HNL: Cibaliji infarktni derbi, Dinamo ponovno s mukom

Završeno je svih osam utakmica 25. kola Prve HNL u kojima je postignuto čak 33 pogodaka uz pregršt preokreta i uzbuđenja...

Niti u snu nismo mogli pomisliti da će 25. kolo Prve HNL biti najzanimljivije ovog proljeća. Čudesni preokreti, čak 30 pogodaka u sedam utakmica i pregršt uzbuđenja krasilo je prvoligaške stadione.

Hajduk je teškom mukom stigao do tri vrijedna boda. Bunker Istre Splićani su probili tek 12 minuta prije kraja utakmice. Prvo poluvrijeme nije obilovalo prilikama, a strpljivi gosti iz Pule stigli su na Poljud samo s jednom naumom - ostati neporaženi. Međutim, Vulićeva momčad nije izdržala i Bijeli su ostali u utrci za drugo mjesto.

Treba spomenuti kako Anas Sharbini nije počeo u udarnoj postavi te je u igru ušao pola sata prije kraja dvoboja. No, ostati će zapamćen njegov nevjerojatan promašaj pred kraj utakmice. Nakon proigravanja Vukušića, Hajdukov veznjak je zaobišao vratara Istre i uspio promašiti prazan gol s deset metara.

No, prava drama odvijala se u Vinkovcima gdje je drugoplasirana Cibalia dočekala Šibenik. Utakmica prepuna pogodaka i preokreta odlučena je u sudačkoj nadoknadi pogotkom Tomića. Cibalija je rano povela i uspjela kontrolirati igru do pet minuta prije kraja prvog dijela.

Naime, tada su Šibenčani munjevitom brzinom postigli dva pogotka i šokirali domaćine prije odmora. Junak kod Šibenika bio je Bačelić-Grgić, koji je u samo dvije minute dva puta matirao Antolovića.

U nastavku su domaći igrači krenuli puno angažiranije i žustrije. Rezultat toga bio je novi preokret. Cibalia je jednakom mjerom uzvratila Karačićevoj momčadi te povela 3:2. I kada se činilo da će susret tako završiti, uslijedio je novi hladan tuš za 'nebesko-plave'. Ademi je u 90. minuti šokirao stadion podno Bosuta. Međutim, na opće veselje domaćih navijača u četvrtoj minuti sudačke nadoknade Cibaliji pobjedu donosi spomenuti Tomić.

Još jednu golijadu mogli smo vidjeti na Kantridi. Riječani su na krilima odličnih Đalovića i Štroka uspjeli slomiti Sesvećane. No, nije sve išlo tako glatko. Riječani su se dobar dio utakmice mučili, jer je posljednjeplasirana momčad lige držala remi sve do 82. minute.

Ipak, domaćin je prvenstveno zahvaljujući raspoloženom dvojcu Đalović - Štrok stigao do preokreta i druge uzastopne pobjede u prvenstvu. Riječanima je očito proradila egzekucija jer su u zadnja dva susreta postigli čak devet pogodaka.

Dvoboj Lokomotive i Međimurja također je ponudio uzbuđenja. 'Lokosi' su prva momčad koja je u 25. kolu pronašla put do protivničke mreže, ali to na kraju nije bilo dovoljno za osvajanje bodova. Iako su imali ranih 1:0, zahvaljujući izvrsnom Goluboviću gosti su odnijeli sva tri boda.

Međimurje je iskoristilo vjerojatno najslabije izdanje Lokomotive ovog proljeća i osvojilo vrlo važne bodove u borbi za opstanak.

