Loša forma

Legendarni Bekele prvi put u karijeri ostao bez pobjede na deset kilometara!

Prvi put u karijeri veliki etiopski dugoprugaš Kenenisa Bekele nije pobijedio u desetkilometarskoj utrci na kojoj je nastupio, i to na Svjetskome atletskom prvenstvu u Daeguu.

Premda četverostruki svjetski prvak i dvostruki olimpijski pobjednik na 10.000 metara nije izgubio u doslovnom smislu riječi, odustao je u Južnoj Koreji nakon dvije trećine utrke jer više nije mogao izdržati ritam. U lošoj je formi jer zbog ozljede lista nije praktički nastupao dvije pune godine.

Njegov izostanak nije uspio iskoristiti favorit utrke, naturalizirani Britanac i rođeni Somalijac Mo Farah. Premda je na početku posljednjeg kruga krenuo u žestok napad protiv dvojice etiopskih pratitelja, Ibrahima Jeilana i Imanea Merge, u završnoj ga je ravnini 22-godišnji Jeilan sustigao i prestigao za svoje prvo zlato na jednome velikom natjecanju.

Bekele je nakon utrke izjavio da nije siguran hoće li se natjecati u utrci na pet kilometara.

Zlato iz Berlina prije dvije godine obranila je američka 24-godišnja skakačica u dalj Brittney Reese, i to zahvaljujući prvome i jedinom ispravnom skoku, pri kojem je doskočila na konkurenticama nedostižnih 6.82 metra. Pri svih preostalih pet pokušaja je prestupila.

Srebro je pripalo Ruskinji Olgi Kučerenko, a bronca europskoj prvakinji, Latvijki Ineti Radevici.

U izostanku Sandre Perković zlato u ženskom disku pripalo je Kineskinji Yanfeng Li. Slavila je hicem od 66.52 metra.