Hrvatski nogometni savez plasmanom na Svjetsko prvenstvo zaradio je 10 milijuna eura samo od FIFA-inih nagrada! A sponzorski i ostali prihodi tek slijede. Međutim, HNS je po zakonu neprofitna udruga, i taj novac mora trošiti - namjenski. Je li to tako - evo što smo doznali.
Hrvatski nogometni savez prošle godine je zaradio 202 milijuna kuna. Kao neprofitna udruga, od toga su potrošili 196 milijuna, a najveće stavke su ovo:
- intelektualne i osobne usluge - 49 milijuna
- usluge telefona, pošte i prijevoza - 38 milijuna
- usluge promidžbe i informiranja - 17 milijuna
i tako dalje.
Financijski izvještaj HNS-a za 2015. i 2016.
U HNS-u kažu: objašnjenje je jednostavno, kategorije su zadane - propisima.
„Ono što se po Zakonu naziva stavka intelektualne usluge odnosi se među ostalim i na nagrade igračima za nastup na Euru 2016. Ili stavka pošte, prijevoza i telefona odnosi se i na smještaj i prijevoz svih naših reprezentacija“, objašnjava glasnogovornik HNS-a Tomislav Pacak.
Za sada u redu, ali tko kontrolira troši li se zaista sav taj novac - namjenski?
„To kontrolira neovisna revizija, kontrolira UEFA i FIFA, a prvenstveno kontrolira nogometna obitelj kroz rad Skupštine HNS-a“, kaže Pacak.
Ali ne bi li država trebala kontrolirati: drži li se HNS propisa o neprofitnim udrugama?
„Imate jednu stavku gdje se povećao iznos za PR usluge s pet na 15 milijuna kuna, ali nemate raščlambu tih stavki; koje su to PR agencije koristili, gdje je otišao novac, tako da je to financijske izvješće HNS-a vrlo netransparentno i ostavlja mogućnost za sumnje“, ističe Marko Sladoljev, član Mosta i saborskog Odbora za socijalnu politiku.
U vladajućem HDZ-u kažu da postoji netko odgovoran za kontrolu.
„Ministarstvo financija zaduženo je kada se podnosi financijsko izvješće, a konkretno u HNS-u trebalo bi biti sve sukladno Zakonu o udrugama i Zakonu o sportu“, poručuje Ivan Ćelić, član HDZ-a i saborskog Odbora za socijalnu politiku.
I ne samo to. Čudna je logika da jednak status imaju HNS i na primjer neka udruga slijepih i slabovidnih.
„Ako vidimo da je prihod više od 200 milijuna kuna, onda to svakako ne bi moglo biti u razini nekakvih udruga koje se bave promicanjem kvalitete života“, kaže Ćelić.
Marko Sladoljev dodaje:
„Mi sada nemamo kvalitetan Zakon o udrugama, potrebno je donijeti novi. Sigurno da postoje otvorene sumnje gdje taj novac ide.“
A do tada, pred nama je nova borba za vlast u HNS-u. Izbori su sve bliže