Niti jedno Svjetsko prvenstvo ne može proći bez medijskog imenovanja skupine smrti, grupe koja već od izvlačenja nosi posebnu težinu...

Gotovo svako veliko sportsko natjecanje ima svoju skupinu smrti ili grupu u kojoj je zagarantirana spartanska borba za svaki bod. Tako je i u nogometu. Nakon svečanog ždrijeba, posebnu pažnju privuče skupina u kojoj se nalaze barem tri reprezentacije vrijedne drugog kruga. Krenuti ćemo kronološkim redom...

1. Švedska 1958. – Engleska, Brazil, SSSR i Austrija (grupa 4)

Mundijal na kojem se svijetu predstavio legendarni Pele. Kao 17-godišnjak odveo je Brazil do naslova svjetskih prvaka. Generacija za koju mnogi tvrde da je jedna od najjačih reprezentacija u povijesti. S njima u skupini smjestili su se uvijek ambiciozni Englezi, ozbiljan kandidat za osvajanje turnira – SSSR i Austrija. Brazilci su pobijedili izvrsno fizički pripremljeni SSSR (2-0) i Austriju (3-0), dok su s Engleskom odigrali 0-0. Gordi Albion nije se dobro proveo u Švedskoj, te su ispali već u natjecanju po skupinama. Sve tri utakmice su remizirali.

2. Argentina 1978. – Argentina, Italija, Francuska i Mađarska (grupa 1)

Južnoamerička reprezentacija koja je redovito znala završiti u skupni smrti je Argentina. Ždrijeb ih kroz povijest nije mazio pa su često morali tempirati formu za prvi krug. Slična situacija dogodila se i 1978. kada su bili domaćini najveće smotre. Izgubili su u skupini od Italije s 1-0. Ipak, Argentina je na krilima fenomenalnog Kempesa kasnije postala svjetski prvak.

3. Španjolska 1982. – Argentina, Brazil i Italija (grupa C)

Skupina u kojoj se nađu Argentina, Brazil i Italija, sve redom svjetski prvaci, ždrijeb je koji navijači danas mogu samo sanjati. Ipak, to se dogodilo na SP-u u Španjolskoj 1982. Branitelj naslova, pretendent na svjetsku titulu i ponajbolja europska reprezentacija zajedno u drugom krugu. Tada je sistem natjecanja bio nešto drukčiji. Reprezentacije su u prvom krugu bile podijeljene u šest skupina s po četiri reprezentacije iz kojih su po dvije prvoplasirane išle dalje. U drugom krugu reprezentacije su opet smještene u četiri grupe, ali s po tri reprezentacije. Pobjednici skupina igrali su u polufinalu.

Italija je u dva nogometna klasika porazila južnoameričke velesile. Prvo su pobijedili Argentinu s 2-1, a potom slavili kontra Brazila s 3-2. Potonja utakmica jedan je od najvećih dvoboja Svjetskih prvenstava svih vremena. Spektakl. Italija je kasnije otišla do kraja pobijedivši u finalu Njemačku s 3-1.

4. Japan i Južna Koreja 2002. – Argentina, Nigerija, Engleska i Švedska (grupa F)

U vrlo neizvjesnoj grupi pomalo neočekivano je prvo mjesto osvojila Švedska. Zajedno s njima u drugi krug se prošuljala Engleska, koja je pritom slavila protiv vječitih rivala na reprezentativnoj sceni – Argentine. Pogodak Davida Beckhama iz penala zapečatio je sudbinu 'Gaučosa'. Uz ispadanje Francuske, Argentina je priredila najveće razočarenje turnira. Englezi su remizirali sa Skandinavcima (1-1), dok je Nigerija osvojila mršavi bod.

5. Njemačka 2006. – Argentina, Nizozemska, Obala Bjelokosti i Srbija i Crna Gora (grupa C)

Nakon izvlačenja skupina za posljednje Svjetsko prvenstvo, nitko nije ni sumnjao kako je grupa C daleko najteža. Međutim, kada je počeo turnir stvari su krenule u jednom smjeru. Favoriti Argentina i Nizozemska bez većih su problema osigurali prva dva mjesta u grupi i otklonili toliko očekivanu neizvjesnost. Obala Bjelokosti slavila je samo protiv Srbije koja je, unatoč izvrsnim kvalifikacija, doživjela potpuni debakl.

Uoči Svjetskog prvenstva u Južnoj Africi također jedna grupa posebno upada u oči. Kuglice su htjele da Brazil, Portugal, Obala Bjelokosti i Sjeverna Koreja ponesu titulu skupine smrti. Iako možda ne opravdaju očekivanja i liše nas neizvjesnosti, sigurno ćemo gledati zanimljivu borbu između tri reprezentacije, dok će Sjeverna Koreja vjerojatno zauzeti posljednje mjesto.