Rasplet na Eurobasketu

Bili smo na rubu preokreta, ali ipak idemo doma - Grčka pobijedila Hrvatsku

Grčka je pobijedila Hrvatsku rezultatom 74-69. Nakon prvog poluvremena u kojem su nas Grci razbili, probudili smo se u nastavku, ali nije bilo dovoljno...

U 22. minuti utakmice Grci su imali sigurnu 47-27 prednost nakon poluvremena koje su završili s +17 (44-27). S ulaskom Baraća u igru hrvatski je napad proradio i prednost Grka počela se topiti. Minutu i 22 sekunde prije kraja košem Ante Tomića Vrankovićeva je momčad smanjila na 66-63. Ipak, u sljedećem napadu Antonis Fotsis pogodio je, minutu i četiri sekunde prije kraja, svoju petu tricu iz osmog pokušaja za 69-63, što Hrvati do kraja nisu uspjeli uloviti.

Naša je reprezentacija solidno odradila drugo poluvrijeme. Ostat će enigma zašto je bez imalo žara odigrala prvo.

U redovima poraženih Stanko Barać bio je najbolji s 14 koševa i šest skokova. Marko Popović ubacio je također 14 koševa uz četiri skoka. Vasileiadis i Fotsis predvodili su Grke sa 17 koševa.

Grčka je pobjedom potvrdila ulazak u drugi krug, u kojem su još sigurni i Makedonci, koji će se u večerašnjem dvoboju boriti za prvo mjesto protiv Bosne i Hercegovine. BiH, pak, mora pobijediti u toj utakmici da bi Finsku potisnula s trećeg mjesta.

Grčka 74
Igrač Min. Šut 2 Šut 3 Šut 1 Sko. Ast. Poe.

Tijek utakmice:

69-74 Kraj utakmice! Nismo uspjeli preokrenuti rezultat i pobijediti. Preveliku prednost su Grci imali u prvom dijelu utakmice

69-74 Zabio je Tomić, a Vasileidas je pogodio bacanja najkon prekršaja Bogdanovića

67-72 Josip Vranković je zvao time-out, a onda je pozvao akciju u kojoj je Draper trebao 'zabiti' tricu. Naš Amerikanac to nije uspio napraviti, Popović je faulirao Zisisa, a on postigao jedno bacanje

67-71 Igra se 'faul na faul'. Stipčević je faulirao Zisisa, a on je postigao oba bacanja. Opet je 'minus 4'

67-69 24 sekunde do kraja. Grci su promašili posljednji šut, a Popović je preko bacanja smanjio na 2 razlike

63-66 Barać je zabio tricu, a Tomić dodao dva za samo 'minus 3'. Minuta i 8 sekudni je do kraja

56-64 Zašto Popović forsira pokušaje za tri poena? Dva puta je pucao nerezonski, a trebao je spustiti loptu na raspložene centre. Grci su to znali kazniti i preko Zisisa i Koufusa opet otišli na 8 razlike

55-60 Barać je s 4 uzastopna koša doveo Hrvatsku na samo 5 razlike. Ne ide Grcima vanjski šut, a već smo dosadni s time da je Barać odlično zatvorio reket. Sada se Baraću u igri prdružio i Tomić

51-58 Napravili smo seriju od 6-0 u zadnjoj četvrtini i došli samo na sedam razlike. U utakmici smo!

49-58 Po prvi put nakon prve četvrtine smanjili na manje od 10 razlike. Barać je potpuno zatvorio reket, a Popović je smanjio na 'minus 9'

45-58 Kraj treće četvrtine. Mogli smo na kraj treće četvrtine otići i s manjom razlikom, ali smo imali nekoliko grešaka u napadu. S Baraćem u igri izgledali smo ozbiljnije u obrani i zatvorio reket, a i u napadu smo 'gurali' lopte na njega. Šteta što Tomić i on nisu igrali previše zajedno

43-53 Popović i Draper su tricama smanjili na -11, a Simon je imao priliku da svojom tricom smanji na -8. Međutim, Andrić je uhvatio loptu u napadu, izborio prekršaj, postigao jedno bacanje i smanjio na -10

34-48 Kada se vidi kako Barać igra u drugom poluvremenu još je nevjerojatnije da on nije igrao više na terenu. Nije Barać postigao sve što je mogao, ali su svi napadi išli preko njega, a u obrani je zatvorio reket

31-47 Tomić i Barać igraju zajedno u petorci. Vranković je najavljivao tu mogućnost na početku priprema, ali nismo ih vidjeli zajedno prečesto na ovom prvenstvu. Barać je često bio 'zaboraviljen' na turneji, a postigao je i prvi svoj koš

