Prisjetite se najvećih uspjeha hrvatskih sportaša u 2010. godini (2)

U ovom pregledu donosimo vam najveće uspjehe hrvatskih sportaša u drugoj polovici godine…

Srpanj

Hrvatski kanuist na divljim vodama, Emil Milihram, postao je pobjednik Svjetskog kupa nakon što je pobijedio na klasičnoj utrci u austrijskom Loferu. 28-godišnji Varaždinac je u klasičnoj dugoj utrci bio brži od Čeha Ondreja Rolenca, te hrvatskog reprezentativca Tomislava Lepana, koji je bio treći.

U ukupnom poretku Svjetskog kupa Emil Milihram je završio uvjerljivo prvi ispred Francuza Yanna Claudepierrea i Nijemca Normana Webera, dok je četvrti bio Tomislav Lepan, a peti Igor Gojić, što potvrđuje koliko su hrvatski kanuisti na divljim vodama bili dominantni ove sezone.

Jedan od najvećih momčadskih uspjeha sezone ostvario je hrvatski četverac na pariće u sastavu David Šain, Damir Martin, te braća Martin i Valent Sinković. Talentirani veslači trijumfirali su u finalu posljednje regate Svjetskog kupa u Luzernu, te tako potvrdili ukupnu pobjedu u Svjetskom kupu. Hrvatska posada do pobjede je došla u fotofinišu sa samo 26 sekundi prednosti ispred Nijemaca, dok su treće mjesto osvojili Britanci, koji su zaostali pet sekundi.

Krajem mjeseca hrvatski četverac osvojio je i zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu za veslače do 23 godine. Naša trenutačno najbolja posada time je obranila svjetsko zlato od prošle godine.

Polovica srpnja donijela je poraz vaterpolista u polufinalu Svjetske lige. Rudićeve 'Barakude' poražene su od Srbije sa 14:11 u Nišu. Hrvatska je u borbi za treće mjesto slavila protiv Australije sa 9:7. Kasnije će se pokazat da je ta bronca bila tempiranje forme za EP u Zagrebu, gdje su naši vaterpolisti napravili izvanredan uspjeh.

Hrvatski jedriličari Šime Fantela i Igor Marenić osvojili su treće mjesto na Svjetskom prvenstvu klase 470 u Nizozemskoj. Jedriličari zadarskog Svetog Krševana u posljednjem su finalnom jedrenju za medalje u cilj ušli kao četvrti, što je bilo dovoljno za treće mjesto. Tako su prošlogodišnjoj tituli svjetskih prvaka Fantela i Marenić ove godine dodali i broncu.

Fenomenalan podvig ostvarila je Sandra Perković na Europskom prvenstvu u Barceloni. 20-godišnja bacačica diska osvojila je prvu zlatnu medalju za Hrvatsku u povijesti EP-a s rezultatom 64,67 metara. Juniorska europska prvakinja iz 2009. godine do zlata je došla u posljednjoj seriji prestigavši do tada vodeću Rumunjku Nicoletu Grasu (63,48).

Kolovoz

Nakon izvrsnog rezultata Sandre Perković, dočekali smo i drugu zlatnu medalju za Hrvatsku na Europskom prvenstvu u atletici. Ono čemu smo se potajno nadali prije prvenstva se dogodilo. Blanka Vlašić je uzela zlatnu medalju u skoku u vis preskočivši 2,03 metra. A nakon što je osvojila olimpijsko srebro, dva zlata na svjetskom prvenstvu i dva zlata na dvoranskom prvenstvu svijeta, Blanka je napokon dohvatila i medalju na europskoj smotri. Za najbolju hrvatsku atletičarku bila je to prva medalja na europskim prvenstvima.

U anketi na web-stranici Međunarodnog rukometnog saveza, u kojoj je glasalo 11.000 navijača Ivano Balić proglašen je za najboljeg rukometaša svih vremena. Što je ogromno priznanje za 'rukometnog Jordana', koji je u karijeri osvojio olimpijsko i svjetsko zlato te još nekoliko puta igrao u finalima velikih natjecanja. K tome, dvaput je biran za najboljeg rukometaša svijeta te ima brojne nagrade za najboljeg igrača međunarodnih turnira.

