Boks: Filip Hrgović osvojio titulu svjetskog prvaka!

Mladi hrvatski boksač Filip Hrgović osvojio je zlatno odličje na Svjetskom juniorskom prvenstvu u azerbejdžanskom glavnom gradu Bakuu i to u kategoriji preko 91 kilograma.

Osamnaestogodišnji Zagrepčanin je u borbi za zlato pobijedio Francuza Tonija Jamesa Yoku na bodove 7:4 i senzacionalno došao do svjetskog zlata, prvoga hrvatskoga u juniorskoj konkurenciji nakon čak 36 godina.

Hrgović je na putu ka naslovu u superteškoj kategoriji pobjeđivao Mađara Joszefa Zsigmonda (7:1), domaćeg borca Fargana Omarova s uvjerljivih 15:4, te u polufinalu Novozelanđanina Josepha Parkera s 8:6.

Ni Stipe Drviš, ni Željko Mavrović, pa ni legendarni Mate Parlov nisu u tinejdžerskim godinama bili najbolji na svijetu. A Hrgović je uspio nadvisiti ne samo klupskog kolegu i europskog juniorskog prvaka 2009. godine Dinu Mansoura, nego i sve velikane hrvatskog boksa.

'U gotovo stoljetnoj povijesti boksa na našim prostorima nitko nikad nije uspio postići ovakav uspjeh. U juniorskim danima ja nisam imao Hrgovićevu kvalitetu, uspio sam osvojiti samo juniorsko prvenstvo Balkana. Pijetraj je s Hrgovićem i Mansourom postigao čudo. Još kad bi barem Mario Preskar mogao trenirati s njima', kazao je Željko Mavrović za Jutarnji list, a nadovezao se Mansour, koji je bez daha na internetu pratio finale svog klupskog kolege u Bakuu:

'Ushićen sam kao da sam ja boksao i osvojio zlato. Nisam nimalo ljubomoran! Pa davno sam rekao da je Filip jedini koji me može pobijediti.'