Ovo je dokaz kako Svjetsko prvenstvo nije rezervirano samo za uspjehe favorita i da nema nepobjedivih reprezentacija….

Kroz povijest Svjetskih prvenstava bilo je mnogo iznenađenja siromašnih reprezentacija i još šokantnijih poraza pretendenata na naslov. U predvečerje novog Mundijala odlučili smo se prisjetiti tih trenutaka. Koje su najveće pobjede autsajdera i koliko su boljeli porazi od duplo manje renomiranijeg protivnika. Krenimo kronološkim redom…

1. SAD – Engleska 1:0 (Brazil 1950.)

Ovo je definitivno jedna od najvećih senzacija u povijesti Svjetskih prvenstava. Engleska je, uz Brazil, bila najveći favorit za osvajanje naslova. Gordi Albion je, kao što se i očekivalo, otvorio turnir pobjedom protiv Čilea s 2-1. Međutim, već u sljedećem dvoboju uslijedio je hladan tuš. Zapanjujući poraz Englezi su doživjeli od amaterske momčadi SAD-a, a jedini pogodak na utakmici zabio je Joe Gaetjens u 54. minuti.

Englezi su bili toliko zbunjeni da je vijest koja je stigla na Otok krivo interpretirana i puštena u tisak kao pobjeda 'Tri lava' s 1-0. Reprezentacija se nije uspjela oporaviti od šoka i do kraja turnira nije osvojila ni bod. U Americi je, pak, izašla knjiga ('The Game of Their Lives') po kojoj je kasnije snimljen i film, a sve u sjećanje na nezaboravni događaj 19.06.1950. godine.

2. Sjeverna Koreja – Italija 1:0 (Engleska 1966.)

Titulu najšokantnijeg poraz na SP-u u Engleskoj 1966. ponijela je Italija. Veličanstveni podvig protiv 'Azzurra' katapultirao je Sjevernu Koreju u nebeske visine. Nacionalni heroj povijesne utakmice bio je Pak Doo-Ik, koji je u 42. minuti pogodio za 1-0. Sjeverna Koreja je kasnije otišla sve do četvrtfinala gdje ih je zaustavio moćni Portugalom s Eusebiom (5-3). No, postali su prva azijska reprezentacija koja je ušla među osam najboljih na Svjetskom prvenstvu.

3. Istočna Njemačka – Zapadna Njemačka 1:0 (Zapadna Njemačka 1974.)

Zapadna Njemačka ugostila je Svjetsko prvenstvo 1974. gdje je planirala otići do kraja. Međutim, tako nisu mislili istočni susjedi. U velikoj bitci za Njemačku, u prvom krugu, Juergen Sparwasser je donio pobjedu Istočnoj Njemačkoj. Susret je imao poseban značaj zbog političkog naboja. Ipak, Zapadna Njemačka je imala dosta vremena za oporavak od početnog šoka, te je na kraju osvojila naslov svjetskih prvaka pobijedivši u finalu Nizozemsku s 2-1.

4. Alžir – Zapadna Njemačka 2:1 (Španjolska 1982.)

Već prvog dana Svjetskog prvenstva 1982. Alžir je nokautirao europskog prvaka Zapadnu Njemačku. 'Pustinjske lisice' povele su u 54. minuti pogotkom Rabaha Madjera. Zapadna Njemačka se vratila u 67. minuti pogotkom Karl-Heinza Rummeniggea, ali samo minutu kasnije njemačku sudbinu je zapečatio Lakhdar Belloumi. Nitko nije očekivao ovakav početak turnira. Ipak, Zapadna Njemačka je kasnije došla do finala gdje je poražena od Italije s 3-1.

5. Sjeverna Irska – Španjolska 1:0 (Španjolska 1982.)

Još jedno veliko iznenađenje na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj priredila je Sjeverna Irska. I to kakvo. Ponizili su domaćina u vlastitom dvorištu. U utakmici koja je odlučivala o prvom mjestu u grupi Gerry Armstrong je u 47. minuti zaledio cijeli stadion. Španjolska se nije uspjela vratiti i Sjeverna Irska je stigla do famozne, najveće pobjede u njihovoj povijesti nastupanja na Mundijalu.

