Jesu li se čelnici Dinama u trenutku krize odlučili sakriti iza Zvonimira Bobana, a sve kako bi utekli od navijačkih kritika i poziva na ostavke te na njega prebacili odgovornost i fokus javnosti, potpuno je legitimno pitanje, pogotovo jer nitko nije dao ostavku i otišao iz kluba, već su samo malo zarotirana mjesta, no puno je važnije što će legendarni kapetan napraviti i hoće li biti uspješan.
Medeni mjesec nikada ne traje predugo i nikome ništa nije dano bianco. Rezultat će sve krojiti, pa i Bobanovu sudbinu, a i svih ostalih čelnika Dinama. Ako Dinamo ne bude uspješan, početna euforija brzo splasne i na tapetu će doći svi prije ili kasnije. Nema tog gromobrana koji će ih zaštititi od loših rezultata. Neće moći to ni Boban. Sjetite se samo euforične atmosfere prošlog ljeta oko Velimira Zajeca te najave da će zajedno s Markom Marićem krojiti sportsku politiku. Tek je nekoliko mjeseci bilo potrebno da se početno oduševljenje surva u duboku provaliju, pa je navijačku euforiju zamijenila srdžba i žestoka kritika.
Jesu li se Dinamovi čelnici uplašili kritika i poziva na ostavke?
Jasno je da je Dinamovim čelnicima gorjelo pod nogama, već su se postavljala pitanja hoće li ponuditi ostavke ako Modri ne osvoje prvenstvo, pa je logično zaključiti i da je aktualna situacija bitno utjecala na to da ispred Bobana spremno prostru crveni tepih i tako amortiziraju bijes navijačkih masa. Dojam je da su rezultatska kriza i strah od neuspjeha ubrzali pregovore i utjecali na kompromisni dogovor po principu: Boban neće baš zahtijevati izbore i mjesto predsjednika kluba, ali će se zadovoljiti mjestom predsjednika Uprave i obećanjem čelništva da mu neće podmetati klipove pod noge.
Predsjednik Uprave ima široke izvršne ovlasti, ali nema najveću moć. Ona je još uvijek koncentrirana u Izvršnom odboru, koji ipak sve kontrolira i u svakom trenutku može spustiti rampu u bilo kojem poslu, pa i smijeniti Upravu ako to poželi. Možemo pretpostaviti da je Boban na tom planu dobio neka čvrsta jamstva. Bit će zanimljivo, primjerice, vidjeti hoće li se i koliko čvrsto u praksi održati pravilo o potrebnom odobrenje IO-a za svaki posao koji prelazi tri milijuna eura.
Boban će službeno preuzeti dužnost početkom lipnja, ali posve je jasno da će odmah donositi odluke koje će Uprava izvršavati ili barem pokušati izvršiti. Prve važne odluke bit će izbor novog trenera i sportskog direktora. E, sad, treba li uopće Dinamu pored Bobana sportski direktor i ako treba, kakve će ovlasti imati. Boban će donositi sve važne odluke vezane za sportski sektor, ali jasno je da će trebati suradnike.
Izbor trenera i sportskog direktora, odnosno pomoćnika
Novi sportski direktor u tom smislu trebao bi biti više Bobanov pomoćnik i izvršitelj odluka, da ne kažem terenski čovjek. Očekivano je da će Boban izabrati čovjeka od maksimalnog povjerenja, možda nekog bivšeg suigrača koji jako dobro poznaje Dinamo i osjeća bilo kluba, a ima znanje i iskustvo. Recimo, to bi mogao biti Fabijan Komljenović ili Goran Vlaović, koji su u tom kontekstu spominjani u zadnje vrijeme. Ili možda obojicu ako se odluči stvoriti stručni tim u sportskom departmanu.
Ta ideja doima se prilično dobrom jer Dinamo treba više ljudi u vrhu koji se razumiju u materiju i koji mogu pomoći u bitnim aspektima razvoja kluba, od kupovine pojačanja i pronalaska talentiranih igrača te oživljavanja omladinske škole i nadzora nad njezinim radom. Izvjesno je da će Boban ići i za pronalaskom adekvatnog hrvatskog trenera ili barem trenera koji dobro poznaje Dinamo i hrvatski nogomet. U tom smislu Gonzalo Garcia vjerojatno dolazi u obzir. Vidjet ćemo koje će biti glavne smjernice, na čemu će Boban najviše inzistirati kod angažmana novog trenera, ali može se pretpostaviti da će tražiti trenera koji je u stanju napraviti dopadljivu, napadačku igru.
