Sanji Jovanović zlatna medalja i svjetski rekord!

Hrvatska plivačica obranila je naslov europske prvakinje na 50 metara leđno na EP u 25-metarskim bazenima u Istanbulu.

Mlada je Dubrovčanka trećeg dana Europskog prvenstva u 25-metarskim bazenima u Istanbulu donijela Hrvatskoj i treću medalju, prvu zlatnu.

Srebro je u četvrtak na 50 slobodno osvojio Duje Draganja, a odličje istog sjaja je u petak oko vrata dobila i sama Sanja na 100 leđno. Ipak s više je nestrpljenja očekivala svoju najjaču disciplinu, pokazalo se s punim pravom.

U polufinalu je osvojila drugo mjesto s 26.49 sekundi, da bi finale odradila briljantno. Od samog je početka pokazala da je vladarica ove discipline i do cilja je doplivala brže nego ijedna plivačica u povijesti - za 25.70 sekundi. Za 12 je stotinki popravila rekord Kineskinje Jing Zhao postavljen prije mjesec dana u Stockholmu.

Srebro je osvojila Bjeloruskinja Aleksandra Herasimenija (26.12), a broncu Ruskinja Ksenija Moskvina (26.38).

Duje Draganja s četvrtim se rezultatom polufinala plasirao u završnicu utrke na 100 metara mješovito. Najbolji hrvatski plivač do cilja je stigao za 52.64 sekundi, 47 stotinki sporije od svoga osobnog i hrvatskog rekorda. Drugi hrvatski predstavnik u polufinalu ove discipline, Dominik Straga, diskvalificiran je zbog pogrešnog okreta.

Dodajmo i da je brončanu medalju na 200 metara leptir s vremenom 1:50.32 osvojio Vukovarac Dinko Jukić koji pliva pod austrijskom zastavom.