Dvostruko slavlje Poljaka

Sjajni Kamil Stoch pobjednik novogodišnje turneje Četiri skakaonice!

Prvi put nakon 16 godina Poljaci imaju pobjednika najcjenjenijeg natjecanja u skijaškim skokovima.

Pobjedom na posljednjoj od četiri postaje, u Bischofshofenu, Poljak Kamil Stoch osvojio je novogodišnju turneju Četiri skakaonice!

Dvostruki olimpijski pobjednik iz Sočija 2014. godine i ukupni pobjednik Svjetskog kupa otprije tri sezone, 29-godišnji Stoch imao je više živaca od 23-godišnjeg Norvežanina Daniel-Andrea Tandea u odlučujućoj drugoj seriji natjecanja u Bischofshofenu i na kraju uvjerljivo slavio na Turneji.

Naime, nakon prve serije Stoch je držao drugo, a Tande treće mjesto u Bischofshofenu, dok je razlika u ukupnom redoslijedu Turneje bila samo 2.8 bodova u korist Poljaka. Tande, pobjednik posljednja dva natjecanja, u Garmisch-Partenkirchenu na Novu godinu i u Innsbrucku u srijedu, nije izdržao napetost, umalo je pao i doskočio na samo 117 metara. Veliku pogrešku Tandea Stoch je uspio iskoristiti i skokom od 138.5 metara osigurao ukupnu pobjedu na Turneji i preuzeo vodstvo na natjecanju u Bischofshofenu postavivši pritom i veliki zadatak pred vodećeg nakon prve serije, Slovenca Jurija Tepeša.

Kao posljednji skakač u natjecanju, Tepeš je skočio 124.5 metara i tako nije uspio obraniti vodstvo, već je natjecanje završio na sedmom mjestu.

Drugo mjesto u Bischofshofenu zauzeo je Austrijanac Michael Hayboeck, a treće Poljak Piotr Žyla koji je odličnim nastupom u petak skočio na ukupno drugo mjesto na Turneji odmah iza Stocha, a ispred Tandea.

Stoch je na kraju slavio sa 997.8 bodova, 35.3 više od drugog Žyle, a 56.0 od trećeg Tandea.

Stoch je tako postao tek drugi Poljak pobjednik Turneje u njezinoj 65-godišnjoj povijesti. Dosada je to uspjelo samo legendarnom Adamu Malyszu prije 16 godina.

Velikom pogreškom Tandea u drugoj seriji okoristio se i Slovenac Domen Prevc, on je četvrtim mjestom u Bischofshofenu ponovno preuzeo vodstvo u ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa, on sada ima 646 bodova, devet više od drugog Tandea, a 13 od trećeg Stocha.