U Miamiju je održan ždrijeb za Svjetsko klupsko prvenstvo, koje će se održati sljedeće godine u SAD-u po novom formatu. Na turniru će sudjelovati 32 kluba koji su podijeljeni u osam skupina po četiri momčadi.
Po dvije momčadi iz svake skupine prolaze u nokaut-fazu natjecanja. Dakle, format je isti kao na dosadašnjim svjetskim prvenstvima reprezentacija. Znaju se klubovi koji će nastupiti, zna se format i domaćin natjecanja, danas smo saznali i skupine, no još se ne zna točno koliko će novca zaraditi sudionici.
Predsjednik FIFA-e Gianni Infantino još uvijek radi na financiranju turnira i određivanju nagrada koje će biti podijeljene klubovima. Već je zaključio važna sponzorstva s velikim brendovima: Hisense, Bank of America, Budweiser i Rock-it Cargo. To su tvrtke koje će pratiti FIFA-u i na Svjetskom prvenstvu 2026. Te će tvrtke pomoći u pokrivanju novčanih nagrada.
Bogate nagrade
Ostatak financijske potpore mora doći od operatera koji je preuzeo televizijska prava za Svjetsko klupsko prvenstvo. Napokon je postignut dogovor s moćnom streaming platformom za prijenos događaja diljem svijeta. DAZN ima dovoljno snage da turniru osigura globalni karakter. Pregovori su bili dugi, s usponima i padovima tijekom razgovora. FIFA je htjela sve dobro uvezati prije službene objave.
Ukupni iznosi ugovora nisu objavljeni, no spekulira se da se radi oko milijardu eura. To su sredstava koja će omogućiti financiranje turnira budući da je Infantino posljednjih dana aktivno i pasivno ponavljao da FIFA neće uložiti niti jedan euro svojih sredstava u Svjetsko klupsko prvenstvo.
Europljani traže više
Prvotna ideja koju je Infantino predložio klubovima bila je minimalno 50 milijuna eura po momčadi za sudjelovanje (ukupno 1,6 milijardi eura) plus nagrade za golove, iako ti iznosi nisu službeni i procjene govore da se radi o nižim brojkama.
The #FIFACWC group stage draw. ✔️#TakeItToTheWorld pic.twitter.com/4GOctX7MgI
— FIFA Club World Cup (@FIFACWC) December 5, 2024
Europski klubovi preko ECA-e (European Club Association) od prvog su dana tražili da oni dobiju veći dio novčanih nagrada. Obrazloženje je bilo da su oni ti koji generiraju najveću zaradu i stoga žele veći udio u ukupnoj distribuciji. Oni ne žele linearnu već proporcionalnu raspodjelu ukupnog fonda.
Oko 70% otišlo bi u dvanaestorici europskih klubova (Real Madrid, Atlético, PSG, Manchester City, Chelsea, Bayern, Borussia, Inter, Juventus, Benfica, Porto i Salzburg). Jasno, iznosi će se povećavati s obzirom na ostvareni rezultat, kao što je to i u drugim FIFA-inim ili UEFA-inim natjecanjima. Povećanje tih nagrada ovisit će o tome za koliko su prodana televizijska prava. ECA očekuje sočne bonuse za velike europske klubove.
SKUPINE:
SKUPINA A: Palmeriras (Bra), Porto (Por), Al Ahly (Egi), Inter Miami (SAD)
SKUPINA B: PSG (Fra), Atletico Madrid (Špa), Botafogo (Bra), Seattle Sounders (SAD)
SKUPINA C: Bayern Munchen (Njem), Auckland City (NZ), Boca Juniors (Arg), Benfica (Por)
SKUPINA D: Flamengo (Bra), Esperance de Tunis (Tun), Chelsea (Eng), Club Leon (Arg)
SKUPINA E: River Plate (Arg), Urawa Red Diamonds (Jap), Monterrey (Mek), Inter (Ita)
SKUPINA F: Fluminense (Bra), Borussia Dortmund (Njem), Ulsan (JKor), Mamelodi Sundowns (JA)
SKUPINA G: Manchester City (Eng), Wydad (Mar), Al Ain (UAE), Juventus (Ita)
SKUPINA H: Real Madrid (Špa), Al Hilal (SA), Pachuca (Mek), RB Salzburg (Aut)