italija ponovno moćna

Talijani i Španjolci na pragu Eura, velika blamaža bivših europskih prvaka Grka

Nogometaši Italije stigli su na milimetar do plasmana na Europsko prvenstvo 2020. godine.

Detalj s utakmice Finska - Italija (Foto: AFP) (Foto: Afp)

Italija je u sklopu 6. kola kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2020. godine slavila u gostima kod Finske s 2:1 i praktički osigurala nastup na Euru iduće godine. Talijani su slavili pogocima Immobilea i Jorginha, dok je gol za Fince postigao Pukki.

Italija je u Finskoj još jednom pokazala veliku snagu. Iako je slavila s minimalnom razlikom, i to golom iz jednaesterca u 79. minuti, Italija je mogla i trebala voditi mnogo uvjerljivije u trenutku kada je Pukki realizirao kazneni udarac u 72. minuti.

Vodeći pogodak za Italiju postigao je Immobile u 59. minuti nakon lijepog ubačaja Chiese i malo sreće. Pukki je realizirao kazneni udarac u 72. minuti, a Jorginho u 79. minuti.

Grci dotaknuli samo dno

U istoj skupini Grčka se ponovno osramotila odigravši 1:1 pred svojim navijačima protiv slabašnog Lihtenštajna.

Domaćin je poveo nakon velikog pritiska u 33. minuti prvog poluvremena, a zatim je propustio velik broj prilika i na kraju bio kažnjen za te promašaje. Salanović je zabio u 85. minuti za prvi bod Lihtenštajna u ovim kvalifikacijama.

Grčka je peta u skupini J kvalifikacija za odlazak na Europsko prvenstvo, s čak sedam bodova manje od drugoplasirane Finske.

Španjolska je u Gijonu pobijedila Farske Otoke s 4:0 i vodi u skupini F s maksimalnih 18 bodova. Po dva gola zabili su napadač Valencije Rodrigo (13, 50) te napadač Borussije Dortmund Paco Alcacer (90, 90+3).

Sergio Ramos ispisao povijest

Bila je to utakmica u kojoj se kapetan Sergio Ramos upisao u povijest dostigavši Ikera Casillasa na ljestvici igrača s najviše nastupa u dresu Furije. Sada obojica imaju po 167 utakmica u najdražem dresu. S ovim nastupom Ramosu nedostaje samo devet utakmica za reprezentaciju kako bi došao do ukupnog europskog rekordera Gigija Buffona, dok mu za izjednačenje svjetskog rekordera po broju nastupa za nacionalnu momčad, Egipćanina Ahmeda Hassana, treba 17 utakmica.

U drugom susretu Švedska i Norveška su odigrale 1:1. Gosti su poveli u posljednjim trenucima prvog dijela golom Stefana Johansena, a Švedska je izjednačila u 60. minuti nakon lijepe akcije koju je pogotkom okrunio Emil Forsberg.

Remi u Stockholmu najviše je odgovarao Rumunjima, koji su na svom travnjaku pobijedili Maltu s 1:0 i vratili se u igru za plasman na EP. Pogodak odluke zabio je George Puscas u 47. minuti na asistenciju Ianisa Hagija.

Španjolci vode na ljestvici sa 18 bodova, Švedska ima 11, Rumunjska 10, Norveška 9, Malta tri, a na začelju su Farski Otoci sa šest poraza.

Pregled rasporeda i rezultata utakmica te ljestvica u svim kvalifikacijskim skupinama za EURO 2020.

Gruzija - Danska 0-0
Švicarska - Gibraltar 4-0 (Zakaria 37, Mehmedi 43, Rodriguez 45+4, Gavranović 87)

Rumunjska - Malta 1-0 (Puscas 47)
Švedska - Norveška 1-1 (Forsberg 60 / Johansen 45)
Španjolska - Farski Otoci 3-0 (Rodrigo 13, 50, P. Alcacer 90, 90+3)

SKUPINA G

Latvija - Sjeverna Makedonija (pon, 20.45)

SKUPINA J

Armenija - BIH 4-2 (Mkhitarjan 3, 66, Hambardzumjan 77, Lončar 90+5-ag / Džeko 13, Gojak 70)
Grčka - Lihtenštajn 1-1 (Masouras 33 / Salanović 85)
Finska - Italija 1-2 (Pukki 72-11m / Immobile 59, Jorginho 79-11m)