Taekwondo sila

Hrvatski borci donose kući čak šest medalja s EP-a

Posljednjeg dana europskog taekwondo prvenstva u Manchesteru Hrvatska je osvojila nova tri odličja te tako prvenstvo završila sa velikih šest medalja.

Aktualna svjetska prvakinja do 53 kilograma Ana Zaninović svjetskom zlatu dodala je europsko srebro, Filip Grgić je uspio obraniti srebrno odličje u kategoriji do 68 kilograma uz veliki žal za zlatom jer je zbog ozljede ligamenata lijevog koljena morao predati finalni meč, dok je Petra Matijašević u kategoriji do 67 kilograma osvojila broncu.

Ana Zaninović je iz borbe u borbu djelovala sve sigurnije. U prvom kolu je bila slobodna, u drugom slavila protiv neugodne Ruskinje Ekaterine Puline 14:8, a u borbi za odličje deklasirala reprezentativku Italije Federicu Mastantoni 10:2. Polufinalni meč Ana je odradila na razini svjetske prvakinje i najbolje hrvatske sportašice. Rezultatom 18:6 protiv domaće natjecateljice Caroline Fischer privela je borbu kraju prije isteka treće runde zbog bodovne nadmoći od 12 razlike.

Grgić je u najtežoj i najbrojnijoj kategoriji krenuo iz šesnaestine finala pobjedom 20:3 protiv Finca Sima Siltanena, u osmini finala pobijedio je zlatnim bodom Francuza Amina Manai nakon što je prokockao vodstvo 9:3 i dopustio Francuzu da mu dođe na 10:10. Četvrtfinalni meč još jednom je bio za one jakih živaca. Veliki dio borbe Grga je gubio od Moldavca Vladislava Arventija da bi na samom kraju uspio izjednačiti te drugi put u istom danu pobijediti na zlatni bod i osigurati plasman u polufinale.

Polufinalni meč Grgića ponudio je treći uzastopni sraz Hrvata i Britanaca, a Grgić se pobrinuo da domaćini i treći put priznaju poraz. Veliki Martin Stamper poražen je od člana Metalca 9:6. Ipak, Grgić je najveći heroj jer se u toj borbi posljednju minutu borio sa vrlo vjerojatno popucanim ligamentima lijevog koljena. Zbog te ozljede ostao je bez prilike boriti se protiv svjetskog prvaka Serveta Tazegula za europsko zlato.

Fantastična je bila prva borba Petre Matijašević protiv Faride Azizove koju je Petra pametnom i sigurnom taktikom mirno privela u svoju korist. Iako ukupni rezultat 4:3 ne oslikava pravo stanje stvari Petra je imala četiri velike prilike za potpuno deklasirati osvajačicu svjetske i olimpijske medalje. u borbi za medalju i Petra je pobijedila Britanku Biancu Walkden 22:16, da bi na koncu polufinale izgubila sa 8:5 od reprezentativke Francuske Haby Niare. Petri je to prva velika medalja nakon tri teške operacije koljena, a ukupno treća medalja za splitski Marjan na ovom prvenstvu.

Posljednjeg dana europskog prvenstva nastupio je i Dean Šarčević u kategoriji do 74 kilograma. U prvom kolu je bez većih problema sa 13:0 pobijedio Litvanca Arturasa Teikertasa da bi ga u osmini finala tijesno zaustavio drugi nositelj Ounis Mokdad iz Njemačke.