U utorak navečer rumunjsku i europsku nogometnu javnost potresla je vijest o smrti legendarnog trenera Mircea Lucescua u 80. godini života. Dugogodišnji strateg i bivši izbornik Rumunjske posljednjih se mjeseci borio s ozbiljnim zdravstvenim problemima, a samo nekoliko dana prije smrti po drugi je put napustio klupu nacionalne momčadi.
Tri vijesti o kojima se priča
Lucescu je hospitaliziran neposredno prije odlučujuće utakmice finala dodatnih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, nakon što je kolabirao na treningu. Posljednjih desetak dana života proveo je u bolnici, gdje mu se stanje dodatno zakompliciralo.
Kako je prenio portal Digi Sport, u emisiji Fotbal Club novinar i komentator Radu Naum otkrio je da je Lucescu još u siječnju dobio tešku dijagnozu, koja je mjesecima bila skrivana od javnosti.
"Koliko znamo, Mircea Lucescu nije iznenada umro. Dijagnosticirana mu je bolest. U nekom ćemo trenutku morati reći istinu. Svi znamo koja mu je bila dijagnoza. U siječnju smo saznali da mu je dijagnosticiran oblik leukemije, što je vješto skrivano, uključujući i od medija. Mislim da o tome vrijedi razgovarati u nekom trenutku. Ako samo ostanemo u ovom svijetlom području i nikada se ne pozabavimo sjenama koje su među nama, mogli bismo ponoviti te sjene. Bila je to kolosalna operacija zataškavanja i moramo reći da je, s obzirom na njegovu oporuku, bio u izuzetno kompliciranom stanju."
Treći najtrofejniji trener svih vremena
Tijelo izbornika koji je rumunjsku reprezentaciju vodio u dva mandata, ukupno u 77 utakmica, bilo je izloženo tijekom srijede i četvrtka na Nacionalnom stadionu u Bukureštu. Posljednji ispraćaj bit će održan u petak na groblju Bellu, u krugu obitelji i najbližih prijatelja.
Mircea Lucescu iza sebe je ostavio iznimno bogatu i trofejnu trenersku karijeru. Bio je izbornik Rumunjske i Turske, a na klupskoj razini vodio je brojne europske velikane, među kojima su Dinamo Bukurešt, Inter, Galatasaray, Bešiktaš, Zenit, Šahtar Donjeck i Dinamo Kijev.
S ukupno 35 osvojenih trofeja tijekom gotovo pedeset godina trenerskog rada, Lucescu se svrstao među najuspješnije trenere u povijesti nogometa. Ispred njega po tom kriteriju nalaze se samo Sir Alex Ferguson s 49 i Pep Guardiola s 40 osvojenih trofeja.