Najveći košarkaški uspjeh godine postigla je reprezentacija do 16 godina, koja se okitila naslovom prvaka Europe u crnogorskom gradu Baru. To je prvi europski naslov za hrvatsku kadetsku košarku od 1995., kada je do zlata došla generacija predvođena Nikolom Vujčićem. U finalu su izabranici Dražena Brajkovića nadigrali Litvance, a apsolutni junak dvoboja bio je Dario Šarić s 30 koševa, te po 11 skokova i asistencija. Mladi Šibenčanin zadivio je košarkaški svijet i nagovijestio da se radi o velikom talentu.

Hrvatska muška rukometna kadetska reprezentacija, igrači rođeni 1992. i mlađi, osvojila je naslov europskog prvaka na EP igranom u Crnoj Gori. Naši su kadeti u finalu svladali Španjolsku sa 27-26 (11-13). Bila je to još jedna odlična utakmica hrvatske reprezentacije s nešto slabijim prvim dijelom i odličnim drugim.

Svi su odigrali odlično, a prevagu je donio lijevi vanjski Mirko Herceg koji je postigao devet pogodaka, dok je Ante Kaleb dodao šest. Osim naslova prvaka, Hrvatska ima i dva igrača u najboljoj sedmorci prvenstva. Najboljim igračem prvenstva proglašen je Ante Kaleb, a u prvoj sedmorci je još i pivot Teo Čorić.

Krajem kolovoza Hrvatska je po prvi puta u povijesti dobila dva predstavnika u Europskoj ligi. Nogometašima Dinama priključili su se igrači Hajduka, koji su u uzvratnom susretu 'play-off' runde remizirali 1-1 u Bukureštu protiv Uniree. Modri su, pak, povećali prednost iz prve utakmice protiv Gyora odigravši 2-1 u Maksimiru. U prvom susretu Dinamo je slavio 2-0 u Mađarskoj, dok je Hajduk bio uvjerljiv s 4-1 na Poljudu.

Ove godine blistava Sandra Perković pobijedila je na natjecanju bacačica diska na posljednjem ovosezonskom mitingu Dijamantne lige u Bruxellesu. Europska prvakinja iz Barcelone do pobjede u Bruxellesu je stigla bacivši novi hrvatski rekord od 66,93 metara. Perković je tako pri samome kraju ove vrlo uspješne sezone uspjela popraviti vlastiti nacionalni rekord, kojega je postavila u ožujku u Splitu, za osam centimetara.

Pobjeda u Bruxellesu bila je druga za Perković u Dijamantnoj ligi ove godine, najbolja je bila i u New Yorku, a zahvaljujući njima, te drugom mjestu u Londonu i trećem mjestima u Dohi i Parizu naša mlada atletičarka zauzela je drugo mjesto u ukupnom redoslijedu diskašica u Dijamantnoj ligi, iza Kubanke Yarelis Barrios.

Besprijekornu sezonu pobjednički je zaključila Blanka Vlašić. Ona je na sedmom izdanju Dijamantne lige došla i do sedme pobjede u skoku u vis, te tako osvojila ukupno prvo mjesto s maksimalnih 32 boda.

Rujan

Na Kupu kontinenata u Splitu Sandra Perković je zauzela drugo mjesto bacivši disk do 63,29 metara, pola metra slabije od pobjednice Kineskinje Yanfeng Li. Međutim, daleko najbolji rezultat na Poljudu ostvarila je Blanka Vlašić, koja je s preskočenih 205 centimetara ostvarila najbolji rezultat sezone i to pred svojim navijačima. Najbolja hrvatska atletičarka odnijela je pobjedu u Splitu s rekordom ovog natjecanja.

