Sjednica Izvršnog odbora HNS-a trebala bi se održati sutra točno u podne. Najintrigantnija točka dnevnog reda mogla bi biti moguća smjena Tomislava Svetine s mjesta glavnog tajnika HNS-a.
Tri vijesti o kojima se priča
Povod je afera koja je nastala nakon već sada opjevanog ručka Svetine, Božidara Šikića, člana Izvršnog odbora HNS-a i šefa Lokomotive, te Nevena Šprajcera, karlovačkog nogometnog djelatnika, nekadašnjeg zamjenika glavnog tajnika i voditelja natjecanja HNS-a, s odbjeglim Zdravkom Mamićem u jednom hercegovačkom restoranu prije desetak dana.
Drama u HNS-u
Hoće li spomenute točke uopće biti na dnevnom redu i hoće li doći do smjene još uvijek je velika nepoznanica. Iza kulisa odvija se prava drama. Izvori tvrde da Izvršni odbor dugo nije bio tako podijeljen te da je situacija nikad neizvjesnija. Kriza kakve još nije bilo barem u novije vrijeme.
U kuloarima se vrte svakojake spekulacije. Ako pratimo logiku, samo sazivanje sjednice, za standarde HNS-a relativno brzo, moglo bi značiti da je u pripremi smjena, no i ljetos se naširoko spekuliralo o Svetininoj smjeni nakon slučaja Dadić i zajedničke javne i tajne ofenzive Hajduka i Dinama, pa se to ipak nije dogodilo.
Štoviše, Svetina je ostao glavni tajnik i premoćno je pobijedio na izborima za Zagrebački nogometni savez, dok se Šprajcer povukao s mjesta zamjenika glavnog tajnika i voditelja natjecanja HNS-a na osobni zahtjev, no ostao je vrlo aktivan pri HNS-u. Spekuliralo se da je to napravio zbog nepravomoćne presude u slučaju NK Karlovac i mogućnosti da postane pravomoćna dok obnaša visoku dužnost, što ne bi bilo baš lagodna situacija za Kuću nogometa, ali to je već neka druga priča.
Kustić ponudio Svetini častan odstup?
Kako god, nekoliko dana nakon izbijanja hercegovačke afere kružile su priče da će predsjednik HNS-a Marijan Kustić ponuditi Svetini častan uzmak sličan Šprajcerovom, no Svetina ne da nije ponudio ostavku, nego je krenuo u kontranapad i vrlo aktivno se branio putem medija, pa je čak osvanuo i na državnoj televiziji.
Ukratko, Svetina i dalje vrti priču da je susret s Mamićem bio posve slučajan i da tu nema nikakvih zakulisnih radnji, te da njegov odnos s Kustićem nije narušen. Kao dokaz prilaže zajedničku proslavu Nove godine u Dubrovniku.
Međutim, to se druženje dogodilo prije izbijanja afere, a predsjednik Kustić ni u peti nije imao što će se ubrzo dogoditi. Izvori tvrde da su i njega i veći dio HNS-a šokirale vijesti koje su stigle iz Hercegovine, te da je lako pretpostaviti da se odnos između Kustića i Svetine podosta promijenio nakon što je afera buknula u javnost. Možda je Kustić sve skupa shvatio kao udar na sebe?
Je li to baš tako, to je tema za raspravu, a što je prava istina i što se zapravo valja iza brda, najbolje će pokazati rezultat sutrašnje sjednice. Odluke o smjenama visokih dužnosnika nikad se ne donose naprečac, bez prethodnog prebrojavanja i analize odnosa snaga u Izvršnom odboru.
Odnos snaga u Izvršnom odboru
Jasno je da točke o smjeni neće biti ako struja koja želi smijeniti Svetinu zaključi da nema većinu. Isto tako, ako mali noćni razgovori i razmjene diplomatskih nota pokažu da će imati dovoljan broj ruku za smjenu, rasplet priče je lako predvidjeti. Povijest nam govori da će u tom slučaju okrenuti ploču i oni članovi IO-a koji su inicijalno bili protiv smjene, pa se može očekivati više-manje jednoglasna odluka.