Zagreb i Karlovac ponudili su dobar nogomet, a gledatelji u Kranjčevićevoj mogli su vidjeti čak šest pogodaka. Gosti su prvi poveli te natjerali Pjesnike na otvorenu igru. Štimčevi igrači nisu se htjeli olako predati te su već do poluvremena preokrenuli rezultat. Zagrebu se isplatila kupovina Ljubojevića, koji je u tom periodu bio dvostruki strijelac

No, uporni Karlovčani brzo su se vratili u utakmicu pogotkom Parackog. Ipak, domaćin je pred kraj dvoboja dvaput probio inače čvrstu obranu Pamićeve momčadi. Štimac je uhvatio super-važnu pobjedu, iako njegovu momčad do kraja prvenstva očekuje još dosta iskušenja.

Interu nije pomogla niti promjena trenera. Mladi Osječani su konačno uhvatili ritam i uvjerljivom pobjedom prošli kroz Zaprešić. Domaćin se držao sve do vodstva od kada je na terenu postojala samo jedna momčad. Osječani su poveli nakon realiziranog 11-erca.

Kasnije je samo bilo pitanje s koliko će pogodaka u mreži Inter završiti utakmicu. Osijek je brzom igrom i konkretnim akcijama lako dolazi pred protivnička vrata. Lončarević je pokušao nešto promijeniti s izmjenama, ali nije pomoglo. Gosti su do kraja dvoboja zabili još dva gola i učvrstili sedmu poziciju na ljestvici.

U Koprivnici je Slaven Belupo ugostio Zadar, a Dalićeva momčad je jedva stigla do tri boda. Teško izboreni trijumf došao je tek nakon izmjena u drugom dijelu. Upravo je Jurić netom što je ušao u igru zabio odlučujući pogodak i donio barem privremeni mir Farmaceutima.

Slaven je ovom pobjedom ostao u borbi za Europu, a na ruku su mu išli i ostali rezultati momčadi s vrha ljestvice. Zadrani su, pak, pokazali anemičnu igru bez puno kvalitetnih rješenja u napadu.

U posljednjem susretu kola Dinamo je slavio na gostovanju u Varaždinu. Modri su pokazali mali pomak u odnosu na prošle dvoboje. Tu prvenstveno mislimo na lepršavost o kojoj je Jurčić pričao uoči utakmice. Međutim, to je daleko od igre koja može zadovoljiti navijače, a pobjeda je ostvarena na nimalo lagan način.

Doduše, Dinamo je poveo pred kraj prvog poluvremena nakon pogotka Doda. Do tada je Varteks bio opasnija momčad. U nastavku je, pak, domaćin krenuo još agresivnije i već nakon četiri minute izjednačio. Sasvim zasluženo. No, Modri su se brzo oporavili i pogotkom Badelja u 53. minuti opet poveli.

Borbenu i zanimljivu utakmicu mogli smo gledati do samog kraja. A domaći igrači su prijetili preko Jolića, Brezovca i Tkalčića, dok su šanse za Dinamo propuštali Badelj i Antolić. Modri su ovom pobjedom uspjeli zadržati bodovnu prednost i napraviti još jedan korak ka novom naslovu prvaka.

Utakmice 25. kola Prve HNL:

Cibalia - Šibenik               4:3 (Milardović 10' pen, 55', Kresinger 58', Tomić 90'+4 / Bačelić-Grgić 40', 42', Ademi 90')

Hajduk - Istra 1961          1:0 (Ibričić 78')

Inter Zaprešić - Osijek     0:3 (Miličević 34', Barišić 52', Vida 88')

Lokomotiva  - Međimurje 1:3 (Mesarić 5' / Golubović 21', 26', Lima 90')

Rijeka - Croatia Sesvete  4:2 (Đalović 21' pen, 82', Štrok 37', 88' / Guja 30', Zubak 63')

Zagreb - Karlovac              4:2 (Ljubojević 29', 31', Abdurahimi 83', Vugrinec 86' / Tokić 9', Paracki 60')

Slaven Belupo - Zadar     2:1 (Maras 48', Jurić 64' / Mršić 50')

Varteks - Dinamo              1:2 (Mumlek 49' / Dodo 44', Badelj 53')