Sjajna partija

Italija razbila Španjolsku i osvojila zlatnu medalju: Četvrti naslov prvaka svijeta

Italija je pobijedila Španjolsku 10:5 u finalu Svjetskog prvenstva...

Italija slavi naslov svjetskog prvaka (Foto: AFP) (Foto: Afp)

Talijanska muška vaterpolska reprezentacija osvojila je naslov svjetskog prvaka u Gwangjuu zahvaljujući uvjerljivoj 10-5 (2-2, 3-1, 3-1, 2-1) pobjedi protiv Španjolske u finalu.

Za Italiju je ovo četvrti naslov u povijesti, nakon 1978., 1994. i 2011. godine, dok je Španjolska ostala na dva zlata iz 1998. i 2001. Zanimljivo, i jednima i drugima je ovo bio šesti nastup u finalu, po drugi put su igrali međusobno za zlato, a i 1994. u Rimu Talijani su bili uspješniji sa 10-5.

Talijani su se odvojili od Španjolaca u drugoj četvrtini kada su poveli sa 5-2, u trećoj je prednost "azzurra" narasla i na velikih 8-3 te je posljednja četvrtina bila tek odrađivanje posla.

Dolce i Luongo su sa po dva gola predvodili Italiju, po jedan su dodali Di Fulvio, Figlioli, Renzulto, Echenique, Bodegas i Aicardi, dok su Perrone i Mallarach postigli po dva, a Munarriz jedan gol za Španjolsku.

Hrvatski vaterpolisti osvojili su brončanu medalju, oni su u susretu za treće mjesto svladali Mađare sa 10-7 (2-1, 2-2, 2-2, 4-2). Sjajnu utakmicu odigrao je Maro Joković koji je postigao čak šest pogodaka za Hrvatsku, dok su po jedan gol postigli Luka Lončar, Lovre Miloš, Anđelo Šetka i Hrvoje Benić, dok su kod Mađarske po dva gola postigli Krizstian Manhercz i Balazs Harai, a po jedan su dodali Daniel Angyal, Gergo Zalanki i Marton Vamos.

Hrvatska je tako produžila niz osvajanja medalja na SP-ima na sedam. Niz je počeo još 2007. u Melbourneu osvajanjem zlata, uslijedile su bronce 2009. (Rim), 2011. (Šangaj) i 2013. (Barcelona), srebro 2015. u Kazanu i zlato 2017. u Budimpešti.