Kvalifikacije

Katastrofa BiH usred Bilina Polja, Ronaldo ispisao povijest

Reprezentaciju BiH kod kuće je porazio Luksemburg u kvalifikacijama za Euro 2024.

Edin Džeko (Foto: Afp)

Nogometna reprezentacija Luksemburga priredila je iznenađenje pobijedivši u susretu 4. kola skupine J kvalifikacija za Euro 2024. u Zenici Bosnu i Hercegovinu s 2-0. Iznenađenje je priredila i Moldavija u skupini E porazivši Poljsku s 3-2 nakon što su gosti vodili 2-0.

Reprezentacija Luksemburga priredila je iznenađenje porazivši BiH na Bilinu polju s 2-0.

Yvandro Borges Sanches već je u četvrtoj minuti doveo goste u vodstvo. Amir Hadžiahmetović u 56. minuti mogao je izjednačiti, ali nije realizirao jedanaesterac, a dodatan šok uslijedio je u 74. minuti, kada je napadač Wigana Danel Sinani zabio za 2-0. Igra BiH bila je očajna, a glavne vedete Edin Džeko i Miralem Pjanić bile su nevidljive. Bio je to već treći poraz BiH vrste u prva četiri kola nakon poraza od Slovačke (0-2) i Portugala (0;3).

U drugom susretu Portugal je na krilima "slavljenika" Cristiana Ronalda na gostovanju pobijedio Island s 1-0.

Pogodak odluke zabio je u 89. minuti susreta, a bio je to njegov 123. gol u 200. nastupu za nacionalnu vrstu. CR7 je time postao prvi nogometaš u povijesti koju je za jednu reprezentaciju zaigrao 200 puta. Bivši napadač Manchester Uniteda i Real madrida, koji trenutačno nosi dres saudijskog kluba Al-Nassra za reprezentaciju je debitirao u kolovozu 2003. u susretu protiv Kazahstana ušavši u igru umjesto Luisa Figa.

Island je od 81. minute igrao s igračem manje nakon što je isključen Willum Thor Willumsson.

Identičnim rezultatom je Slovačka na gostovanju pobijedila Lihtenštajn, a gol odluke zabio je Denis Vavro u 45. minuti.

Portugal s maksimalnih 12 bodova vodi na ljestvici, Slovačka je druga sa 10 bodova, dok Luksemburg ima sedam. BiH i Island imaju po tri boda, a Lihtenštajn je na "nuli".

Šok Moldavije

Iznenađenje je priredila je i Moldavija u skupini E nakon što je gubila 0-2 protiv Poljske, no u nastavku je kreirala senzaciju postigavši tri gola u nizu.

Poljaci su u režiji "Lewandowski - Milik" nakon prvog poluvremena vodili sa 2-0. Gosti su poveli u 12. minuti golom Arkadiusza Milika kojem je asistirao Robert Lewandowski. U 34. minuti su zamijenili uloge. Napadač Juventusa je postao asistent, a napadač Barcelone je zabio gol za sigurnih 2-0.

No, u nastavku je uslijedio preokret. Domaćin je u 48. minuti smanjio golom Iona Nicolaescua, a isti je igrač zatresao poljsku mrežu i u 64. minuti, no pogodak je poništen zbog prekršaja u napadu. Međutim, deset minuta prije kraja najbolji moldavski igrač je uspio izjednačiti na 2-2. Moldavija na tome nije stala, Vladislav Baboglo je u 85. zabio za 3-2 i veliku pobjedu domaćina.

Albanija je na gostovanju porazila Farske otoke sa 3-1 prelomivši susret u drugom dijelu.

Gosti su poveli u 20. minuti golom veznjaka Sassuola Nedima Bajramija, a u 32. minuti su mogli i povećati prednost, međutim Sokol Cikalleshi nije realizirao jedanaesterac. U posljednjim trenucima prvog dijela Odmar Faero je izjednačio.

