Nedjelja koja je pred nama donosi situaciju u kojoj će navijači Dinama navijati za Hajduk.
Na Poljudu se igra Jadranski derbi, Hajduk će ugostiti Rijeku, koja je trenutačno prvoplasirana uoči posljednjih dvaju kola SuperSport HNL-a i ovisi sama o sebi u borbi za naslov prvaka. Istovremeno, Dinamo u subotu igra kao gost protiv Lokomotive na Maksimiru, ima imperativ pobjede i onda Modrima preostaje nadati se da Hajduk neće izgubiti od Rijeke, kako bi u posljednjem kolu imali situaciju da domaćom pobjedom nad Varaždinom obrane naslov prvaka.
Povodom te situacije donosimo podsjetnik na dvije slične scene iz povijesti HNL-a. U jednoj je Croatiji, kako se tada zvao Dinamo, trebala pomoć Hajduka, a u drugoj je bilo obrnuto.
Varteks je, kao i Rijeka danas, jedini ovisio sam o sebi
Godina je 1996., datum je 12. svibnja, igra se posljednje kolo tadašnje Lige za prvaka. Kolo u koje je Varteks ušao kao prvoplasirani, s po jednim bodom više u odnosu na Croatiju i Hajduk.
Raspored posljednjeg kola bio je takav da je Varteks gostovao kod Hajduka, a Croatia kod Zagreba na stadionu u Kranjčevićevoj ulici.
U igri za osvajanje titule, ako ćemo striktno matematički gledati, bila su tri kluba. Varteks bi pobjedom postao prvak neovisno o tome što će Croatia napraviti, Croatiji je za titulu trebala njezina pobjeda u Kranjčevićevoj i da Varteks ne pobijedi na Poljudu, dok je Hajduk mogao postati prvak jedino na način da pobijedi Varteks i pritom dočeka vijest da je Zagreb zaustavio Croatiju.
Dakle, službeno su tri kluba bila u igri, ali bilo je jasno da se priča svela na dva i da je jedina realna preostala dilema bila: Varteks ili Croatia.
Pola Poljuda navijalo za Hajduk, pola za Varteks
Pričalo se uoči te utakmice na Poljudu da je Hajduk dobio stimulaciju od Croatije kako bi odigrao što bolje protiv Varteksa, a pojedini akteri i dandanas će u intervjuima spomenuti crne torbe s novcem. Sve to potpuno je podijelilo navijače Hajduka na spomenutoj utakmici, pa je jedan dio njih navijao za svoj klub, a drugi je svim silama htio da omražena i režimska Croatia ne osvoji naslov prvaka, te su na Poljudu otvoreno navijali za Varteks.
U cijeloj toj priči nemoguće je izostaviti i đakovačkog suca Ivana Vranaričića i njegove pomoćnike. Legendarni Davor Vugrinec i dandanas ne vjeruje da na njemu nisu svirana dva jedanaesterca koja su bila čista, a tadašnji trener Varteksa, inače Splićanin Luka Bonačić, izjavio je za pomoćnog suca da je "cijelo vrijeme držao zastavicu u zraku kao da je kip slobode", aludirajući na velik broj zaleđa koji je bio dosuđen Varaždincima.
Uplakani Dalić žalio za naslovom prvaka
Epilog je bio takav da su igrači Hajduka grizli od prve minute, u konačnici i pobijedili Varteks, čiji su igrači i navijači bili uplakani (Zlatko Dalić, Davor Vugrinec, Dražen Besek...), žaleći za povijesnom prilikom koja im se bila pojavila i zbog katastrofalnog dijeljenja pravde. U Kranjčevićevoj je Croatia, sukladno očekivanjima, svladala Zagreb i postala prvak – imala je 26 bodova, kao i drugoplasirani Hajduk, ali klub iz Maksimirske 128 postao je prvak zbog boljeg međusobnog omjera od Majstora s mora.
Zagrebov preokret protiv Dinama vrijedan titule
Šest godina kasnije, proljeće 2002., HNL se igrao u nešto drukčijem formatu. Tada nije bilo Lige za prvaka i Lige za ostanak, nego je Liga brojala 16 klubova koji su igrali dvokružno, 30 kola ukupno.
Zagreb, vođen legendarnim Cicom Kranjčarom, vodio je na ljestvici, ali situacija se dosta zakomplicirala nakon što su u 27. kolu doživjeli poraz kod Pomorca u Kostreni, a Hajduk slavio u gostima kod Čakovca. U tom trenutku Zagreb je na vrhu imao tri boda u odnosu na Splićane, bilo je 62:59.
Iduće, 28. kolo, donosilo je utakmice Hajduk – Kamen Ingrad i Zagreb – Dinamo. Splićani su 5:0 isprašili goste iz Velike i čekali što će se dogoditi u Kranjčevićevoj gdje je Dinamo na poluvremenu vodio zgoditkom Jerka Leke. Nastavak te utakmice ponudio je sasvim drugačiji odnos snaga na terenu, Dinamo se u drugom poluvremenu praktički ugasio, a Zagreb je jurišao po preokret i u 57. minuti preko Vedrana Ješe došao do poravnanja.
Boysi upali na teren u Kranjčevićevoj
Kako je utakmica tekla dalje, dogodio se upad Bad Blue Boysa na travnjak. Podosta žestokih Dinamovih pristaša upalo je na teren, neki od njih uspjeli su prozboriti i poneku riječ s igračima prije nego što ih je policija vratila natrag na istočnu tribinu Kranjčevićeve. Kuloarske priče tada su govorile da su Boysi nagovarali igrače Dinama da puste utakmicu Zagrebu, a sve kako prvak ne bi postao Hajduk.
Do kraja utakmice Zagreb je postigao još jedan gol, za preokret i pobjedu Pjesnika pogodio je Dalibor Poldrugač.
Zagreb je zadržao tri boda prednosti i bilo je jasno da će to u dvama kolima teško prosuti. Hajdukovi igrači, demoralizirani zbog raspleta te utakmice u Kranjčevićevoj, u idućem su kolu poraženi na gostovanju kod Hrvatskog dragovoljca, a Zagreb je remizirao u Čakovcu i otišao na nedostižna četiri boda Splićanima uoči posljednjeg kola koje je bilo samo formalnost.