Ski-skokovi: Sjajnom Mogernsternu svjetsko zlato

Austrijski skijaš skakač ovim je uspjehom proslavio takozvani skakački Grand Slam...

Austrijanac Thomas Morgenstern (24) osvojio je naslov svjetskog prvaka u skijaškim skokovima na maloj skakaonici na SP u nordijskom skijanju koje se održava u Oslu.

Morgenstern je do zlata stigao ostvarivši najdulje skokove u obje serije, u prvoj je doskočio na 101,5 metara, a u drugoj na 107,0 metara što mu je ukupno donijelo 269.2 bodova.

Srebrnu je medalju osvojio još jedan Austrijanac Andreas Kofler sa 260.1 bodova (99,5/105,0m), a brončanu poljski veteran Adam Malysz sa 252.2 (97,5/102,0m).

Morgensternu je naslov u Oslu prvi pojedinačni naslov svjetskog prvaka čime je postao tek četvrti čovjek u povijesti skijaških skokova koji je ostvario takozvani "skakački Grand Slam".

U karijeri sada ima naslov olimpijskog pobjednika, svjetskog prvaka, pobjednika Svjetskog kupa, te naslov pobjednika "Novogodišnje turneje". Prije njega to je uspjelo tek Fincu Mattiju Nykaenenu, Nijemcu Jensu Weissflogu i Norvežaninu Espenu Bredesenu.

Najduljim skokovima obiju serija na 106-metarskom zaletištu skakonice u Oslu, austrijski skijaš-skakač Thomas Morgenstern osvojio je zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu.

Morgenstern je slavio skokovima od 101. i 107 metara, ispred sunarodnjaka Andreasa Kofelera (99.5 m, 105 m) i Poljaka Adama Malysza (97.5 m, 102 m) koji su u drugoj seriju obranili pozicije ostvarene pri prvim doskocima.

Sakupio je vodeći u ukupnom poretku Svjetskoga kupa ukupno 269.2 boda i zadržao zlato u vlasništvu Austrijanaca. Prije dvije godine u Liberecu najbolji je, podsjetimo, bio Wolfgang Loitzl.