Albanija je ipak u nastavku golovima Kristjana Asllanija (51) i Ernesta Mucija (90+2) stigla do tri boda.

Nakon tri kola vode Česi sa sedam bodova, Albanija ima šest, Moldavija pet, a Poljska tri boda. Posljednji su Farski otoci s bodom.

Susret Gruzije i Škotske prekinut na sat vremena

Norveška je porazila Cipar sa 3-1 u skupini A.

Domaćin je u poveo u 12. minuti golom Ole Solbakkena, a u nastavku je proradio Erling Haaland postigavši dva brza gola. U 56. minuti je realizirao jedanaesterac, a četiri minute kasnije još jednom svladao ciparskog vratara Joela Malla. Konačnih 3-1 postavio je Grigoris Kastanos u sudačkoj nadoknadi.

Susret između Škotska i Gruzija još traje nakon što je više od sat vremena bio prekinut zbog jake kiše i poplavljenog terena.

U ovoj skupini je i Španjolska koja je zbog nastupa na Final Fouru Lige nacija bila slobodna

U skupina F Austrija je pobijedila Švedsku sa 2-0, a junak je bio dvostruki strijelac Christoph Baumgartner (81, 89).

Belgija je na gostovanju u Estoniji slavila sa 3-0 uz dva gola Romelua Lukaku (37, 40). Napadač Intera je nakon posljednjih silnih promašaja u dresu "Crvenih vragova" i Intera ipak našao žrtvu. Konačnih 3-0 postavio je Johan Bakayoko u sudačkoj nadoknadi.

Austrija vodi sa 10 bodova ispred Belgije sa sedam. Treća je Švedska s tri boda.

U skupina G Bugarska i Srbija su remizirale 1-1.

Kiril Despodov je u 47. minuti zabio za 1-0, a izjednačio je Darko Lazović u sedmoj minuti nadoknade.

Mađarska je sa 2-0 porazila Litvu.

Barnabas Varga je u 32. minuti doveo Mađarsku u vodstvo na asistenciju Roland Sallaija koji je u 83. postavio konačnih 2-0.

Mađarska i Srbia vode sa po sedam bodova, a Crna Gora je treća sa četiri boda.

Cristiano Ronaldo ispisao povijest

Legendarni portugalski napadač Cristiano Ronaldo (38) ušao je u povijest kao prvi nogometaš koji je upisao 200 nastupa za reprezentaciju.

Ronaldo je jubilarni 200-ti susret u portugalskom dresu upisao u utorak na gostovanju na Islandu u susretu kvalifikacija za EURO 2024.

Bivši napadač Manchester Uniteda i Real Madrida, koji trenutačno nosi dres saudijskog kluba Al-Nassra, za reprezentaciju je debitirao u kolovozu 2003. u susretu protiv Kazahstana ušavši u igru umjesto Luisa Figa.

U 200 nastupa za Portugal postigao je 122 gola.

Ronaldo je rekorder postao još u ožujku kada je zabilježio 197. susret za Portugal, skinuvši s trona kuvajtskog nogometaša Badera Al-Mutawa koji ima 196 reprezentativnih nastupa.

Na trećem mjestu je Malezijac Soh Chin Ann sa 195 nastupa, a u Top 5 su i Egipćanin Ahmed Hassan (184) i Omanac Ahmed Mubarak (183).

Dodajmo kako je kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić na 18. poziciji sa 166 nastupa u dresu "Vatrenih".

Kvalifikacije za nogometni EURO 2024.

SKUPINA A

Norveška - Cipar 3-1 (Solbakken 12, Haaland 56-11m, 60 / Kastanos 90+3)

SKUPINA E

Moldavija - Poljska 3-2 (Nicolaescu 48, 79, Baboglo 85 / Milik 12, Lewandowski 34)
Farski O. - Albanija 1-3 (Faero 45+1 / Bajrami 20, Asllani 51, Muci 90+2)