6. Kamerun – Argentina 1:0 (Italija 1990.)

Kao branitelj naslova Argentina je bila uvjerena u pobjedu protiv tada nepoznatog Kameruna. No, Argentinci su od samog početka naišli na veliki otpor. Fizički dobro pripremljeni, Kamerunci su pokazivali veliku želju za pobjedom. A trenutak odluke stigao je u 67. minuti kada je Francois Omam-Biyik zabio, kasnije se ispostavilo, pobjedonosni gol.

Pogodak ima još veći značaj jer su 'Lavovi' pet minuta prije toga ostali s igračem manje. Branitelju naslova nije pomoglo ni drugo isključenje Kameruna dvije minute prije kraja utakmice. Poslije je Argentina izgubila finale od Njemačke, dok je Kamerun postao prva afrička reprezentacija koja je izborila četvrtfinale Mundijala.

7. Bugarska – Njemačka 2-1 (SAD 1994.)

U četvrtfinalu SP-a u SAD-u Njemačka je bila u ulozi favorita protiv Bugarske. Nakon prvih 15 minuta, sve se odvijalo po planu. Lothar Matthaus je zabio za vodstvo Elfa kojeg su svi već vidjeli u polufinalu. No, Bugarska se vratila iz mrtvih i priredila jedan od najvećih preokreta u povijesti SP-a. Prvo je Hristo Stoichkov zabio fenomenalan slobodnjak, da bi tri minute kasnije Yordan Letckov doveo Bugarsku u vodstvo. Nijemci se nisu uspjeli vratiti i Bugarska je ostvarila daleko najveći rezultat u povijesti – plasman u polufinale Mundijala.

8. Hrvatska – Njemačka 3-0 (Francuska 1998.)

Utakmica za pamćenje! Iako Hrvatska nije kotirala kao potpuni autsajder, visoka pobjeda protiv Njemačke u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva odjeknula je poput bombe. Kad su saznali protivnika u četvrtfinalu, Nijemci su se vrlo brzo počeli razbacivati arogantnim izjavama. 'Hrvati su spori', bila je samo jedna od reakcija iz njemačkog stožera. Ali to im se 'obilo o glavu'.

Hrvatska reprezentacija odigrala je možda najbolju utakmicu u svojoj povijesti. 'Vatreni' su pogocima Jarnija, Vlaovića i Šukera deklasirali Elf s 3-0 i plasirali se u polufinale protiv Francuske. Svi su ostali zapanjeni velikim podvigom, a Hrvatska je kasnije osvojila broncu.

9. Senegal – Francuska 1:0 (Japan i Južna Koreja 2002.)

Prije početka SP-a u Japanu i Južnoj Koreji Francuska je glasila za jednog od najvećih favorita. Europski i svjetski prvaci stigli su na Daleki istok prepuni samopouzdanja. S druge strane, Senegal je bio debitant na velikom natjecanju. Francuzi su očekivali kakao će imati lagan zadak, no prevarili su se. Odmah u prvoj utakmici Senegalci su pokazali da nisu došli samo kao turisti. Senegal se postavio defenzivno i čekao svoju priliku iz kontri. Jedna takva šansa stigla je u 30. minuti, a Pape Boupa Diop nije imao milosti.

Francuska je razočaravajuće ispala u skupini, a Senegal je postao hit turnira i došao sve do četvrtfinala gdje su ispali od Turske u produžecima. K tome, postali su tek druga afrička reprezentacija koja je izborila četvrtfinale SP-a.

10. Južna Koreja – Italija 2:1 (Japan i Južna Koreja 2002.)

Kad se saznalo da će Južna Koreja u osmini finala igrati protiv Italije, rijetko tko je davao šanse domaćinu SP-a. S jedne strane karizmatični Guus Hiddink, a s druge svjetski i europski prvak. Hiddinkovi igrači još su bili pod dojmom prolaza u drugi krug. Nakon promašenog 11-erca za Koreju, Talijani su poveli pogotkom Vierija. 'Azzurri' su mudro držali vodstvo sve do dvije minute prije kraja kada je Seol zabio za produžetak.

Stadion je eruptirao i reprezentativci Sjeverne Koreje igrali su kao u transu. Kad su obje reprezentacije već bile mislima u izvođenju penala, stigao je odlučujući pogodak. U 117. minuti Ahn Jung-Hwan je zabio glavom za 2-1 i postao nacionalni junak.