Pogotke za hrvatsku reprezentaciju u prvom poluvremenu su postigli: Simon 9, Tomić i Popović po 5, Andrić 4 te Stipčević i Žorić po 2. S druge strane 'torpedirao' nas je Vasileiadis s 13 koševa, Bourousis je dodao 10, Fotsis 8, Calathes 6, Koufos 3, Zisis 2, Kaimakoglou 2

27-44 Kraj poluvremena. Nakon ovakvog rezultata nema se potrebe bilo što komentirati. Hrvatska igra katastrofalno, a Grčka smireno kontrolira utakmicu

25-43 Treba zabilježiti kako je koš postigao i Rok Stipčević, a kako je u igri i Stanko Barać. No, ništa se tu ne mijenja - Grci igraju odlično, pogotovo u obrani, a u napadu im ulaze trice te šutevi ispod koša. U stvari, rade nam što god hoće

17-36 Kako bi u narodu rekli, ovo je 'šamaranje mrtvog konja'. Nevjerojatno je koliko smo neinvetivni u napadu. Vranković pokušava nešto napraviti s postavom Stipčević, Popović, Simon, Markota i Tomić. Nevjerojatno!

15-27 Ne igraju Grci senzacionalno, ali su i dalje dovoljno dobri da drže prednost od 12 razlike...

13-25 Kraj prve četvrtine. Igrali smo solidno par uvodnih minuta, ali su Grci kontrolirali obranu i na takav način došli do dvoznamenkaste prednosti.

13-20 Popović je imao dva lijepa koša, a li to je nedovoljno kada Grci pod košem dolaze do laganih koševa

8-16 Grci su preuzeli kontrolu utakmice. Igraju odlično u obrani i ne dopuštaju nam nikakve lagane koševe

6-7 Obje momčadi su ušle pomalo nervozno u utakmicu, barem što se tiče napadačkog dijela. Izgleda da je odluka naše reprezentacije da puštamo Grke na tricu, a Fotsis i Calathes u to kaznili. S druge strane u napadu imamo dobar protok lopte, ali smo 'popili' već dvije blokade

2-0 Počela je utakmica i to pogotkom Tomića. Uz njega su u petorci Draper, Bogdanović, Simon, Andrić i Tomić. Grci su na parket poslali petorku Calathes, Zizis, Bramos, Fotsis, Koufos

Jučerašnjim porazom od reprezentacije Bosne i Hercegovine naši su se košarkaši doveli u situaciju da u posljednjem kolu moraju pobijediti nominalno najjaču reprezentaciju u našoj skupini. Ukoliko slavimo protiv Grčke prolazimo dalje bez obzira na ishod utakmice Makedonija-BiH koja se igra u 20 sati. Bez obzira na bilo koje zatvaranje kruga imali bi bolji međusobni omjer od Grka,

S druge strane, Grčka je u prve četiri utakmice ubilježila tri pobjede uz iznenađujući poraz od Makedonije, ali ni taj im omjer ne garantira prolazak dalje ukoliko ne pobjede Hrvatsku.

Naime, ukoliko Hrvatska pobijedi Grčku, a BiH Makedoniju, onda bi se zatvorio krug od četiri reprezentacije s omjerom 3-2. U tom slučaju gleda se međusobni omjer reprezentacija u tom krugu, a tu bi najbolje stajale Makedonija i BiH koje bi imale omjer 2-1. Grčka i Hrvatska bi imale međusobni omjer 1-2, a u tom bi slučaju prošla naša reprezentacija, a Grci bi se uputili kući.

Pobjeda vodi dalje i Hrvatsku i Grčku. Ni jedna reprezentacija koja pobijedi u ovom susretu ne ovisi o ishodu utakmice Makedonija-BiH. Doduše, Grci bi mogli proći dalje i s porazom od Hrvatske. Tada, naime, moraju navijati za Makedonce da pobijede i BiH. Poznajući 'povijest bolesti' između te dvije države, navijanje jednih za druge zvuči pomalo komično.

Činjenicom kako je Finska pobijedila Crnu Goru, sada i oni mogu otići u krug. Fincima treba pobjeda Grčke nad Hrvatskom i Makedonije nad BiH. Tada bi Finska, Hrvatska i BiH imale po dvije pobjede, a zatvorio bi se krug što se tiče međusobnih omjera. Finska ima najbolju koš-razliku (+13). Hrvatska ima -7, a BiH -6.