breaking news !: UŽIVO Grbin oštro po Ustavnom sudu: "Šeparović misli da vlast pripada njemu. Popišali su se na sve nas"
Gdje je to gledao

Smotani biciklist: Umjesto na stazu, zalutao na parkiralište

Nije svoj dan imao francuski biciklist Europcara Thomas Voeckler, vodeći u ukupnom poretku Tour de Francea...

Tijekom 17. etape najveće biciklističke utrke na svijetu, Francuz je na jednoj nizbrdici jedva "zauzdao" bicikl da ne izleti s ceste u šumarak, značajno pritom usporivši i izgubivši na ritmu.

Još je više na ritmu, ali i na vremenu, vlasnik žute majice izgubio pred sam kraj utrke. Opet se prebrzo spustio niz jedan oštar zavoj. Nije uspio iskontrolirati putanju i završio je na krovu jednoga privatnog objekta, zapravo na parkiralištu jedne obiteljske kuće.

Zbog te je pogreške izgubio 27 sekundi u odnosu na skupinu najvećih rivala koji ga prate, poput Cadela Evansa, braće Schleck, Samuela Sancheza, Alberta Contadora i Damiana Cunega.

Sedamnaesta se etapa od 21 ukupno, a prva u Alpama, u svom završnom dijelu isključivo sastojala od atraktivne jurnjave nizbrdo zavojitim alpskim cestama. Nekoliko je biciklista izlijetalo poput Voecklera. Na istom se mjestu to prije njega dogodilo drugom Francuzu, Jonathanu Hivertu, koji na koncu stigao u cilj na devetom mjestu.

Inače, pobjednik 17. etape Tour de Francea, prve i najlakše od triju uzastopnih u Alpama, koja se u srijedu vozila od Gapa do talijanskog Pinerola u duljini od 179 kilometara je Edvald Boasson Hagen, norveški biciklist Skya. Izborio je Norvežanin u posljednjim kilometrima svoju drugu te ukupno četvrtu norvešku etapnu pobjedu na Touru ove godine, i to nakon što je jučer u finišu izgubio borbu za prvo mjesto od sunarodnjaka Hushovda.

Četrdeset sekundi za njim u cilj je stigao Nizozemac Bauke Mollema, dok je treće mjesto, s dodatnih deset sekundi zaostatka, zauzeo Francuz Sandy Casar.

Svi osim Bassa, koji je u cilj ušao u Voecklerovoj skupini (28. mjesto, 4:53 zaostatka), dakle Contador, braća Schleck, Evans, Sanchez i Cunego, došli su u cilj s četirima minutama i 26 sekundi zaostatka.

Španjolac Alberto Contador, branitelj naslova, opet je u više navrata testirao rivale povremenim munjevitim napadima. Podsjetio je također koliko je dobar pri nizbrdicama, te je u završnim kilometrima osjetnije pobjegao pratnji. Odgovorio mu je isprva samo sunarodnjak Samuel Sanchez, a cijela im se skupina sasvim priključila u posljednjem kilometru utrke, neposredno pred ciljem.

Pred biciklistima su dvije najteže ovogodišnje, alpske etape, u kojima bi mnogo toga moglo biti odlučeno. Contador je pokazao da je spreman i da se osjeća sve bolje, tako da bi puno toga moglo biti odlučeno već u četvrtak, kada se vozi od Pinerola do Galibier Serre-Chevaliera u dužini od 200.5 kilometara.

Uspije li Španjolac u četvrtak i petak smanjiti zaostatak, koji za drugoplasiranim Australcem Cadelom Evansom sada iznosi minutu i 57 sekundi, dovest će se u sjajnu situaciju pred subotnji kronometar (42.5km) u Grenobleu, na kojem je uobičajeno najveći favorit među rivalima.