Pomor favorita

Senzacije u Švedskoj i Češkoj: Dinamo nositelj i može na Partizan

Dinamo će biti nositelj u play-offu za Ligu prvaka budući da su ispali Salzburg, Steaua i Viktoria Plzen...

Nogometaši Šahtara, Malmoea, beogradskog Partizana, Bruggea, Basela, Astane, Celtica, BATE Borisova, Maccabi Tel Aviva, Skenderbeua i moskovskog CSKA prošli su u zadnju fazu natjecanja nakon uzvratnih susreta 3. pretkola Lige prvaka igranih u srijedu. Zagrebački Dinamo će biti nositelj u play-offu za Ligu prvaka budući da su ispali Salzburg, Steaua i Viktoria Plzen. Nositelji u play-offu bit će Basel, Celtic, APOEL, BATE Borisov i Dinamo. Prema tome Dinamo može na Partizan u doigravanju. Osim Partizana nenositelji još su Astana, Malmoe, Skenderbeu Korča i Maccabi Tel Aviv.

Kapetan hrvatske reprezentacije Darijo Srna bio junak pobjede Šahtara u Lavovu nad istanbulskim Fenerbahčeom (3-0). Srna je u 25. minuti asistirao Gladkiju za vodstvo Ukrajinaca, a u 65. minuti je realizirao kazneni udarac za 2-0, da bi Alex Teixeira četiri minute kasnije povećao na 3-0. U 80. minuti za Šahtar je ušao i bivši hrvatski reprezentativac Eduardo.

Atenski Panathinaikos nije uspio sačuvati prednost (2-1) iz prvog dvoboja kod Club Bruggesa koji je pobjedom 3-0 osigurao zadnju fazu. Kod Grka je cijelu utakmicu odigrao Danijel Pranjić, dok je Mladen Petrić ušao u 60. minuti. Švedski Malmoe je kod kuće pobijedio Red Bull Salzburg s 3-0 i nadoknadio poraz iz Austrije (0-2) prije sedam dana. Maccabi iz Tel Aviva napravio je malu senzaciju pobijedivši u Plzenu Viktoriju s 2-0, te izbacivši Čehe nakon poraza u Izraelu (1-2).

Basel je kod kuće pobijedio s 1-0 i potvrdio s ukupnih 4-1 poljski Lech. Partizan je u Beogradu slavio protiv Steaue s 4-2, iako je rumunjska momčad na poluvremenu vodila s 2-1. Prava drama odvijala se u Kazahstanu gdje je domaća Astana pobjedom 4-3 nad Helsinkijem ušla u 4. pretkolo. Pogodak vrijedan prolaza postigao je Postnikov u trećoj minute sudačke nadoknade i to kada je Astana imala igrača manje. Celtic je odigrao 0-0 kod azerbajdžanskog Karabaha i sačuvao prednost od 1-0 iz Glasgowa, dok je CSKA u uzvratu pobijedio u Pragu Spartu s 3-2 i s ukupnih 5-4 prošao dalje. Česi su nakon samo 16 minuta vodili s 2-0, a dokraja primili tri gola, dok kojih je dva postigao junak dvoboja Alan Džagojev.

Rezultati uzvratnih susreta 3. pretkola Lige prvaka:

*Astana/KAZ - Helsinki 4-3 (Twumasi 44, Canas 47, Šomko 53, Postnikov 90+3/Jaalow 4, Baah 41, Zeneli 96pen) - prva utakmica 0-0

Karabah Agdam - *Celtic Glasgow 0-0 - 0-1

Sparta Prag - *CSKA Moskva 2-3 (Krejči 6, Fatai 16/Musa 34, Džagojev 51, 76) - 2-2

*Bate Borisov - Videoton 1-0 (Jablonski 82) - 1-1

*Basel - Lech Poznan 1-0 (Bjarnason 90) - 3-1

*Brugge - Panathinaikos Atena 3-0 (Cools 53, Vaszquez 58, Oulare 82) - 1-2

*Malmoe - Red Bull Salzburg 3-0 (Đurđić 7, Rosenberg 14, Rodić 42) - 0-2

*Šahtar Donjeck - Fenerbahče 3-0 (Gladkij 25, SRNA 65pen, Alex Teixeira 69) - 0-0

*Partizan Beograd - Steaua Bukurešt 4-2 (Babović 8, Jevtović 60, Živković 69,Trujić 90 /Muniru 11, Hamroun 33) - 1-1

*Skenderbeu Korča - Milsami Orhei 2-0 (Salihi 16, Progni 55) - 2-0

Viktoria Plzen - *Maccabi Tel Aviv 0-2 (Zahavi 76pen, 83) - 2-1