Neizvjesna skupina E

Nowitzki i društvo slomili Tursku, slijedi velika bitka za četvrtfinale Eurobasketa!

Španjolska košarkaška reprezentacija osigurala je četvrtfinale Europskog košarkaškog prvenstva u Litvi slavljem nad Srbijom, dok je Njemačka slavljem nad Turskom ostala u igri za mjesto među 8 najboljih...

Španjolci su doslovno pregazili Srbiju , te ih gurnuli na sam rub ispadanja s Eurobasketa. Španjolska je dominirala utakmicom od prve četvrtine koju su riješili u svoju korist rezultatom 23-14. Srbija je imala jako slab šuterski dan, te su na kraju utakmice imali svega 35 posto ubačaja iz igre, dok je "furija" imala gotovo okruglih 50. Španjolci su dobili i drugu četvrtinu (20-18) pa se s 11 koševa prednosti otišlo na predah.

Ni po povratku iz svlačionice ništa se nije promijenilo. Španjolci su dobili obje preostale četvrtine, te na kraju slavili s velikih 25 koševa razlike. Najefikasniji kod pobjedničke momčadi bili su po običaju braća Gasol, Pau s 26 i Marc s 20 ubačaja, dok je kod Srbije Nenad Krstić bio jedini vrijedan spomena s 12 koševa i sedam uhvaćenih lopti.

Španjolska 84
Igrač Min. Šut 2 Šut 3 Šut 1 Sko. Ast. Poe.
M. Macvan 18:26 3-5 0-3 0-0 5 0 6

Sa današnjom (petak) pobjedom Španjolska ima omjer pobjeda i poraza 3-1, dok Srbija ima 1-3, što znači da će Srbija morati slaviti u posljednjem kolu druge faze natjecanja protiv Turske, koja je danas izgubila od Njemačke sa 73-6.

Njemačka trojka Nowitzki – Kaman – Schwethelm bila je previše za šuterski neraspoložene turske košarkaše koji su na kraju utakmice imali svega 38 posto ubačenih lopti. Spomenuti trojac ubacio je 53 od 73 koša koliko su Nijemci zabili Turskoj.

Kaman je bio najefikasniji s 20 koševa i sedam skokova, Nowitzki je imao poen manje uz jednako skokova kao Kaman, dok se dvadesetdvogodišnji Philipp Schwethelm iskazao u posljednjoj četvrtini kada je od 25 koševa Njemačke ubacio čak 11, od kojih su dvije vezane trice u 35. i 36. minuti utakmice bile ključne.

Turska za ovaj poraz najviše može kriviti samu sebe zbog katastrofalnog izvođenja slobodnih bacanja. Naime, od 22 ponuđena turski košarkaši ubacili su svega 10 lopti što prevedeno u postocima iznosi mizernih 45.5.

Ekipa   - - - 7

Ovom pobjedom Njemačke situacija u grupi E dodatno se zakomplicirala jer sada Njemačka, Turska i Srbija imaju omjer pobjeda i poraza 1-3, a samo je jedno mjesto preostalo koje vodi u četvrtfinale. Srbija i Turska sastaju se u posljednjem kolu međusobno, dok će Njemačka svoju šansu za prolaz morati tražiti protiv domaćina Litve.