Vrijedi i obratno. Ako većina bude za Svetinu, izaći će se s priopćenjem da IO i cijeli HNS čvrsto stoje iza glavnog tajnika i da nema nikakvih trzavica, a kamoli razdora u HNS-ovoj obitelji. E, sad, kako točno stoji odnos snaga u IO-u, koje su struje jače i utjecajnije, to je veliko pitanje. Nije problem zaključiti da Svetina ima iznimno jaku potporu barem jednog člana IO-a, spomenutog Šikića, koji davanjem potpore Svetini na izravan način odlučuje i o svojoj sudbini. Kako stvari stoje s ostalima?
Neki izvori tvrde da bi Svetina bio i ljetos smijenjen da je većina u IO-u to htjela. Svetina navodno ima jaku potporu nekolicine uvaženih članova IO-a, a razlozi su višestruki. Ljetos je presudilo to što bi ispalo da HNS smjenjuje visokog dužnosnika na pritisak klubova, odnosno Hajduka i Dinama. Čelnike HNS-a je ujedinila zajednička fronta prema tom pritisku.
Raskol u IO-u, nikad veća podjela
Neki izvori tvrde da je ovaj put situacija drukčija i da većina članova IO-a smatra kako je Svetina prešao crvenu liniju te da su spremni podići ruku za njegovu smjenu. Mišljenja su da je nepromišljenim potezom ugrozio vjerodostojnost i kredibilitet kako Saveza tako i predsjednika Kustića, koji je uložio puno truda u popravljanje odnosa u hrvatskom nogometu i cjelokupnog imidža Kuće nogometa.
Tvrde da su opjevanim ručkom, slučajnim ili namjernim, Svetina i društvo opasno ugrozili povjerenje dionika hrvatskog nogometa i navukli nove sumnje navijača i javnosti da se nije raskrstilo s Mamićem i njegovom klikom. Drugi opet kažu da to uopće nije tako izgledno, da je Svetina čvršći orah nego što mnogi misle i da je lako moguće da se u zadnji trenutak odustane od smjene.
Činjenica je da je Svetinina sudbina u rukama članova IO-a, koji, kako kažu izvori, dugo nije bio tako podjeljen. Pitanje je koliko je Svetina čvrsto povezan s pojedincima unutar IO-a i jesu li te veze, kolegijalne i još više interesne, tako čvrste da su teško raskidive? Može se postaviti i pitanje: što Svetina sve zna da bi bio tako važan i da ga nije uputno micati, a još manje povlačiti za jezik?
Mogući scenarij
Neki poznavatelji prilika u HNS-u tvrde da postoji i scenarij po kojem će Svetina biti službeno smijenjen, jer vrh HNS-a jednostavno mora nešto napraviti kako bi zadržao kredibilitet, ali uz obećanje da će poput Šprajcera ostati u orbiti Saveza. U prijevodu, primat će plaću i čekati povoljnu situaciju da ga se vrati na neku važniju funkciju.
Bez obzira na rezultat sjednice, Svetina će sigurno ostati predsjednik ZNS-a. Barem zasad. Koliko bi ga eventualna smjena s pozicije glavnog tajnika HNS-a uzdrmala i dugoročnije dovela u pitanje mjesto predsjednika ZNS-a, široka je tema za raspravu. Iako postoje jake naznake da bi se smjena mogla dogoditi, iskustvo praćenja dvorskih borbi u HNS-u govori nam da se ne treba zalijetati.
Svetina je već nekoliko puta pokazao da je izuzetno žilav nogometni dužnosnik, koji je i u najkritičnijim situacijama bio sposoban zadržati glavu iznad vode i preživjeti najopasnije obračune. Stoga sve opcije ostavljam otvorenim.

