Nakon što je nedjelja bila rezervirana za rasplet Lige nacija, koju je Portugal osvojio boljim izvođenjem jedanaesteraca od Španjolske, ponedjeljak donosi nastavak kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Naravno, nama je u fokusu utakmica Hrvatska - Češka, ali bit će zanimljivo i na drugim destinacijama.
Sve se utakmice igraju u večernjem terminu od 20:45 osim jedne: Kazahstan - Sjeverna Makedonija. Zbog vremenske razlike uobičajeno je da Kazahstanci budu domaćini u ranijim satnicama, pa tako taj dvoboj počinje u 16:00 po srednjoeuropskom vremenu.
Riječ je o susretu u sklopu skupine J, koja, ako je suditi prema prvim rezultatima, obećava da bi se u njoj mogla voditi jedna od najzanimljivijih borbi za plasman na svjetsku smotru.
Ako Belgija ne dobije Wales, upalit će se alarmi
Wales je trenutačno vodeći sa sedam bodova, Sjeverna Makedonija ima pet, Kazahstan tri, Belgija jedan, dok je Lihtenštajn na nuli. Nemaju svi isti broj utakmica, Belgijci su odigrali tek jednu, ali u toj prvoj su kiksali na gostovanju u Skoplju i slijedom toga pred njima je večeras utakmica od golemog značaja.
U Bruxellesu će Belgija ugostiti Wales i ako u toj utakmici domaćini ne uzmu sva tri boda, naći će se u velikim problemima već na startu kvalifikacija. Njihova će nevolja biti tim veća ako Makedonci prethodno trijumfiraju u Kazahstanu, makar će i bez toga Belgija biti dovoljno uzdrmana bude li čekala nastavak kvalifikacija s jednim ili dva boda na kontu.
Norvežani gospodari vlastite sudbine
U još goroj situaciji od Belgijaca je Italija u skupini I nakon što je doživjela težak poraz na gostovanju u Norveškoj, ali Talijani večeras ipak imaju znatno lakši zadatak jer im u goste dolazi Moldavija. Talijanski nogometni savez (FIGC) odlučio je smijeniti Luciana Spallettija, koji će se s tom utakmicom oprostiti od klupe Azzurra.
Norvežani poslije kapitalne pobjede nad Italijom gostuju u Estoniji, gdje su veliki favoriti. Erling Haaland i društvo već su odradili dva gostovanja, u prva dva kola slavili su protiv Moldavije s 5:0 i protiv Izraela s 4:2.
U cijeloj ovoj priči jako važno bit će i s koliko će golova razlike pobjede upisati Norvežani i Talijani. U kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo glavni je kriterij za određivanje poretka u slučaju istog broja bodova gol-razlika, a tu Norvežanima zasad ide sjajno, imaju 12:2.
Kvalifikacije za SP 2026., 9. lipnja:
Skupina I
20:45 Estonija - Norveška
20:45 Italija - Moldavija
Skupina J
16:00 Kazahstan - Sjeverna Makedonija
20:45 Belgija - Wales
Skupina L
20:45 Hrvatska - Češka
20:45 Farski Otoci - Gibraltar