Veličanstven uspjeh

Nezaustavljivi Lochte: Osvojio zlata na 200 leđno i u štafeti

Na Svjetskom prvenstvu u vodenim sportovima u Šangaju održano je pet finalnih plivačkih disciplina, a prvo ime ponovno je Ryan Lochte...

Američki plivač Ryan Lochte nastavlja sa sjajnim nastupima na Svjetskom prvenstvu u vodenim sportovima u Šangaju. U utrci na 200 metara leđno osvojio je svoju treću zlatnu medalju na natjecanju.

Vrijeme 1:52.96 bilo mu je dovoljno za uvjerljivu pobjedu ispred Japanca Ryosukea Iriea (1:54.11) i njegovog sunarodnjaka Tylera Claryja (1:54.96).

Podsjećamo, prethodno je Lochte osvojio zlata na 200 metara mješovito i 200 metara slobodno, pobjedivši pritom oba puta Michaela Phelpsa. Na 200 metara mješovito popravio je i vlastiti svjetski rekord koji sad iznosi 1:54.00.

Pored pobjede Lochtea na 200 metara leđno (1:52.96) kojom je došao do trećeg individualnog zlata na natjecanju, na 200 metara prsno zlato je uzeo Mađar Daniel Gyurta (2:08.41), ispred Japanca Kosuke Kitajime i Nijemca Christiana Vom Lehna. U štafeti 4x200 metara slobodno trijumfirala je američka štafeta u sastavu Phelps, Lochte, Berens, Vanderkaay s vremenom 7:02.67. Srebro je osvojila Francuska, a broncu Kina.

Lochte za sada u Šangaju ima četiri zlatne medalje - tri pojedinačne i jednu u štafeti, a uz to je vlasnik jedinog svjetskog rekorda postignutog ovdje u Šangaju.

Ukupno je, na svim svjetskim prvenstvima dosad, brzanac iz Daytona Beacha osvojio 11 zlata, tri srebra i tri bronce.

"Svi ovi dobri rezultati u Šangaju ohrabruju me uoči Olimpijskih igara u Londonu. Phelps? Ma, ne mislim na njega, iako mi je drago kad ga pobijedim", kazao je Lochte.

Na 100 metara slobodno kod plivačica zlato je otišlo u Dansku i Bjelorusiju. Naime Jeanette Ottesen i Aliaksandra Herasimenia ostvarile su identično vrijeme 53.45 i podijelile najvišu stepenicu na postolju, dok je broncu uzela Nizozemka Ranomi Kromowidjojo (53.66). Na 200 metara prsno zlato je uzela Amerikanka Rebecca Soni sa rezultatom 2:21.47. Srebro je pripalo Ruskinji Juliji Efimovoj, a bronca Kanađanki Marthi McCabe. Kanađanka Annamay Pierse, braniteljica naslova i svjetska rekorderka iz Rima, završila je tek osma.

Podsjećamo, ranije je Soni osvojila zlato i na 100 metara prsno.