Nastavljena hrvatska rapsodija na SP-u u Španjolskoj

Posljednja disciplina Svjetskog prvenstva koje se ovog tjedna održava u španjolskom mjestu Benidorm samo je potvrdila status Hrvatske kao svjetske velesile u elektroničkom pikadu.

Nakon SP-a u pojedinačnoj konkurenciji u ionako bogatu hrvatsku riznicu medalja pridodana su još dva zlata. Zagrepčanin Boris Krčmar obranio je naslov svjetskog prvaka među seniorima, dok je Josip Ljubas iz Kaštel Kambelovca, u kojemu mnogi vide novog Krčmara, osvojio zlato u konkurenciji juniora do 15 godina starosti.

Dan je tako opet protekao u znaku Hrvata koji su po zaključenju Svjetskog prvenstva, jer u preostala tri dana koliko još natjecanje traje igra se Europsko prvenstvo, bili daleko najuspješnija nacija. Ukupno je u disciplinama SP-a podijeljena 21 medalja od kojih su čak 6 osvojili naši, i to tri zlata, srebro i dvije bronce. Iza nas slijedi Rusija sa 4 osvojene medalje (2 zlata), dok od ostalih zemalja nitko nije osvojio više od dva odličja.

Boris Krčmar je slavio i na premijernom izdanju SP-a u organizaciji Međunarodne pikado federacije (IDF) održanom u Zadru 2009. godine, a za obranu titule u finalu je pregazio odličnog Krzysztofa Kciuka koji se jedini može pohvaliti da je pobijedio najboljeg igrača elektroničkog pikada na svijetu. Naime, Poljak je u prvom međusobnom ogledu slavio sa 3:2, da bi se Krčmar kroz repasaž probio do finala u kojemu je Kciuk za trijumf morao dobiti samo jednu utakmicu, a Krčmar dvije.

Ali kada je krenuo meč brzo je postalo jasno da Poljak nema nikakve šanse. Kapetan naše reprezentacije krenuo je uraganski i prvu utakmicu dobio 3:0, a isti se rezultat ponovio i u drugom susretu.

''Sličan je scenario bio i prije dvije godine u Zadru kada sam osvojio prvu titulu svjetskog prvaka, i tada sam put do finala morao tražiti kroz repasaž nakon poraza od Slovaka Petera Martina, a onda sam ga u finalu dobio 3:1, 3:1. Ovog puta je bilo još uvjerljivije, znao sam da sam kvalitetniji igrač od Kciuka, ali u prvom susretu mi je pala koncentracija, dok je on odigrao iznad svojih mogućnosti. Srećom pa u ovom sustavu natjecanja postoji prilika za popravak'', rekao je Krčmar.

Na turniru je sudjelovalo čak 239 igrača, a Krčmar je za trijumf morao pobijediti devetoricu vrhunskih pikadista među kojima su bili Kurt van de Rijck koji je dan ranije predvodio Belgiju do zlata na SP-u reprezentacija, odlični Čeh Karel Sedlaček, Mađar Janos Vegso, Nijemac Andi Waldenmaier ili Slovenac Jože Vavtar, a svi redom su reprezentativci svojih zemalja.

Od naših je još odlično 7. mjesto osvojio Zdravko Antunović iz Županje koji je tako potvrdio da njegova srebrna medalja osvojena na SP u disciplini Cricket nije bila slučajna. U konkurenciji dama na diobi 13. mjesta su završile Splićanka Đurđica Delić i Vlatka Lešić iz Županje, dok je slavila sjajna Ruskinja Karina Nagapetyants koja je poput Krčmara obranila naslov iz Zadra.

Pravu erupciju oduševljena u hrvatskoj ekspediciji u Španjolskoj izazvao je trijumf mladog Josipa Ljubasa koji će tek krajem srpnja napuniti 13 godina, a slavio je u konkurenciji juniora do 15 godina starosti. Titula svjetskog prvaka samo je potvrda da je riječ o jednom od najvećih talenta ovog sporta ne samo u Europi već u cijelom svijetu. U finalu je pobijedio Čeha Vaclava Tichyja i tako mu uzvratio za poraz na EP-u u Švicarskoj prošle godine. Inače mali Jope, kako ga svi zovu, je i veliki nogometni talent, a nastupa za mlađe pionire NK GOŠK-a iz Kaštel Gomilice.