Rukometaši Kiela novi su prvaci Europe nakon što su u finalu završnog turnira Lige prvaka u Koelnu pobijedili Barcelonu s 33:28. Za njemački sastav je to četvrti naslov, dok je naš Domagoj Duvnjak drugi put na krovu Europe.
Bilo je to treće finale u kojem su snage odmjerili Barca i Kiel, a zanimljivo igrali su svakih 10 godina.
Prvi put 2000. je pobijedila Barcelona, potom je 2010. slavio Kiel, a večeras su ponovo bili bolji Nijemci. Barca je tako ostala na devet titula, dok je Kiel osvojio svoju četvrtu krunu.
Bio je to i okršaj hrvatskih reprezentativaca Domagoja Duvnjaka i Luke Cindrića. Obojica su lovila drugi naslov, nakon što je Duvnjak bio prvak Europe s HSV-om 2013., a Cindrić 2017. s Vardarom. Na koncu se radovao Duvnjak.
Nisu Duvnjak i Cindrić biti jedini Hrvati na terenu. Čast suditi finale imali su Osječani Matija Gubica i Boris Milošević. Njima je finale trebala biti i jedina utakmica na završnici, no zbog zaraze jednog od sudaca, vodili su i prvo polufinale između Barcelone i PSG-a.
Nakon izjednačenog početka, u 9. minuti prvi put je jedna ekipa imala +2 nakon što je Kiel poveo sa 6:4. Nijemci su 17. minuti stigli i do tri gola prednosti (12-9), a dvije minute kasnije i +4 (13-9). Samo dvije minute trebale su Barci da se približi na 12:13, a u 28. minuti i do 15:15.
No, završnica prvog dijela ponovo je pripala Kielu koji je na odmor otišao s tri gola viška (19:16). U 35. minuti njemački sastav je ponovo došao do četiri gola prednosti (21:17), a u 44. i do velikih +5 (26:21). Kiel je potom imao čak četiri napada za šest razlike, čime bi možda i prlomio utakmicu, ali Nijemci nisu uspjeli zabiti pa se Barcelona spustila na 23:26.
Ipak, Duvnjak i društvo brzo su pobjegli na četiri razlike, a kada su u dvije minute prije kraja poveli sa 32:27 priči je bio kraj. Na koncu je završilo 33:28 za veliko njemačko slavlje.
Pobjednički tim dobit će i 500.000 eura, a 250.000 eura ide drugoplasiranoj ekipi.
Kiel su do pobjede predvodili Niclas Ekberg s osam golova, Sander Sagosen je dodao sedam, a Steffen Weinhold i Rune Dahmke po pet golova. Sjajan je bio i Niklas Landin sa 14 obrana. Duvnjak se nije uspio upisati među strijelce.
U španjolskim redovima najefikasniji su bili Aleix Gomez Abello sa 10 golova, te Dika Mem i Aitor Arino sa po četiri gola. Cindrić je zabio tri gola.
PSG osvojio treće mjesto
U susretu za treće mjesto PSG je pobijedio Veszprem s 31:26 (14:11).
Mađari su bolje otvorili susret, poveli su 3:0, pa 5:2 i držali su prednost u prvih 20 minuta. PSG je do prvog vodstva stigao u 20. minuti (8:7) i nakon toga više nije ispuštao prednost.
Na koncu prvog poluvremena PSG je vodio 14:11, a u nastavku je mirno obranio prednost za konačnih 31:26.
Francuski sastav su do pobjede predvodili Nedim Remili i Elohim Prandi sa po šest golova, dok je Mikkel Hansen zabio pet pogodaka.
U mađarskim redovima najefikasniji su bili Mate Lekai s devet i Gašpar Marguč sa četiri gola.
Parižani su nakon pobjede nad suparnicima iz mađarskog Veszprema zaradili 150.000 eura, a gubitnik malog finala dobio je ček u iznosu od 100.000 eura.
Završni "Final Four" prvotno se trebao igrati 30. i 31. svibnja. Međutim, u svjetlu globalne zdravstvene krize, prebačen je na 22. i 23. kolovoza, a potom je dobio i treći termin, kraj ove godine.
Zanimljivo, Europska rukometna federacija (EHF) je odlučila da se utakmice osmine finala i četvrtfinala Lige prvaka ne igraju, a za sudionike Final Foura odabrala je Barcelonu, PSG, Kiel i Veszprem koji su u tzv. elitnim skupinama (A i B) ovosezonske Lige prvaka završili na prva dva mjesta. Tako skopski Vardar nije dobio priliku braniti naslov.