Jose Mourinho optužio je Ajax za naivnost nakon kolapsa u uzvratnoj utakmici polufinala Lige prvaka protiv Tottenhama, čime su uništene ambicije nizozemske momčadi da se susretne s Liverpoolom u finalu Lige prvaka 1. Lipnja.

Portugalski stručnjak obrušio se na Ajax zbog njegove igre u drugom poluvremenu, istaknuvši da je izgledao kao da ''igra protiv Viessea u nizozemskoj ligi''.

''Svaka momčad odrasta, trebate tu bazu, potrebna vam je ta filozofija, potreban vam je stil igre prilagođen kvaliteti igrača'', izjavio je bivši menadžer Chelseaja i Manchester Uniteda.

''Ajax zaslužuje sve pohvale za ono što je napravio ove sezone i za divljenje ljudi poput nas koji volimo nogomet. No, nogomet je sportska bitka, a u bitkama trebate imati strategiju da dobijete, pogotovo u posebnim utakmicama, a za posebne utakmice ne morate biti povezani s vašom filozofijom'', kazao je Mourinho te nastavio:

''Ponekad morate ići protiv vaših filozofija kako biste dobili utakmicu i mislim da je Ajax u drugom poluvremenu mogao bolje sakriti svoje slabosti, jer svi znaju njihove slabosti i moraju se nositi s time.''

Ajax je započeo svoju kampanju u Ligi prvaka prije devet mjeseci, točnije 25. srpnja pobjedom od 2:0 nad austrijskom ekipom Sturm Graz u drugom krugu kvalifikacija. Također, Erik Ten Hag je postao prvi trener koji je ušao u polufinale Lige prvaka nakon što je igrao u tri kvalifikacijska kruga.

''Mislili smo da je Ajax postigao određenu razinu zrelosti, ali nije. U drugom poluvremenu protiv Tottenhama pokazao je da u momčadi postoji naivnosti i mislim da je ovdje pobijedila strategija nad filozofijom. Zaglavili su sa svojom filozofijom, odigrali su drugo poluvrijeme kao da su igrali protiv Vitessea u nizozemskoj ligi'', zaključio je Mourinho.