Košarkaši Orlanda su dobili veliki floridski derbi. Kao gosti su u četvrtak navečer pobijedili Miami u gostima 99-96 i tako toj momčadi nanijeli drugi poraz zaredom (nakon Chicaga).

Miami je na omjeru 2-3 nakon All-Star utakmice, a nastavak rasporeda mu donosi niz novih teških utakmica (San Antonio, Chicago, LA Lakers, Portland...). Ovaj poraz u četvrtak je posve čudan jer je Miami kontrolirao utakmicu i u trećoj četvrtini je imao čak 24 poena prednosti. No, u tom je trenutku Orlando napravio seriju od 40-9. Od vodstva 73-49 Miamija rezultat se okrenuo na 89-82 za goste.

U toj je seriji odlično odigrao Jason Richardson koji je ubacio 11 od ukupno 24 poena. Njegove tri trice su torpedirale Miami, dok je Dwight Howard konstantno lomio suparničku obranu, te je na kraju ogled završio sa 14 poena, 18 skokova, te po pet asistencija i blokada. Svakako treba spomenuti i da je Jameer Nelson 12 od ukupno 16 poena postigao u drugom poluvremenu.

"Iskreno, nisam ni znao da smo zaostajali 24 koša. Nismo gubili volju, malo nas je poslužio i šut, a oni su bili šokirani našim povratkom", kazao je Nelson.

''Ovo što smo napravili u Miamiju je nevjerojatno. Nikad nisam bio dio tako nečega'', rekao je trener Orlanda Van Gundy.

''Izgubili smo puno utakmica koje smo imali pod kontrolom. Moramo nešto učiniti po tom pitanju'', rekao je nakon šokantnog poraza Chris Bosh.

Zvijezde Miamija su potpuno nestale s parketa u drugom dijelu. U posljednjoj je četvrtini Wade gađao 0-4, a James 0-2. Kombinirano su pucali 3-13 iz igre kroz cijelo drugo poluvrijeme, a sva tri šuta je ubacio James, što znači da Wade nije zabio iz igre u drugom dijelu, makar je utakmicu završio sa 28 poena. Najbolji je bio LeBron James sa 29 poena, šest skokova i četiri asistencije, a za Miami je debitirao i Mike Bibby. Odigrao je 20 minuta, te je ubacio tri poena uz tri asistencije.

Miami je na kraju ipak imao šansu za produžetak, ali su u zadnjem napadu promašili čak tri šuta (Bosh, James i Bibby).

''I dalje uspijevamo prosuti veliku prednost. Nadam se da ćemo to uskoro promijeniti'', izjavio je razočarani LeBron James.

"Ovo moramo što prije zaboraviti. To je jedini način", kazao je trener Miamija Erik Spoelstra. Miami je i prošlu utakmicu kod kuće izgubio od New Yorka nakon vodstva od 15 koševa, a i u studenome su izgubili od Utaha nakon vodstva od 22 razlike.

Utah je upisala čak osmi poraz u posljednjih devet utakmica. Ovaj put su poraženi od Denvera na svom parketu 103-101, a doslovno je nemoguće u zadnjim stotinkama utakmice promašio domaći igrač Andrej Kiriljenko. Denver je vodio 103-101 kada je Martin izvodio loptu sa strane, a ona mu se iskliznula iz ruku i došla do Kirilenka. Ruski je igrač imao dovoljno vremena da zakuca, položi ili napravi što god hoće jer mu je put prema košu bio posve prazan. No, nakon skoka njemu je lopta pobjegla iz ruku, udarila u obruč i odskakutala izvan terena, čime je domaćin ostao bez produžetka.

Najbolji je igrač kod pobjednika bio Ty Lawson sa 23 poena, šest skokova i pet asistencija. (Hina/V.R.)

NBA liga, četvrtak:

Miami - Orlando 96-99 (James 29p, 6s, 4a / Howard 14p, 18s, 5a, 5bl, Richardson 24p)

Utah - Denver 101-103 (Harris 21p, 3s, 9a / Lawson 23p, 6s, 5a, Nene 13p, 8s)

14. Sacramento 59 15 44 -331
15. Minnesota 62 15 47 -357