Dinamo u utorak očekuje jedna od ključnih utakmica sezone. Pobjeda protiv norveškog Vikinga otvorila bi im vrata Lige prvaka, no iako klub iz Stavangera nema posebno zvučno ime u europskim okvirima, njegova tradicija i aktualna kvaliteta pozivaju na oprez.
Tri vijesti o kojima se priča
Viking u svojim vitrinama ima devet naslova norveškog prvaka i isto toliko osvojenih kupova. Prema Transfermarktu, momčad vrijedi nešto manje od 50 milijuna eura, dok je Dinamova vrijednost procijenjena na oko 66 milijuna.
Bivši trener Modrih Nenad Bjelica dao je izjavu za Tportal u kojoj smatra da je Dinamo blagi favorit, ali upozorava kako hrvatskog predstavnika čeka vrlo ozbiljan protivnik.
Bjelica dobro poznaje ovakve dvoboje. U kolovozu 2019. s Dinamom je u istoj fazi natjecanja izbacio Rosenborg i izborio plasman u Ligu prvaka.
"U Zagrebu smo tada odigrali jako dobru utakmicu i pobijedili Rosenborg 2:0. Imali smo još nekoliko situacija u kojima smo mogli doći i do uvjerljivijeg rezultata, ali 2:0 je uvijek dobar rezultat za uzvrat, iako se kaže da je upravo taj rezultat najopasniji.
U Trondheim smo otišli s velikim optimizmom, no odigrali smo, rekao bih, prosječnu utakmicu. Rosenborg je u prvom poluvremenu bio bolji, vodio je 1:0 i pred kraj poluvremena pogodio stativu. No u drugom dijelu preuzeli smo apsolutnu kontrolu, Amer Gojak zabio je prekrasan gol za 1:1 i tada je bilo jasno da ulazimo u Ligu prvaka", rekao je Bjelica.
Dinamo tek blagi favorit
Bjelica je detaljno proučio Viking i smatra kako razlika između dviju momčadi nije velika. Dinamu ipak daje malu prednost zbog iskustva i individualne kvalitete.
"To je praktički utakmica u egalu. Dao bih Dinamu možda pet posto više zbog individualne kvalitete i iskustva koje ima u ovakvom tipu utakmica. Možemo reći da je Dinamo blagi favorit. Ali Viking je vrlo ozbiljna momčad. Igraju na sličan način kao Dinamo, u sustavu 4-3-3. Imaju krila sličnih karakteristika Dinamovima, a njihov centarfor Peter Christiansen po profilu je sličan Belji. To su igrači kaznenog prostora. U sredini imaju Kristoffera Askildsena, igrača koji im kontrolira igru, kao što to u Dinamu radi Mišić, te dvije vrlo opasne ‘osmice‘. Po karakteristikama su jako slični Dinamu. Vole posjed, ali mogu biti izuzetno opasni i iz kontranapada", kazao je Bjelica.
Posebnu pozornost Dinamo će morati posvetiti prekidima. Upravo taj dio igre Bjelica vidi kao jedno od najjačih Vikingovih oružja.
"Viking je jako opasna momčad iz prekida i Dinamo na to mora posebno obratiti pozornost. Imaju velike, snažne obrambene igrače koji su vrlo neugodni u skoku, a prekide izvodi Zlatko Tripić i to jako dobro. Tu Dinamo mora biti maksimalno koncentriran", poručio je bivši trener Modrih.
Umjetna trava veća prednost od ritma utakmica
Norvežani su već duboko u prvenstvenoj sezoni, dok je Dinamo tek na njezinu početku, ali Bjelica ne smatra da bi to trebalo napraviti veliku razliku. Ističe kako Mario Kovačević na raspolaganju ima širok kadar i mogućnost čestih rotacija.
"To što su oni usred prvenstva može biti minimalna prednost. Ali mislim da Dinamo sada već ima dovoljnu količinu utakmica. Trener Mario Kovačević ima mogućnost rotirati momčad jer ima europske utakmice i SHNL. To je vrlo važno. Dinamo sada radi nešto slično onome što smo mi radili 2018. godine, kada bismo između europske i prvenstvene utakmice promijenili sedam ili osam igrača.
To je jako dobro za momčad. Svi su uključeni, svi su zadovoljni, trener ih održava u formi i dugoročno će to sigurno donijeti nešto dobro. Jesen je duga i paralelno igranje Europe i HNL-a vrlo je zahtjevno. Zato ne bih rekao da je velika prednost Vikinga to što je usred prvenstva. Veća prednost im je umjetna trava", otkrio je Bjelica.
Upravo bi umjetna podloga u Stavangeru mogla biti jedna od najvećih poteškoća za Dinamove igrače.
"Ja nikada nisam volio igrati na umjetnoj travi. Kočenja su drukčija, šprintovi su drukčiji, lopta drukčije odskače. Igraču koji je naviknut na prirodnu travu treba određeno vrijeme da se prilagodi. Ali sve ima svoje prednosti i nedostatke. Na kraju će se i oni morati prilagoditi na travnjak Maksimira kada dođu u Zagreb", zaključio je Bjelica.
