U Ostravi pao i svjetski rekord

Najbrži čovjek svih vremena u padu, ali svejedno odnio pobjedu

Najbrži čovjek svih vremena, Jamajčanin Usain Bolt pobijedio je u utrci na 100 metara na IAAF atletskom mitingu u Ostravi, ali njegov rezultat od 10,06 sekundi nije bio impresivan.

Za 30-godišnjeg Bolta, koji je najavio kako će na Svjetskom prvenstvu u Londonu početkom kolovoza završiti svoju impresivnu karijeru, ovo je bila druga utrka u sezoni, a do pobjede je došao s tri stotinke boljim vremenom od drugog Kubanca Yuniera Pereza. Jedinu dosadašnju utrku Bolt je imao u Kingstonu gdje je prije 18 dana trčao 10,03 sekunde, a to ga trenutačno svrstava na tek 22. mjesto na svjetskim ljestvicama stometraša ove godine.

Južnoafrički trkač Wayde van Niekerk postavio je novi svjetski rekord na 300 metara s vremenom od 30.81 sekundi čime je za četiri stotinke popravio dosadašnji rekord Amerikanca Michaela Johnsona iz 2000. godine. Van Niekerk je tako u manje od godine dana preoteo Johnsonu oba rekorda, na prošlogodišnjim je Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru Južnoafrikanac slavio na 400 metara s vremenom od 43.03 sekunde, odnosno 15 stotinki bržim rezultatom od Johnsonova iz 1999.

"Napredujem u svakoj od disciplina u kojima se natječem, a ovo mi daje samopouzdanje za ostatak godine", kazao je Van Niekerk koji na Svjetskom prvenstvu u Londonu planira trčati na 200 m i 400 m.

U Ostravi je nastupio i hrvatski rekorder u bacanju kugle Stipe Žunić, koji je zauzeo treće mjesto s rezultatom od 20.76 metara. Žunić je ove sezone već pet puta prebacivao 21 metar, najdalje je bacio prije mjesec dana u Slovenskoj Bistrici kada je kugla sletjela na 21.48 m, no u Ostravi nije bio na toj razini. Pobijedio je domaći bacač Tomaš Stanek sa 21.63 m ispred Poljaka Michala Haratyka sa 21.34 m.