U finalu Svjetskog prvenstva u hokeju na ledu u Slovačkoj u nedjelju će igrati dvije skandinavske reprezentacije - Švedska i Finska...

Nakon što su Šveđani ranije u petak izbacili branitelje naslova Čehe (5-2), u večernjem polufinalu u Bratislavi Finska je pobijedila Rusiju s 3-0. Za zlato će se tako boriti zemlje koje će zajednički organizirati sljedeće dva izdanja SP-a, 2012. i 2013. godine. Tri su se puta dosad Švedska i Finska međusobno sudarale u finalima svjetskih smotri. Šveđani su pritom pobjeđivali 1992. i 1998., dok su Finci slavili 1995. kada su osvojili i svoj jedini svjetski naslov u povijesti. Uz to su još šest puta gubili u finalima. Šveđani su, s druge strane, osam puta bili svjetski prvaci.

Finsku je u petak u vodstvo u šestoj minuti druge trećine briljantnim golom doveo 19-godišnji član HIFK-a iz Helsinkija Mikael Granlund. Mladić je prošao iza ruskog gola, podigao pak na svoju palicu i zakucao ga visoko u vrata Konstantina Barulina. Suci su pregledali video-snimku pogotka da utvrde je li Granlund previsoko podigao palicu, a gol je na koncu na oduševljenje finskih navijača priznat.

>> VIDEO: Šveđani po treći put zaredom u finalu SP-a!

Jani Lajunen je povećao vodstvo u 48. minuti, a dvije minute kasnije je priču zaključio Jarkko Immonen, poslavši Ovečkina, Kovaljčuka i ostale ruske zvijezde u borbu za treće mjesto.