Nogometaši Obale Bjelokosti pobijedili su Ganu s 3-1 u dvoboju 2. kola B skupine na Afričkom kupu nacija u Angoli, čime su osigurali plasman u nokaut fazu…

Nakon razočaravajućeg starta i skromnog remija s Burkinom Faso na startu 27. izdanja afričkog prvenstva, selekcija Obale Bjelokosti, koju vodi bosanski stručnjak Vahid Halilhodžić, protiv Gane je pokazala puno bolje, mnogi će reći i 'pravo' lice, budući da su Bjelokošćani bili uoči prvenstva proglašeni za prvog favorita natjecanja. Potpuno zasluženo Obala Bjelokosti svladala je Ganu, tim više što je dva gola postigla s igračem manje!

Obala Bjelokosti bila je bolja momčad u prvom poluvremenu, a povela je u 23. minuti iz lijepe akcije koju je pogotkom okrunio Gervinho.

Gana je krenula u utakmicu bez svog najboljeg igrača, veznjaka Chelseaja Michaela Essiena, koji je imao silnih peripetija oko priključenja reprezentaciji u Angoli. Prvo nije mogao dobiti vizu, a onda mu je bio odgođen let zbog vremenskih neprilika, pa se suigračima priključio tek u srijedu. Od ranije je imao problema s ozljedom zadnje lože, pa ga je izbornik Milovan Rajevac odlučio poštedjeti nastupa od početka. Ušao je u igru u drugom poluvremenu, ali nije uspio pokrenuti svoju momčad ka preokretu, pa čak niti nakon što su Bjelokošćani ostali bez isključenog Emmanuela Ebouea u 55. minuti.

Eboue je sasvim nepotrebno uz aut crtu s dvije noge startao u Opokua, te je zasluženo zaradio isključenje. Gana je već u sljedećoj minuti mogla izjednačiti, ali je Amoah pogodio stativu. Imali su Ganci još nekoliko opasnih napada, no niti Obala Bjelokosti se nije samo branila. Naprotiv, zabila je do kraja još dva gola.

U 67. minuti je Tiene postigao krasan gol lijevom nogom iz slobodnog udarca, iskosa s desne strane s 32 metra udaljenosti. Pozicija je sugerirala centaršut, ali Tiene je sjajno odmjerenim udarcem iznenadio vratara Gane Kingsona. U 90. minuti Keita je uspio zadržati loptu na lijevoj strani i uputiti centaršut, a Didier Drogba je bio na pravom mjestu i glavom matirao Kingsona za 3-0!

Gana je do kraja ipak postigla počasni pogodak, a strijelac je bio Asamoah Gyan u sudačkoj nadoknadi iz penala.

Nakon odustajanja reprezentacije Toga, u B skupini su ostale samo tri reprezentacije. Obala Bjelokosti je ovom pobjedom osigurala plasman u četvrtfinale, dok će Gani za daljnji plasman trebati pobjeda u 3. kolu protiv Burkine Faso. U slučaju remija ili pobjede Burkine Faso, Gana će ostati bez četvrtfinala…

AKN, 2. kolo B skupine:

Obala Bjelokosti – Gana 3-1 (Gervinho 23, Tiene 67, Drogba 90 / Gyan 90+3 - 11 m)

Redoslijed: 1. Obala Bjelokosti 4, 2. Burkina Faso 1 (-1), 3. Gana 0 (-1)