Ostali sportovi
SPORTOVI
Ostali sportovi

Koji su hrvatski sportaši obilježili proteklo desetljeće?

Hrvatski sportaši su najbolji promotor Hrvatske u svijetu, što su pregršt puta dokazali svojim povijesnim dostignućima i spektakularnim rezultatima.

gol expired (Foto: DNEVNIK.hr)

U ovom pregledu donosimo vam deset najbolji sportaša/ica i momčadi u proteklom desetljeću, a na vama je da izaberete najboljeg ili najbolje u našoj anketi (desno).

1. Goran Ivanišević

Još uvijek najbolji hrvatski tenisač svih vremena. Ostat će zapamćen po mitskom osvajanju najvećeg teniskog turnira na svijetu – Wimbledona! Te sada već daleke 2001. nitko nije mogao predvidjeti da će Goran Ivanišević, koji je kao 125. igrač svijeta dobio pozivnicu za All England Club, osvojit najprestižniji teniski turnir.

Na putu do osvajanja legendarne titule redom je pobjeđivao tadašnje i buduće tenisače svjetske klase, Carlosa Moyu, Andyja Roddicka, Marata Safina, Tima Henmana i na kraju Patricka Raftera. No, posebno će ostati upamćeno finale protiv briljantnog Australca u kojem je Ivanišević slavio sa 3-2 u setovima (6–3, 3–6, 6–3, 2–6, 9–7). Tijekom godina taj meč je u mnogim anketama uvršten među Top 10 svih vremena.

2. Janica Kostelić

Po mnogima najbolja hrvatska sportašica svih vremena. U relativno kratkoj skijaškoj karijeri, oprostila se od skijanja sa 25 godina, ostvarila je nevjerojatne rezultate. Već sa 16 godina nastupila je na ZOI u Naganu 1998. godine, a najbolji rezultat bio joj je osmo mjesto u kombinaciji. Ubrzo nakon toga uslijedio je neviđen uzlet. U razdoblju od 2001. do 2006. tri puta je bila pobjednica Svjetskog kupa, osvojila je pet zlatnih medalja na svjetskim prvenstvima i čak šest medalja na OI.

Najbolja je skijašica u povijesti Olimpijskih igara s četiri zlatne i dvije srebrne medalje. S time da je 2002. u Salt Lake Cityju zadivila svijet osvojivši čak tri zlatne i jednu srebrnu medalju. Postala je i prva skijašica koja je u jednoj sezoni uzela pobjedu u svih pet disciplina, te drži rekord s najviše osvojenih bodova u jednoj sezoni Svjetskog kupa. Među ostalom, prva je alpinistica koja je dobila prestižnu nagradu Laureus za najbolju sportašicu svijeta (2006.).

Glasajte za najboljeg u prošlom desetljeću u našoj anketi s desne strane članka

3. Nikola Vujčić

Splitski košarkaš koji je u proteklom desetljeću nastavio koracima legendarne Jugoplastike. Iako su mu neki osporavali manjak eksplozivnosti, Vujčić je kroz godine postao ponajbolji europski igrač ovog stoljeća. Najblistavije trenutke karijere ostvario je u izraelskom Maccabiju iz Tel Aviva s kojim se dva puta penjao na krov Europe. Tri puta je biran u petorku Eurolige te je ove godine po izboru navijača i medija izabran u najbolju momčad desetljeća najjačeg europskog klupskog košarkaškog natjecanja. U fantastičnoj karijeri izostao je jedino uspjeh s reprezentacijom.

4. Davis Cup reprezentacija

Prije pet godina hrvatski tenis je doživio uspjeh koji spada u sam vrh sportskih dostignuća od samostalnosti. 4.12.2005. hrvatska teniska reprezentacija osvojila je Davis Cup! Dan koji će ostati u sjećanju ne samo ljubiteljima tenisa, već i svim štovateljima sporta u Hrvata. Fenomenalnu godinu hrvatski tenisači započeli su dvobojem protiv SAD-a. I odmah priredili senzaciju.

Ivan Ljubičić i Mario Ančić bili su kreatori te povijesne pobjede na američkom tlu, a Hrvatska je na kraju slavila sa 3-2. Na putu do finala potom su padale reprezentacije Rumunjske i Rusije, da bi u finalu slijedio okršaj protiv Slovačke u Bratislavi. Prvu i jedinu 'salataru' hrvatski tenisači osvojili su u glavnom gradu Slovačke pobijedivši sa 3-2.

5. Hrvatska rukometna reprezentacija

Najjači hrvatski sportski kolektiv u proteklom desetljeću. Popularni 'kauboji' 2003. godine su šokirali rukometni svijet postavši svjetski prvaci, iako im uoči prvenstva gotovo nitko nije davao šanse za ulazak niti među četiri najbolje reprezentacije. Poslije toga postali smo svjedoci fenomenalne serije rezultata u režiji izbornika Line Červara i njegovih izabranika. Na krilima sada već najboljeg svjetskog rukometaša u povijesti, Ivana Balića, Hrvatska je osvojila olimpijsko zlato godinu dana kasnije te srebro na SP-u u Tunisu 2005.

Međutim, tu nije bio kraj uspjesima hrvatskih rukometaša. Nakon 'samo' četvrtog mjesta na EP-u u Švicarskoj i neprežaljenog ispadanja u četvrtfinalu SP-a u Njemačkoj, uslijedile su još tri srebrne medalje na velikim natjecanjima (EP 2008. i 2010. te SP u Hrvatskoj 2009.). Ukupno čak šest odličja u sedam godina. Stvaranje kulta reprezentacije i generacije koja će još dugo biti u vrhu svjetskog rukometa.

