Trebao je to biti praznik nogometa, susret neporaženih momčadi koje se bore za vrh španjolske Primere. No, dan nakon utakmice Valencije i Barcelone svi pričaju samo o spornoj sudačkoj odluci iz 30. minute utakmice koja je u potpunosti bacila sjenu na uzbudljiv susret koji je završio remijem 1:1.
Krivac je glavni sudac Iglesias Villanueva i njegov pomoćnik koji nisu vidjeli da je lopta koju je uputio Lionel Messi, a koja je prošla kroz ruke i noge vratara Neta, bila debelo iza linije. Igrači Barcelone već su počeli slaviti gol, a kada su primijetili da je sudac pokazao da se igra dalje, uslijedili su žestoki prosvjedi. Situaciju je iskoristila Valencia koja je u kontri skoro zabila za vodstvo.
''Vidio sam s pola terena da je lopta u golu'', rekao je nakon utakmice Jordi Alba. Dan nakon utakmice katalonski mediji puni su napisa o skandaloznoj odluci suca koja je mogla usmjeriti utakmicu u potpuno drugom smjeru, a čak ni Realu bliski mediji nisu mogli ignorirati činjenicu da je španjolska liga potpuni kaos.
Zadnja velika liga koja ne koristi nikakvu tehnologiju
''Postoji kaos, a onda postoji La Liga'', stoji na naslovnici madridske Marce. ''Skandal'', vrišti s naslovnice katalonskog Munda Deportiva. Isti list donosi komentar utakmice pod naslovom ''Video-tehnologija, sramota, suđenje i krađa''. Španjolska je, naime, zadnja liga ''Petice'' koja ne koristi nikakvu tehnologiju u suđenju – ne koristi se čak ni ona već rudimentarna na gol-liniji, koja je mogla spriječiti još jedan veliki previd na štetu Barcelone ranije ove godine.
U siječnju je Barceloni na gotovo identičan način poništen gol protiv Betisa pri vodstvu Betisa 1:0 u 79. minuti. Barcelona je na kraju izvukla bod, ali ova ih je odluka mogla skupo koštati u prošlosezonskoj napetoj borbi za naslov.
Poništen gol Barceloni kod Betisa (Screenshot)
Odavno je jasno da su promjene u španjolskom nogometu nužne, ali one po mnogima dolaze prekasno. Španjolski suci potvrdili su prije dva tjedna da će od sljedeće sezone koristiti pomoć video-tehnologije – prekasno ako pitate Barcelonu, ali i mnoge druge klubove koji su bili oštećeni na sličan način.
Skandali koji su se mogli izbjeći
Među njima je i Malaga koja je bila teško oštećena upravo protiv Barcelone kada je igrač Blaugrane centrirao za gol debelo iz gol-auta. Veliki pozitivac u cijeloj priči ispao je trener Barcelone Ernesto Valverde koji se nakon utakmice sjetio i ovog skandala.
''Svi se slažemo da bi u ovoj situaciji sve bilo jasno da se koristi video-tehnologija. Protiv Malage smo i mi zabili nakon što nam je lopta prešla gol-liniju, tada smo profitirali, ovaj put smo oštećeni'', komentirao je Valverde.
Srećom po mnoge, ovo bi trebala biti zadnja sezona ovakvih skandala u Primeri. Liga koja pretendira na status Premierlige kao najvećeg i najprofitabilnijeg spektakla u svijetu nogometa ne može si dozvoliti ovakve skandalozne situacije i netransparentnost, a pogotovo ako znamo da je u mnogim ligama video-tehnologija već u potpunosti implementirana. Kao najbolji primjer ističe se talijanska Serie A, liga stereotipno poznata po sumnjivim radnjama izvan terena, u kojoj suci zaustavljaju utakmicu i pregledavaju snimku kada nisu sigurni u bitne odluke.