Nogometaši Sjedinjenih Američkih Država u posljednjoj su utakmici prije početka SP svladali Australiju s 3-1, a utakmicu je obilježilo i naguravanje igrača.

Utakmica je odigrana u Roodepoortu, a njezin je junak bio Edson Buddle, 29-godišnji napadač Los Angeles Galaxyja koji je postigao svoja prva dva pogotka u dresu američke reprezentacije.

Buddle je igrao tek treću utakmicu za SAD, a strijelac je bio u četvrtoj i 31. minuti. Između njegovih je pogodaka uspio izjednačiti Tim Cahill koji je u 19. minuti uspio matirati svoga klupskog kolegu iz Evertona Tima Howarda. Pobjedu Amerikanaca u 90. je minuti potvrdio Herculez Gomez.

Utakmicu je obilježio incident u prvom poluvremenu, kada su se Australac Moore i Amerikanac Dempsey 'zakačili' glavama. Moore je prije toga namjerno podapnuo nogu Dempseyu, a potonji mu nije ostao dužan već ga je udario laktom. Nakon toga je uslijedilo 'unošenje u facu' i guranje glavama koje je trajalo duže od uobičajenog.