6. Darijo Srna

Bivši igrač Hajduka i kapetan hrvatske nogometne reprezentacije i Šahtara jedini je nogometaš u ovom izboru. Gledajući individualne uspjehe potpuno zasluženo. Darijo Srna već godinama igra u kontinuitetu na vrlo visokoj razini, kako u klubu tako i u reprezentaciji. Nezamjenjivi je igrač 'vatrenih' i višestrukog ukrajinskog prvaka. Ponajveći uspjeh doživio je kao kapetan Šahtara kada je 2009. podigao trofej za pobjednika Kupa UEFA-e.

Za reprezentaciju je nastupio 73 puta te pritom postigao 19 pogodaka, najviše od aktivnih igrača. S Hajdukom je uzeo prvenstvo 2001., dok je četiri puta bio prvak sa Šahtarom te je dvaput biran za igrača godine u Ukrajini.

7. Ivano Balić

Ove godine na web-stranici Međunarodnog rukometnog saveza izabran za najboljeg rukometaša svih vremena. 'Rukometni Jordan', velemajstor koji je dvaput biran za najboljeg svjetskog rukometaša i nekoliko puta proglašen najboljim igračem na međunarodnim turnirima. Stožerni igrač hrvatske reprezentacije i među najzaslužnijima za povijesne uspjehe našeg rukometa. Sudionik je svih velikih natjecanja u proteklom desetljeću u kojima je Hrvatska osvajala odličja.

Nekoliko puta nepravedno zaobiđen od strane EHF-a i IHF-a u izboru najboljeg igrača. Čarobnjak s loptom i uzor mnogim budućim sportašima i sportašicama. Nevjerojatna je lakoća kojom lomi protivničke obrane, a vjerojatno ne postoji trener koji ga ne bi volio imati u svojoj momčadi. Sigurno će bit predvodnik 'kauboja' na velikim natjecanjima sve do OI u Londonu 2012. Tko zna, možda i nakon toga…

8. Hrvatska vaterpolo reprezentacija

Hrvatska vaterpolo započeo je s preporodom nakon dolaska Ratka Rudića na čelo svih reprezentativnih selekcija. Od trenutka kada su mu odriješene ruke, 'barakude' su u svim dobnim uzrastima počele nizati uspjehe. Prvi značajniji rezultat je osvajanje zlatne medalje na SP-u u Melbourneu 2007. godine. A u posljednje dvije godine osvojene su čak četiri medalje samo u seniorskim uzrastima. Daleko najveći uspjeh je ovogodišnje osvajanje zlatne medalje na EP-u u Zagrebu, što je puno teže za ostvarit nego na SP jer je izjednačeniji turnir i nema puno lakih protivnika. Osim toga, ne treba zaboraviti niti srebrnu medalju s EP u Kranju 2003.

Na krilima reprezentativnih uspjeha porastao je i interes za vaterpolom, a hrvatski klubovi u samom su svjetskome vrhu. Nekako smo dojma da su 'Barakude' tek počele sa sjajnim rezultatima i da je pred njima svijetla budućnost. Reprezentacija se iz godine u godinu pomlađuje, a ove godine proglašena je najboljom momčadi u Hrvatskoj.

9. Ivica Kostelić

Iako godinama u sjeni mlađe sestre, Ivica Kostelić jedan je od najuspješnijih hrvatskih sportaša u povijesti. Usprkos brojnim operacijama uspio se održati u vrhu svjetskog skijanja i postati jedan od kandidata za osvajanje velikog Kristalnog globusa. Ponajveći uspjesi datiraju iz ove godine kada je na ZOI u Vancouveru uzeo dvije srebrne medalje u izrazito jakoj konkurenciji.

Međutim, Ivica Kostelić godinama je u vrhu svjetskog skijanja. Još 2003. skrenuo je pozornost na sebe osvojivši zlatnu medalju na SP-u u St. Moritzu. Prvu, pak, olimpijsku medalju (srebro) osvojio je 2006. u Torinu, u kombinaciji. Poznat je po tome da je veliki borac, a nalazi se i među 17 iznimnih skijaša koji su osvajali bodove u svih pet disciplina Svjetskog kupa.

10. Blanka Vlašić

Trenutačno najbolja hrvatska sportašica. Njezin uspon počeo je u drugoj polovici proteklog desetljeća. Od tada pa sve do danas razvila se u ponajbolju svjetsku atletičarku. Potvrda toga je i nedavna titula kraljice sportova. U bogatoj riznici medalja nedostaje joj jedino zlato s olimpijskih igara. Na posljednjim OI u Pekingu 2008. osvojila je srebrnu medalju. Osobni rekord ostvarila je 31.8.2009. na atletskom mitingu 'Boris Hanžeković' u Zagrebu kada je preskočila 2,08 metara.

U natjecanju visašica odavno je potukla konkurenciju, gdje je sinonim za 'neuspjeh' postalo srebro. Dvostruka je svjetska prvakinja u dvorani i na otvorenom, a od ove godine tome je pridodala europsko zlato i zlatnu medalju s Kupa kontinenata u Splitu. Blanka Vlašić zasigurno će otići u povijest kao jedna od najvećih hrvatskih sportskih heroina, a do tada je pred njom još uzbudljivih sezona u kojima će, nadamo se, samo podizati letvicu. Možda jednog dana i srušiti svjetski rekord…

Još brže do sportskih vijesti i prijenosa. Preuzmi
DNEVNIK.hr aplikaciju

Nastavi čitati
divider

Još vijesti
divider