breaking news !: Grbin oštro po Ustavnom sudu: "Pričao sam s Milanovićem, imamo plan C. Popišali su se na sve nas"

NBA: Miami 'ratničkom obranom' poveo sa 1-0

Košarkaši Miami Heata u svojoj su dvorani pobijedili Dallas Maverickse 92-84 u prvoj utakmici finalne serije doigravanja NBA lige. Velika trojka - James, Wade i Bosh – tri su pobjede daleko od naslova...

LeBron James predvodio je domaće do pobjede u svojoj prvoj dobivenoj utakmici u finalu (iz petog pokušaja) s 24 koša, devet skokova i pet asistencija, dok je Dwyane Wade dodao 22 koša, od čega 15 u drugom poluvremenu, uz 10 skokova i šest asistencija. Chris Bosh dodao je 19 koševa, devet skokova i tri asistencije.

„Osjećaj je dobar jer je ovo prva utakmica, a igrali smo pravu timsku košarku“, rekao je nakon utakmice James kojem je ovo prva pobjeda u finalima u karijeri (2007. od Spursa je njegov Cleveland poražen 4-0, op.a.).

„Još nas puno posla čeka… Ova je pobjeda spremljena u knjige, uzbuđeni smo zbog te utakmice, a već sutra počinjemo pripreme za drugu utakmicu. Čak i vidim način na koji se možemo popraviti, dodao je LeBron.

Floridska je momčad ovu, kao uostalom i sve najvažnije utakmice sezone u doigravanju, dobila zahvaljujući fantastičnoj 'ratničkoj' obrani. Spustili su Teksašane igrači Erika Spoelstre na 37 posto šuta, uvjerljivo najlošiji njihov postotak ove sezone u doigravanju. Također, Dallasova 84 koša najmanje je što su postigli u postsezoni. Premda ni Miami nije imao puno bolji šut (39%), bilo je dovoljno za otvarajuću pobjedu.

Dallas je u 26 uvodnih minuta ubacio 51 koš, a u idućih 18 minuta jednako toliko. Od 27. minute pa do kraja susreta, dakle u 22 posljednje minute, Teksašani su ukupno ubacili 33 koša. Bila je to posljedica jake obrane domaće momčadi, te njihove premoćnosti u skoku (46-36), i to napadačkom (16-6).

Dirk Nowitzki za Dallas je ubacio 27 koševa, ali je bio ispod uobičajenoga kvalitativnog prosjeka šuta iz igre (7-18). Dodao je osam skokova i dvije asistencije. No, treba reći kako ga je odlično i vrlo agresivno čuvao centar Joel Anthony što je očito iznenadilo 213 cm visokog Nijemca...

Najbolju je pomoć imao u Shawnu Marionu (16k, 10s) i Jasonu Terryju (12k). Jason Kidd, koji je postao najstariji playmaker koji je nastupio u finalnoj seriji u povijesti NBA lige, ubacio je tri trice za devet poena, kojima je dodao neuvjerljivih šest asistencija, četiri skoka i tri izgubljene lopte.

Tijekom posljednje četvrtine Nowitzki je, pokušavajući izbiti jednu loptu Chrisu Boshu, ozlijedio srednji prst lijeve ruke. Ozljeda mu, međutim, neće smetati u nastavku serije.

Miami je došao do maksimalne devete ovosezonske domaće pobjede u doigravanju. Protiv Dallasa su, gledajući finale iz 2006. godine, Floriđani na pet uzastopnih pobjeda u finalima doigravanja. Tada je Miami, nakon uvodnih dvaju poraza, preokrenuo seriju u konačan 4-2 trijumf.

Sljedeća utakmica, druga u seriji, igra se također u American Airlines Areni u četvrtak.

NOWITZKI OZLIJEDIO PRST LIJEVE RUKE

Dodajmo kako je rentgensko snimanje nakon utakmice pokazalo da Dirk Nowitzki nije slomio kost u srednjem prstu lijeve šake tijekom posljednje četvrtine utakmice u Miamiju. Ozlijedio se najbolji košarkaš Dallas Mavericksa pokušavajući izbiti jednu loptu Chrisu Boshu pri kraju prve utakmice finalne serije NBA doigravanja, koju je Miami kao domaćin dobio 92-84.

Seriju će nastaviti s udlagom na oštećenom prstu. S obzirom da šutira desnom rukom, te da mu lijeva pri šutu služi samo kao stabilizator, ne očekuje se da će ozljeda smetati njegovoj igri.

"Nakon što sam napravio prekršaj, primijetio sam da više ne mogu izravnati prst. Vjerojatno ću morati nositi udlagu do kraja doigravanja, ali bit će u redu", rekao je Nowitzki, dok je njegov suparnik s druge strane LeBron James dodao:

"Dešnjak je i to mu neće smetati. Svejedno će biti sjajan. Bit će i dalje isti stari Dirk."

Kad je u pitanju startni poraz, uskoro 33-godišnji njemački krilni centar ne uzbuđuje se previše, barem ne zasad:

"Mi smo veteranska momčad. Ne možemo samo tako pasti zbog jednog poraza. Moramo se vratiti jači u utorak. Rekao sam već nekoliko puta ove sezone da gostujuća momčad u startne dvije utakmice bilo koje serije mora biti zadovoljna s trenutačnim remijem. Mi imamo priliku doći do 1-1 u četvrtak. Ne želimo u Dallas s 2-0 zaostatkom."

Da će njegova momčad igrati bolje u četvrtak nada se i trener Mavericksa Rick Carlisle:

"Igrat ćemo bolje. Siguran sam u to. Imali smo i ovaj put prilika. Šutevi koje obično pogađamo nisu ulazili. Čujte, duga je serija. Podesit ćemo ruke."