Trijumf Vatrenih u Klagenfurtu: Bilić svladao čudesnog Machu

Hrvatska je stigla do pobjede protiv Austrije zahvaljujući Mati Biliću...

Izbornik Slaven Bilić može biti zadovoljan. Njegovi izabranici ponovo su pobijedili Austriju, ponovivši uspjeh s Eura 2008., kada su također minimalno slavili protiv domaćina tadašnje europske nogometne smotre.

Iako oslabljena neigranjem Olića, Petrića, Rakitića, Kranjčara, Ćorluke i Eduarda, Hrvatska je dominirala od prve do zadnje minute protiv nejake Austrije, a samo je golman Juergen Macho čudesnim obranama držao domaće u utakmici.

Austrija je svoju jedinu priliku imala u 21. minuti, kada je Janko ostao sam i promašio čistog zicera iz voleja. Ostatak dvoboja na terenu je igrala samo Hrvatska. U prvom dijelu Macho je obranio dva izvrsna udarca Modrića te čudesno nogom volej Jelavića iz velike blizine. Kada je u 77. minuti skinuo Biliću šut s tri metara, činilo se da je austrijski golman nepremostiva prepreka za Hrvatsku. No, u 86. minuti ni on nije mogao pomoći slabim domaćinima. Mate Bilić je sjajno utrčao i zabio na asistenciju Gabrića za trijumf Hrvatske usred Klagenfurta.

Spomenimo da je Biliću to bio treći pogodak u dresu reprezentacije u njegovom četvrtom nastupu. Prethodna je dva gola postigao u 5-0 pobjedi protiv Lihtenštajna.

'Bilo je to devedeset minuta dominacije u kojima smo zabili gol u 86. minuti, ali smo ga zaslužili i puno prije,' kazao je izbornik Hrvatske nakon utakmice.

Hrvatsku sljedećih dana još čekaju dvije prijateljske utakmice, protiv Walesa i Estonije, a u rujnu kreću kvalifikacije za Euro 2012.

Tijek utakmice:

Kraj - još jedan trijumf Hrvatske nad Austrijom, minimalno kao i na Euru 2008. Junak večeri bio je Mate Bilić, džoker s klupe svog izbornika prezimenjaka

86. minuta - goool za Hrvatsku! Ipak je na kraju pala austrijska obrana. Na asistenciju Gabrića Bilić sigurno pogađa pokraj ovaj put nemoćnog Mache

84. minuta - još jedan veliki promašaj. Modrić je idealno proigrao Pokrivača koji s 10 metara puca iz prve visoko iznad gola

77. minuta - nevjerojatno što je sada skinuo Macho! Obranio je Biliću udarac s tri metra! Kakav golman!

74. minuta - Strinić je probio stranu, lukavo pucao, Macho opet spreman! Korner za Hrvatsku i Fuchs pogađa vlastitu gredu glavom!

70. minuta - u igru su ušli Gabrić i Mate Bilić, Hrvatska i dalje bolja na terenu, ali daleko od pogotka

55. minuta - opet velika prilika! Mandžukić se našao na deset metara, pucao nakon odbijene lopte, ali udarac mu je blokiran

52. minuta - Srna! Opasno je opalio iz slobodnjaka, lopta prolazi tik uz vratnicu!

46. minuta - utakmica je nastavljena, čini se u nešto slabijem tempu

Poluvrijeme - Bilić može biti zadovoljan, Hrvatska dobro stoji na terenu, no zasad austrijski golman djeluje nesavladivo

36. minuta - čudesna obrana austrijskog golmana! Jelaviće je iz blizine tukao iz zraka, ali Macho fantastično brani nogom!

33. minuta - Modrić je ostao sam na desnoj strani, opalio u suprotni kut, ali Macho odlično brani

21. minuta - kakva prilika za Austriju! Janko promašuje čisti zicer. Pucao je iz voleja iz blizine ali lopta je otišla pokraj vratnice Subašića

16. minuta - Madžukić! Opalio je s 30 metara, lopta odlazi malo pokraj gola

12. minuta - petljaju Austrijanci po obrani, Modrić je oduzeo jednu loptu, žestoko opalio s ruba kaznenog prostora, ali Macho izvrsno brani

8. minuta - Mandžukić je izvrsno probio desnu stranu, nabacio na Jelavića koji se baca, ali ne zahvaća loptu na pravi način

5. minuta - hrvatski nogometaši dominiraju na samom početku. Strinić je probio lijevi bok, pao u duelu s braničem i tražio penal, ali nije ga dobio

1. minuta - susret je počeo, Austrijanci su krenuli s centra, naši presingom pokušavaju uzeti loptu

Na poznatom nam stadionu u Klagenfurtu, na kojem je igrano Europsko prvenstvo prije dvije godine, Austrija i Hrvatska ponovo će odmjeriti snage, ovaj put u prijateljskoj utakmici.

Austrija (4-4-2): Macho – Prödl, Dragović, Ortlechner, Fuchs – Harnik, Schiener, Junuzović, Korkmaz – Wallner, Janko.

Hrvatska (4-2-3-1): Subašić - Srna, Schildenfeld, Šimunić, Strinić - Vukojević, Dujmović - Mandžukić, Petrić, Modrić - Jelavić.