Obala Bjelokosti startala je na Afričkom kupu nacija razočaravajućim remijem protiv Burkine Faso, dok je Alžir doživio težak 3-0 poraz od Malavija.

Obala Bjelokosti pokazala je svoje slabosti u prvom kolu skupine B Afričkog kupa nacija. Protiv nejake Burkine Faso skupe Halilhodžićeve zvijezde u 90 minuta nisu uspjele pronaći put do mreže i morale su se zadovoljiti samo bodom u ovom susretu.

Nogometaši Burkine u pojedinim trenucima izgledali su kao amateri, posebno u fazi napada, no hrabro su se branili i očuvali 0-0 do samog kraja. Golman Diabite istaknuo se s nekoliko impresivnih obrana, a u sudačkoj nadoknadi neraspoloženi Didier Drogba ga je nokautirao u skoku, nakon čega je sudac odmah označio kraj susreta. Najveću priliku u susretu promašio je Kone za Obalu Bjelokosti, koji sredinom drugog dijela nije bio u stanju poslati loptu u praznu mrežu.

U skupini B osim dvoboja Obale i Burkine trebali su igrati još i Gana s Togom, no taj susret neće biti održan zbog tragične pogibije trojice članova togoanske ekspedicije, napadnute od strane terorista. Togo se povukao s natjecanja.

Nakon senzacionalnih 4-4 između Angole i Malija, iznenađenje su u prvom kolu skupine A Afričkog kupa nacija kreirali nogometaši Malavija svladavši putnika na Svjetsko nogometno prvenstvo, reprezentaciju Alžira, s rezultatski glatkih 3-0.

Na razočaravajuće praznom stadionu Cidadela pred oko 1000 gledatelja odigrana je dobra utakmica dvaju suparnika, pa iako je Alžir imao svoje šanse za pogotke, radost je otišla na stranu reprezentacije Malavija.

Prvi pogodak na utakmici djelo je Russela Mwafulirwe iz 17. minute utakmice, a na taj se pogodak ubrzo nadovezao i pogotkom glavom Elvis Kafoteka iz skraćenog kornera.

Posljednji gol dvoboja djelo je Davea Bande koji je iskoristio to što mu se lopta nakon Mwafulirwijina udarca odbila od vratnice pred noge za potvrdu pobjede i iznenađenje protiv jake alžirske reprezentacije.