Košarka
SPORTOVI
Košarka

Što su nam pokazale prve utakmice NBA doigravanja?

Nakon ekstra uzbudljive NBA sezone ljubitelji košarke očekivali su i isto takav play-off, a prve utakmice su pokazale kako su očekivanja i više nego ispunjena.

gol expired (Foto: DNEVNIK.hr)

NBA liga je i ove godine početak doigravanja prilagodila europskim gledateljima, ali i svojim nacionalnim kućama. Tako su i u subotu i u nedjelju prve utakmice počele već u 19 sati po hrvatskom vremenu, a svi oni koji pate (ili u ovom slučaju, koji imaju sreće) od nesanice mogli su uživati u pravom maratonu odlične košarke.

>> Zvjezdani Istok: 'Rat svjetova' bez favorita

>> Divlji Zapad: Dallas ruši prokletstvo doigravanja?

>> Istražili smo: Kojih je 10 osoba obilježilo NBA sezonu?

Prvih 10 utakmica playoffa potpuno su ispunile sva očekivanja. Tek je druga utakmica između Heata i 76ersa bila lišena neizvjesnosti. Sve su ostale utakmice riješene unutar 10 koševa razlike, a ta jedina koja je došla do dvoznamenkaste razlike na kraju utakmice bila je ona u kojoj je Atlanta dobila Orlando i time napravila jedino iznenađenje na Istoku.

Je li prošlo vrijeme 'starijih' momčadi?

Nikada se u povijesti NBA nije dogodilo da prvi i drugi nositelj jedne konferencije izgube prvu utakmicu doigravanja. Ovaj put se to dogodilo, a žrtve su bile San Antonio Spursi i Los Angeles Lakersi, momčadi koje su obilježile proteklo desetljeće. Ukoliko bi dodali i mučenje koje su Boston Celticsi imali s New York Knicksima te tešku pobjedu Dallas Mavericksa nad Portland Trail Blazersima, onda se stvarno može postaviti teza o gubljenju koraka 'starijih' momčadi nad mlađima.

Naravno da je teško otpisivati bilo koju od ovih momčadi i ne pada nam na pamet da to napravimo, ali jasno je kako sve ove momčadi pokazuju velike slabosti. Spursi su pokazali da teško mogu pobjeđivati ukoliko im je ozlijeđen jedan od 'velike trojke'. Bez obzira što su Duncan i Parker igrali dobro, San Antonio nije mogao pobijediti bez Ginobilija. Što se Lakersa tiče, opet se poteže priča o (ne)čvrstoći Pau Gasola, odnosno njegovim slabim igrama u play-offu. Limitirana momčad Hornetsa potpuno je Španjolca isključila iz susreta, a kraj njega je i dobri, ali ne i odlični Carl Landry izgledao kao All-Star igrač.

Boston nije izgubio, ali je bio blizu toga. Samo da je Carmelo Anthony odigrao nešto bolju četvrtinu, New York ne bi dozvolio da Ray Allen uopće ima šansu za pobjednički šut. Celticsi nakon tradea Perkinsa u Oklahomu izgledaju kao pročitana knjiga – protivnici puštaju Ronda da puca s poludistance, a pokrivaju Allena i Piercea. Garnett je dobar, ali ne toliko dobar da sam drži reket, a u ovoj utakmici se nekim čudom ukazao Jermaine O'Neal i praktično osigurao pobjedu Bostonu.

Dallas ne spada u istu rečenicu s Lakersima, Spursima i Celticsima što se tiče veličine, ali što se tiče 'starosti', definitivno mogu. Njihovo mučenje protiv Portlanda bilo je teško za gledati, a trenutak kada je režiser američkog prijenosa podsjetio na sva ispadanja Mavsa u doigravanju proteklih godina i još uz to kameru fokusirao na Marca Cubana bio je vrhunac drame. Ipak, Dallas se izvukao, ali je pitanje do kada.

Sve četiri favorizirane momčadi pokazale su kako njihova razina košarke ipak nije na onom nivou kakvu su igrali proteklih godina. Ipak, bez obzira na poraze u prvoj utakmici i teške utakmice, San Antonio, Boston i LA Lakerse vidimo u drugom krugu. Najteži posao mogli bi imati Spursi koji protivnika imaju u raspoloženom i dobrom Memphisu. Za Dallas smo i prije doigravanja rekli kako neće proći prvi krug, a to stajalište i dalje zastupamo. LaMarcus Aldridge može poništiti sav učinak Dirka Nowitzkog, a ostatak Blazersa izgleda bolje od Mavericksa. Teško je vjerovati da Jason Kidd može ponoviti ovakvu utakmicu.