Boban je kao igrač tome težio, a i kad je bio Milanov direktor. Tko će biti Dinamov Stefano Pioli, to je zasad nepoznanica, no premise će zacijelo biti slične kao izbor Piolija za trenera Milana. Boban je bio zaslužan za dovođenje Zlatana Ibrahimovića i stvaranje momčadi Milana koja je 2022. osvojila posljednji scudetto, i to nakon 11 godina posta. Boban nije dočekao taj naslov prvaka na San Siru, morao je otići iz Milana nakon sukoba s tadašnjim šefom Rossonerra Ivanom Gazidisom, ali dobio je sportsku zadovoljštinu jer je momčad koju je dobrim dijelom formirao u suradnji s Paolom Maldinijem osvojila naslov prvaka dvije godine kasnije.
Kakve će igrače dovoditi? Bennacero kao vodilja...
U kojem će smjeru ići Boban u Dinamu kod dovođenja igrača govori interni podatak da je možda i najponosniji bio na kupovinu tada mladog i relativno nepoznatog Alžirca Ismaëla Bennacera iz Empolija za 16 milijuna eura. Bennacer je odigao zapaženu ulogu u osvajanju naslova prvaka i očekivalo se da će postati velika zvijezda, no potonuo je i naposljetku je otišao na posudbu u Marseille.
Naravno, ne može se zaobići ni činjenica da se Boban čvrsto drži svojih životnih principa i da je znao biti nepopustljiv u nekim situacijama. Kritičari će reći da je bio iznimno tvrdoglav u nekim konfliktnim situacijama tijekom dužnosničke karijere i da nikoga ne treba iznenaditi ako mu se to ponovi u Dinamu. Tu se najčešće spominje već opisani otkaz u Milanu, a još više sukob s predsjednikom UEFA-e Aleksandrom Čeferinom, s kojim je, s druge strane, predsjednik HNS-a Marijan Kustić u međuvremenu izgradio iznimno blizak odnos, koji ga je dobrim dijelom doveo do toga da postane član Izvršnog odbora UEFA-e.
Može se postaviti pitanje hoće li te činjenice predstavljati svojevrsnu barijeru ili određenu smetnju u kontaktima između HNS-a, odnosno UEFA-e i Dinama. Ne bi trebalo, ali to će pokazati isključivo vrijeme, kao i što će vrijeme pokazati hoće li Boban biti uspješan u Maksimiru po raznim aspektima. Rezultat seniorske momčadi, kupovina i još više proizvodnja igrača daleko su najvažniji za njegovu funkciju i usko su povezani. Za sve treba vrijeme, a vremena u Dinamu nikada nema dovoljno, kao i u većini velikih klubova. Za Bobana je sigurno dobro da ima veliku podršku navijača, javnosti i medija, ali startnu poziciju dosta kvari trenutačni položaj Modrih na ljestvici i stanje u omladinskoj školi.
Neprijatelji čekaju u prikrajku
Bez plasmana u Ligu prvaka Dinamo će teško održati trenutačni proračun, a na vidiku nema pretjerano talentiranih i profiliranih mladih igrača. U prijevodu, Bobanov zadatak će, među ostalim, biti naći nove Baturine i Sučiće, promovirati mlade igrače, a u isto vrijeme loviti trofeje. Ne treba imati iluzija u koga će se najviše upirati prstom ako rezultati ne budu na razini očekivanja Dinamovih navijača. Iako ima veliku podršku, jasno je da ima i podosta neprijatelja koji samo čekaju njegov pogrešan korak.
Boban će biti na najvećem udaru ako stvari ne krenu kako je zamislio i on je zacijelo toga savršeno svjestan. Logično je zaključiti da je prihvatio izazov i ušao u rizik potamnjena svoje zlaćene mitske figure jer vjeruje da je kadar napraviti pravi posao. Ima znanje, ima iskustvo, ima karizmu, a trebat će mu i ponešto sreće.