari izgledali izgubljeno, te i dalje s mislima u četvrtom setu kada im je i pobjegao plasman u polufinale. U petom setu su Kubanci bili jači (15-11) i tako na kraju proslavili veliku pobjedu.

Zvijezda pobjede bio je 17-godišnji Kubanac Wilfredo Leon sa 22 osvojena poena, dok Bugare nije spasio niti sjajni Vladimir Nikolov (28 poena).

Daleko su lakše do polufinala došli domaći igrači. Sa 3-1 (25-18, 25-20, 25-27, 25-19) su nadjačali Francusku, ali pravi izazov im tek sada predstoji. U polufinalu će igrati protiv aktualnih svjetskih prvaka - Brazilaca, koji su poslijepodne rutinskom pobjedom protiv Njemačke obavili "formalnost".