Teško protiv Francuza

Ragbi: Novi Zeland drugi put u povijesti svjetski prvak

Ragbijaši Novog Zelanda drugi su put u povijesti osvojili Svjetski kup. U velikom finalu na Eden Parku u Aucklandu ''All Blacksi'' su pobijedili Francusku s 8-7...

Novozelanđani su deklasirali Francuze s 37-17 u prvom krugu natjecanja, ali finale je donijelo sasvim drugačiji nastup ''tricolora'' koji su u nedjelju odigrali najbolju utakmicu na Svjetskom kupu koji je počeo još 9. rujna. Francuzi su u skupini izgubili od slabašne Tonge, a u polufinalu su teškom mukom svladali Wales, tako da su mnogi očekivali da će biti laki plijen za domaćine u finalu.

Tony Woodcock je u 15. minuti iskoristio rupu u francuskoj obrani i doveo Novozelanđane u vodstvo 5-0, a kako nisu iskoristili pretvaranje, s tim se rezultatom na kraju i otišlo na poluvrijeme. Domaćini su prednost na 8-0 povećali u 46. minuti iz kaznenog udarca, da bi Francuska samo minutu kasnije polaganjem Thierryja Dusautoira, a potom i pretvaranjem Francoisa Trinh-Duca smanjila na 8-7.

No, do kraja Francuzi nisu uspjeli kreirati potpuni preokret, tako da je Novi Zeland nakon 1987. napokon ponovno u svoje vlasništvo preuzeo trofej Webb Ellis. Sljedeći Svjetski kup će se održati 2015. u Engleskoj.