Basso pred trijumfom, Kišerlovski deveti etapu prije kraja!

Ivan Basso, 32-godišnji talijanski biciklist iz momčadi Liquigas-Doimo, povećao je svoju prednost u ukupnom poretku utrke Giro d'Italia uoči zadnje etape, nedjeljne utrke na kronometar u Veroni...

Švicarac Johann Tschoop pobijedio je u pretposljednjoj, 20. etapi koja se vozila od Bormija do Passa del Tonalea u dužini od 178 kilometara. U pitanju je bila peta brdska etapa, a nakon vožnje kroz planine u sjevernoj Italiji, Tschoop je prvi prošao kroz cilj, nakon 5 sati, 26 minuta i 47 sekundi.

Drugo mjesto osvojio je australski svjetski prvak Cadel Evans sa 16 sekundi zaostatka, dok je Basso osvajanjem trećeg mjesta, s 25 sekundi sporijim vremenom od pobjednika, povećao svoje izglede za svoj drugi naslov na Giru. Prvi je osvojio 2006. godine, a nakon toga je odslužio dvogodišnju suspenziju zbog korištenja dopinga. Španjolac David Arroyo, glavni suparnik talijanskom biciklistu u borbi za ukupnu pobjedu, bio je 16 sekundi sporiji od Bassa, te je zauzeo peto mjesto.

U ukupnom poretku je Basso povećao prednost u odnosu na Arroya na jednu minutu i 15 sekundi. Odluka o pobjedniku pada u nedjelju, u vožnji na kronometar u dužini od 15 kilometara u Veroni, u kojoj će Basso, uz vremensku prednost, sigurno imati veliki poticaj i u zdušnom navijanju talijanskih navijača...

'Giro još uvijek nije gotov,' upozorio je Basso.

Na trećem mjestu ukupnog poretka je još jedan Talijan iz momčadi Liquigas-Doimo, Vincenzo Nibali, koji zaostaje za Bassom dvije minute i 56 sekundi. Samo sekundu sporiji od njega je sunarodnjak mu Michele Scarponi iz Andronija.

Hrvatski biciklisti, 23-godišnji Robert Kišerlovski, Bassov klupski kolega iz Liquigasa i 36-godišnji veteran Vladimir Miholjević iz momčadi Acqua&Sapone, bili su odlični tijekom cijelog Gira, a takav su dojam ostavili i u pretposljednjoj etapi, petoj brdskoj. Kišerlovski je etapu završio na 16. mjestu, s minutom i 39 sekundi zaostatka za pobjednikom, dok je Miholjević bio na 29. mjestu, sa 4 minute i 45 sekundi sporijim vremenom od Tschoopa.

Robert Kišerlovski, koji je sredinom utrke zauzimao i fenomenalno, treće mjesto, blizu je svog cilja, završetka Gira među desetoricom najboljih. Zadržao je deveto mjesto u ukupnom poretku, sa 14 minuta i šest sekundi sporijim vremenom od vodećeg mu klupskog kolege Bassa. Desetom Talijanu Marcu Pinottiju Kišerlovski bježi za 54 sekunde, a od 11. Talijana Damiana Cunega ima dvije minute i 39 sekundi bolje vrijeme.

Vladimir Miholjević je u ukupnom poretku napredovao za šest pozicija i sada zauzima 24. mjesto, s jednim satom, devet minuta i 54 sekunde sporijim vremenom od Bassa.