Jedan igrač ne može donijeti pobjedu. Dva i tri (još uvijek) mogu

Atlanta je protiv Orlanda igrala već uobičajenom taktikom – bez udvajanja Dwighta Howarda, odnosno zatvaranju svih ostalih igrača Magica. Howard je postigao 46 koševa, imao 18 skokova, ali i 9 izgubljenih lopti i 8 promašenih slobodnih bacanja. Osim njega, samo je Nelson napravio nešto, a ostatak momčadi – ništa. Hawksi su pametno Horforda odvukli od Howarda, a na Dwightu mijenjali 'tijela'. To je urodilo plodom, a Atlanta je 'uzela' pobjedu i bit će zanimljivo vidjeti kako će se ova serija razvijati dalje.

S druge strane, Oklahoma je pokazala kako se može pobijediti s dva čovjeka, barem u napadačkom dijelu. Kevin Durant i Russell Westbrook bili su jedine napadačke opcije Thundera, a zahvaljujući odličnom postotku šuta (Durant 59%, Westbrook 52%), odvukli su svoju momčad do pobjede. Doduše, u tome im je pomogla i činjenica kako je Denver Nuggets dobra momčad, ali koja nema glavnu zvijezdu koja bi u jednom trenutku utakmice uzela stvar u svoje ruke.

'Velika Trojka' Miami Heata je, pak, pokazala kako za sada mogu sami dobiti utakmicu. James, Bosh i Wade igraju odlično, a problem 76ersa je činjenica kako Andre Igoudala, koliko god to pokušavao biti, nije igrač koji može riješiti utakmicu. Igoudala je u obrani pokazao dosta, a ono što je zanimljivo istaknuti je činjenica kako je ključne lopte u napadu Heata sada uzeo Wade, a ne LeBron kao što je to bio slučaj u sezoni. Sada samo ostaje za vidjeti hoće li to postati pravilo što bi trebalo zabrinuti sve buduće protivnike Miamija jer je Wade pokazao veću učinkovitost.

Najbolji omjer lige nosi i neku odgovornost

Bullsi su mnoge iznenadili igrom i plasmanom u regularnom dijelu sezone, ali su razočarali igrom u prve dvije utakmice protiv Indiane, objektivno najslabije momčadi u doigravanju. Chicago je u obje utakmice slavio, ali jako teško i Pacersi mogu žaliti što se kući ne vraćaju s najmanje jednom, ako ne i dvije pobjede.

Najgore po Bullse je činjenica kako je Indiana Bullse mogla dobiti njihovom igrom – sjajnom igrom u obrani, borbom za svaku loptu i ekstra dodavanjima u napadu, odnosno forsiranjem igre 'inside-out'. Chicago ima sreću da u svojim redovima ima budućeg MVP-a lige Derricka Rosea koji je imao nevjerojatne brojke u dvije utakmice. Rose je, naime, u ove dvije utakmice na prosjeku od 37,5 koševa, 7 skokova, 6 asistencija te po 1,5 bananu i ukradenu loptu. Od ukupno 34 bacanja, promašio je samo 3 i praktično sam rezultirao skorom 2-0 za Bullse.

Važno je imati playmakera

Sjajne igre smo imali priliku vidjeti od strane playmakera diljem lige. Roseov učinak smo već predstavili, a nevjerojatno dobru utakmicu je odigrao Chris Paul (33k, 14a, 7s, 4 ukradene lopte) koji je praktično sam dobio Lakerse. Rajon Rondo je bio na rubu triple-doublea (10k, 9a, 9s), Jason Kidd držao Dallas u igri većim dijelom utakmice (24k, 4a, 5s, 6 trica), Westbrook s Durantom odigrao odlično (31k, 7a, 6s), a dobri su bili i Mike Conley (15k, 10s, 4s), Jameer Nelson (27k, 6s), Andre Miller (18k, 6a, 4s), pa i Tony Parker (20k, 5a).

Kada bi birali najbolju petorku prvih utakmica ona bi bila:

Chris Paul, Derrick Rose, Kevin Durant, Zack Randolph, Dwight Howard. Šesti igrač bi bio Dwyane Wade, a tu su i Al Horford, LeBron James, Ray Allen, Nene i LaMarcus Aldridge. Posebnu pohvalu bi dobio neočekivani učinak Aarona Graya, ali i nevjerojatna borbenost Tylera Hansbrougha.

Još brže do sportskih vijesti i prijenosa. Preuzmi
DNEVNIK.hr aplikaciju

Više o

Nastavi čitati
divider

Još vijesti
divider