A do tada najvećeg momčadskog uspjeha godine stigli su hrvatski vaterpolisti, koji su na EP u Zagrebu osvojili zlato. 'Barakude' su odigrale izvrstan turnir, u polufinalu je pala izrazito jaka reprezentacija Srbije, dok je u finalu po drugi put na prvenstvu pobijeđena Italija. Hrvatski vaterpolisti u finalu su slavili s fantastičnih 7:3. To je bilo prvo europsko zlato u povijesti za Hrvatsku.

Odlični ovogodišnji rezultati naših veslača nastavljeni su na Europskom prvenstvu u portugalskom Montemor- O-Velhu. Veslačice Sonja Kešerac i Maja Anić osvojile su brončanu medalju u dvojcu bez kormilara, dok je hrvatski četverac na pariće u sastavu David Šain, Martin Sinković, Damir Martin i Valent Sinković osvojio srebrno odličje. Hrvatska posada je za pobjednicima Poljacima zaostala sekundu, a to im je prvi poraz ove sezone u kojoj su osvojili Svjetski kup.

Listopad

Aktualna svjetska i europska prvakinja u skoku u vis, Blanka Vlašić, proglašena je najboljom atletičarkom Europe za 2010. u izboru Europskoga atletskog saveza (EAA). Blanka je tako postala tek treća atletičarka koja je ovo ugledno priznanje dobila po drugi put nakon što je najboljom proglašena i 2007. godine.

Hrvatska ženska karate reprezentacija osvojila je ekipno brončano odličje, a Mirna Šenjug pojedinačnu broncu u katama na Svjetskom karate prvenstvu u Beogradu. Hrvatice su broncu osvojile zajedno s karatašicama SAD-a, zlatne su Francuskinje, a srebrne Španjolke. Šenjug je u katama pobjedom nad Malezijkom Lim došla do prve svjetske bronce, a ove godine je 27-godišnja Virovitičanka postala europska prvakinja u Ateni. Europsko je zlato osvajala triput, a u Beogradu je propustila veliku priliku da se po prvi puta plasira i u finale SP-a.

Studeni

Blistavu godinu prepunu velikih uspjeha hrvatski veslači David Šain, Damir Martin i braća Martin i Valent Sinković okončali su osvajanjem zlatne medalje u četvercu na pariće na Svjetskom prvenstvu koje se održalo na jezeru Karapiro na Novom Zelandu. Hrvatska posada je u finalu slavila sa 1,26 sekunde prednosti pred talijanskim četvercem, dok je bronca pripala Australcima.

Hrvatski četverac na pariće je ove sezone slavio u Svjetskom kupu, obranio zlato na SP do 23 godine i osvojio srebro na EP, a vrhunac sjajne sezone stigao je na Novom Zelandu. Ove sezone izgubili su samo jednu utrku potvrdivši ulogu glavnog favorita u finalu.

Hrvatska nogometna reprezentacija završila je godinu na prvom mjestu kvalifikacijske skupine F za Europsko prvenstvo. Bilićevi izabranici pritom su završili godinu bez poraza, a u službenim utakmicama ostvarene su pobjede protiv Latvije, Izraela i Malte. Nakon četiri kola Hrvatska vodi na ljestvici sa 10 bodova, dva boda manje ima Grčka, dok je na trećem mjestu Gruzija sa šest bodova.

Najveće, pak, individualno priznanje pripalo je fenomenalnoj Blanki Vlašić koja je izabrana za najbolju atletičarku svijeta za 2010. godinu po izboru Međunarodnog atletskog saveza (IAAF). Vlašić je po prvi puta osvojila tu nagradu.

Na Europskom prvenstvu u 25-metarskim bazenima u Eindhovenu hrvatska plivačica Sanja Jovanović obranila je naslov europske prvakinje u disciplini 50 metara leđno. Jovanović je u disciplini u kojoj drži svjetski rekord u finalu plivala 27,10 sekundi, što joj je bilo dovoljno za zlato i obranu naslova iz Istanbula.